به گزارش پایگاه خبری تحلیلی الفبا، محسن حاجی میرزایی در برنامه جمع ایرانی شبکه جهانی جام جم درباره تشکیل مدرسه تلویزیونی، آموزش برخط و شبکه شاد گفت: همه مردم ایران با طنین بوی ماه مدرسه مأنوس هستند هرچند امسال از ۱۵شهریورماه سال تحصیلی را آغاز کردیم این نوع سرودها کمتر مورداستفاده قرار گرفت اما دوران مدرسه مهمترین دوران زندگی هر انسانی است و شاکله انسان در دوره تحصیل شکل می‌گیرد.

 کرونا باعث تغییر مناسبات اجتماعی شد

وی در ابتدای این برنامه به دوران تحصیل خود و خاطرات کلاس درس دوران تحصیلش اشاره کرد و ادامه داد: وقتی کرونا رخ داد بسیاری از اتفاقات به وجود آمد، اتفاقات تلخی که باعث آسیب به جامعه شد و اقتصاد را دچار مشکل و مناسبات اجتماعی را محدود کرد و سلامت انسان‌ها را به مخاطره انداخت، اما از طرف دیگر ما را با ظرفیت جدیدی آشنا کرد. سال‌ها دنیا در حال کوچ کردن به این زیست‌بوم بود اما حرکت کندی برای انتقال به این زیست‌بوم داشت کرونا ما را به‌یک‌باره به یک زیست‌بوم جدید پرتاب کرد.

۶۷درصد معلمان دنیا برای اولین بار آموزش مجازی را تجربه می‌کنند

وزیر آموزش‌وپرورش گفت: حدود ۶۷درصد معلمان دنیا اولین بار آموزش مجازی را تجربه می‌کنند این ظرفیت مهم در برخی از کشورها مورداستفاده قرار گرفت اما این موضوع جایگزین آموزش رسمی نمی‌شود.

حاجی میرزایی افزود: این زیست‌بوم محدودیت‌هایی را ایجاد کرد و دستاوردهای بزرگی را به همراه داشت. محدودیت‌هایی که ایجاد کرد این بود که عده‌ای دسترسی به ابزارهای هوشمند نداشتند که این موضوع در اکثر کشورها وجود داشت یا اینکه مهم‌ترین کارکرد مدرسه که  ارتباط با همسالان، افزایش ظرفیت‌های اجتماعی و تقویت مهارت‌های جمعی است در این زیست بوم جدید شکل نمی گیرد.

عضو کابینه دولت تدبیر و امید ادامه داد: وقتی خاطرات دوران تحصیل خود را بررسی می‌کنیم از دوره تحصیل بیش از آموزش‌ها؛ خاطرات مدرسه، رفتارها، ارتباطات، پیوندها و تعاملات برای ما مفید بوده است.

آموزش‌های مجازی دوران کرونا گام بزرگی در راستای عدالت آموزشی بود

وی با اشاره به آموزش‌های مجازی دوران گفت: این آموزش‌ها گام بزرگی در راستای عدالت آموزشی بود، پیش‌ازاین معلمان درجه‌یک می‌توانستند تعداد محدودی دانش‌آموز را آموزش دهند اما بستر مجازی این امکان را دارد تا در دورترین روستاهای کشور از تدریس معلمان درجه یک برخوردار باشیم این موضوع فرصت‌های یادگیری را به نحو وسیع‌تری توزیع می‌کند و کیفیت مؤثرتری از یادگیری را در دسترس همگان قرار می‌دهد.

وزیر آموزش‌وپرورش درباره زیرساخت‌های شبکه شاد گفت: تقریباً در این زیست‌بوم از صفر شروع کردیم و بر اساس سندی که برای تحول آموزش‌وپرورش تدوین ‌شده، وزارت آموزش وپرورش موظف است که به سمت آموزش‌های مجازی نقل‌مکان کند. در طول سال‌های گذشته تجربیات محدود شکل‌گرفته بود اما سازمان‌دهی تعاملات وجود نداشت و فرصت تمرین و آزمایش را نیز نداشتیم.

روزانه30 برنامه آموزش تلویزیونی پخش شد

حاجی میرزایی افزود: صداوسیما تعامل خوبی با ما داشت و تقریباً روزی۳۰برنامه به‌صورت زنده برای دانش آموزان پخش می شد اما مشکل تلویزیون این بود که ارتباط تعاملی نداشت لذا نیازمند یک ابزار تعاملی بودیم. شبکه شاد طراحی و فعال شد و نیم سال آموزشی گذشته را از طریق شبکه شاد و تلویزیون به پایان بردیم.

عضو کابینه دولت تدبیر و امید ادامه داد: در نسخه اولیه شبکه شاد انتقال پیام صوتی و تصویری امکان‌پذیر بود که در فاصله بهار و تابستان گذشته تقویت و ارتباط تعاملی این شبکه به‌صورت زنده برقرار شد و اکنون ارتباط زنده در شبکه شاد داریم و کلاس‌ها فعال است.

شبکه شاد یک شبکه انحصاری برای آموزش است

حاجی میرزایی سامانه شاد را منحصراً یک شبکه آموزشی دانست و افزود: در این شبکه ارتباط بین معلم و دانش‌آموز صورت می‌گیرد و یک فضای عمومی وجود دارد که والدین می‌توانند به محتوای آموزشی دسترسی داشته باشند و از برخی فعالیت‌های پرورشی و جشنواره‌ها استفاده کنند.

