به گزارش پایگاه خبری تحلیلی الفبا، محمد تقی زاده صبح امروز شنبه 31 شهریور ماه 97 در مراسم شکوفه و غنچه ها که در مدرسه سمیه ناحیه 3 اهواز برگزار شد، ضمن ادای احترام به پیشگاه سالار شهیدان امام حسین (ع) و گرامی داشت یاد و خاطره شهدای 8 سال دفاع مقدس، گفت: آموزش و پرورش 36 هزار دانش آموز شهید و 5 هزار معلم شهید تقدیم کشور کرده است و این شهیدان با نثار جان خویش از هویت دینی، مذهبی، فرهنگی و ملی این سرزمین دفاع کردند.

 

وی با بیان اینکه تاریخ هیچگاه این رشادت ها را فراموش نمی کند، افزود: اگر دانش آموزان شهیدی مثل حسین فهمیده نبودند هم اکنون امروز آرامش و سربلندی در این سرزمین برقرار نبود.

 

مدیرکل آموزش و پرورش خوزستان تصریح کرد: امروز ما وظیفه داریم دانش آموزان را به عنوان بزرگترین سرمایه های جامعه تقویت کنیم و آموزش دهیم تا به نیروهای انسانی مفیدی برای کشور تبدیل شوند.

 

تقی زاده با اظهار اینکه امروز بزرگترین رسالت آموزش و پرورش چگونگی شکل گیری هویت دانش آموزان است، اضافه کرد: آموزش حروف الفبا، خواندن و نوشتن و حساب کردن به دانش آموزان به تنهایی هدف آموزش و پرورش نیست بلکه آشنایی دانش آموزان با مهارت های زندگی اجتماعی و درک واژه هایی مثل محبت، دوستی، رفاقت، همدلی و پرورش هویت دینی، مذهبی و ملی از اهدافی مهمی است که در سیستم تعلیم و تربیت دنبال می شود.

 

وی با اشاره به اینکه برای اولین بار در کشور ایران، دوره پیش دبستانی در آموزش و پرورش خوزستان اجباری اعلام شد، گفت: توسعه کمی و کیفی دوره پیش دبستانی یکی از اولویت های اصلی آموزش و پرورش خوزستان است و یکی از نتایج اجباری شدن این دوره در خوزستان، کاهش آمار کودکان بازمانده از تحصیل در خوزستان بود.

 

تقی زاده توجه به مدارس دخترانه را از دیگر اولویت های برنامه توسعه آموزش و پرورش خوزستان دانست و تصریح کرد: در مهرماه 97 آموزش و پرورش خوزستان پذیرای 1 میلیون و 100 هزار دانش آموز است که نیمی از آنها دختر هستند و از آنجایی که دختران درآینده نقش بسیار موثری در فرآیندهای اجتماعی و فرهنگی جامعه دارند ، از رو باید مدارس دخترانه از نظر تعلیم، تربیت و آموزش مهارت های زندگی مورد توجه ویژه قرار بگیرند تا در آینده از زنانی توانمند در راستای بالا بردن فرهنگ عمومی جامعه برخوردار باشیم.

 

وی توجه به فعالیت های بدنی، بهداشت و ورزش را از دیگر اولویت های آموزش و پرورش خوزستان عنوان کرد و گفت: مدارس به همان میزان که برای آموزش خواندن و نوشتن و کتابهای درسی اهتمام به خرج می دهند لازم است تا به بهداشت و شرایط فیزیکی و جسمی آنها نیز توجه شود تا این کشور آینده سازانی سالم و توانمند داشته باشد.

 

مدیرکل آموزش و پرورش خوزستان با تاکید بر اینکه ذهن دانش آموزان را باید از چارچوب مفاهیم درسی خارج کرد و  به سمت مطالعه سوق داد، اضافه کرد: سرانه مطالعه در کشور ما در کاهش است از این رو  باید با هدایت دانش آموزان به سوی کتابخوانی، در شکل گیری هویت مذهبی، فرهنگی، اجتماعی و ملی در آنها تلاش کرد.

 

تقی زاده بر همراهی اولیای دانش آموزان با فعالیت های آموزشی در مدارس تاکیدکرد و گفت: اولیا به همان صورتی که در شروع سال تحصیلی در مدرسه حضور پیدا می کنند و فرزندانشان را همراهی می کنند باید تا پایان سال تحصیلی به صورت مستمر در روند فعالیت های آموزشی و تربیتی مدارس مشارکت داشته باشند.

 

215  هزار نوآموز پیش دبستانی  و دانش آموز پایه اول امروز در استان خوزستان سال تحصیلی را آغاز کردند.