وزیر آموزش‌وپرورش اضافه کرد: هر دانش‌آموز باید با واردکردن کد ملی و احراز هویت وارد کلاس خود شود. اکنون ۱۵میلیون دانش‌آموز در ۱۱۶هزار مدرسه در سراسر کشور تحصیل می‌کنند با این توضیح که ۵هزار مدرسه ما زیر 5 دانش‌آموز دارد.

تمام صفحات کتاب‌های درسی بارکددار خواهند شد

وی افزود: برای سال آینده بر روی این ظرفیت کار می‌کنیم تا تمام صفحات کتاب درسی بارکد داشته باشند که دانش‌آموزان با قرار دادن تلفنشان روی آن، از محتوای تکمیلی متن‌ها مانند داستان، فیلم و آزمایش استفاده کنند و برای سال آینده این امکان آماده می‌شود. همچنین اتفاق بسیار مهمی که امسال افتاد این بود که معلمان باید وقت بیشتری می‌گذاشتند چون هم باید تدریس می‌کردند و هم باید تدریس‌های خود را ضبط می‌کردند یا به‌صورت آنلاین آمادگی برای تدریس داشته باشند. برای اینکه وقت معلمان کمتر گرفته شود تمام محتوای آموزشی را از پایه اول تا پایه دوازدهم ضبط کردیم و محتوای آن را بارگذاری کردیم.

در راستای آموزش معکوس تمام محتوای درسی را آماده و بارگذاری کردیم

عضو کابینه دولت تدبیر و امید با اشاره به روش آموزش معکوس گفت: روشی به نام روش آموزش معکوس داریم؛ درروش متعارف آموزش، دانش‌آموز به مدرسه می‌رود، معلم درس می‌دهد و در خانه تمرین می‌کند اما درروش آموزش معکوس، معلم می‌گوید درس را روز یا شب قبل از تدریس مشاهده کن و صبح در مدرسه درباره درس، بحث و گفت‌وگو کنیم؛ والدین هم می‌توانند این محتوا را گوش کنند و ببینند و به فرزندانشان کمک کنند و معلمان هم می‌توانند روش‌های تدریس معلمان دیگر را ببینند و سطح توانمندی معلمان را افزایش می‌دهد و حتی با حدود ۱۰هزار معلم تراز اول می‌توان همه تدریس معلمان را به یک تدریس هماهنگ و یکپارچه رساند تا معلمان خلاقیت‌هایی را در تکمیل آموزش‌ها به کار بگیرد.

روزانه 22 ساعت آموزش تلویزیونی ارائه می‌دهیم

حاجی میرزایی با اشاره به اینکه روزانه ۲۲ساعت در شبکه‌های مختلف آموزش به دانش آموزان ارائه می‌کنیم، گفت: پوشش جغرافیایی شبکه‌هایی که برنامه‌های آموزشی را پخش می‌کنند 97،3 درصد است.

وزیر آموزش‌وپرورش درباره علت نام‌گذاری شبکه شاد گفت: سامانه شاد مخفف شبکه آموزشی دانش‌آموز است. معتقدم مدرسه جایگاهی برای آماده کردن انسان‌ها برای رویارویی با واقعیت‌های زندگی است. جایگاهی برای حل مسئله و افزایش نگرش خلاقانه به محیط. متأسفانه این کارکرد مهم تعلیم و تربیت در نظام‌های آموزشی درگذشته مغفول بود.

وی ادامه داد: یکی از کارکردهای مهم نظام تعلیم و تربیت انتقال دانش به نسل بعدی است اما امروزه مهم‌ترین کارکرد نظام تعلیم و تربیت، آماده کردن انسان‌ها برای زندگی کردن است آموزش مهارت‌های شرافتمندانه و توانمند باید در مدرسه اتفاق بیفتد.

راه‌اندازی مدرسه مجازی ایرانیان برای دانش‌آموزان خارج از کشور

وزیر آموزش‌وپرورش درباره اینکه آیا شبکه شاد برای دانش‌آموزان خارج از کشور قابل‌دسترس است، گفت: ازنظر فنی مشکلاتی برای اینکه یک سامانه یکپارچه در داخل و خارج از کشور داشته باشیم، داشتیم و از نظر امنیت اطلاعات دچار مشکلاتی برای شبکه شاد می شدیم. به‌تازگی مدرسه مجازی ایرانیان را راه‌اندازی کردیم که محتوای شاد در این مدرسه قابل‌دسترس است تا دانش‌آموزان خارج از کشور به این محتوی دسترسی داشته باشند. همچنین در ۴۳کشور و ۶۲شهر، ۹۵مدرسه داریم که کار آموزش را انجام می‌دهند.

حاجی میرزایی افزود: هدف آموزش‌وپرورش آماده کردن افراد برای زندگی آینده است و معلم در این راستا تسهیل‌گر است. یکی از مهم‌ترین مهارت‌هایی که هر فرد به آن نیاز دارد مهارت حل مسئله است که باید در دوره ابتدایی شکل بگیرد.

بر اساس سند تحول بنیادین باید از علم‌آموزی به تربیت حرکت کنیم

وی با اشاره به اجرای سند تحول در آموزش‌وپرورش گفت: سند تحول بر اساس تجربیات گذشته و با بهره‌گیری از فلسفه تعلیم و تربیت اسلامی طراحی ‌شده است و تکیه‌گاه اصلی آن حرکت از مفهوم علم‌آموزی به تربیت است.

وزیر آموزش‌وپرورش به ساحت‌های ۶گانه سند تحول بنیادین اشاره کرد و افزود: نظام ارزشیابی باید این ساحت‌ها را اندازه‌گیری کند و درنهایت یک حیات طیبه و زندگی باشکوه در انسان‌ها پدیدار شود

پرتال وزارت آموزش و پرورش