به گزارش پایگاه خبری تحلیلی الفبا، مهرالله رخشانی مهر روز شنبه در آئین بهره برداری از هفت طرح عمرانی آموزش و پرورش آران و بیدگل گفت: افراد نیکوکار در بیستمین جشنواره خیرین مدرسه ساز کشور متعهد به پرداخت 11 هزار و 500 میلیارد ریال برای مشارکت در طرح های عمرانی آموزشی شدند.

وی بدون اشاره به مبلغ مشارکت نیکوکاران در سال گذشته افزود: نزدیک به 50 درصد از طرح های آموزش و پرورش در 2 سال گذشته، مشارکتی بوده که رقم قابل ملاحظه ای است.

معاون عمرانی وزیر و رئیس سازمان نوسازی، توسعه و تجهیز مدارس، 30 درصد از مدرسه های کشور را تخریبی توصیف کرد و گفت: همه مدرسه های ساخته شده پیش از سال 1368 تخریبی محسوب می شوند و دلیل آن هم صدور نخستین آئین نامه زلزله و مقاوم سازی مدرسه ها در آن سال است.

او اضافه کرد: بر اساس ارزیابی صورت گرفته در سال 1382، نزدیک به 70 درصد از مدرسه های کشور تخریبی بودند که این میزان تا 40 درصد کاهش یافته است.

رخشانی مهر عنوان کرد: چهار میلیارد دلار در برنامه چهارم و پنجم توسعه از محل صندوق ذخیره ارزی به بازسازی و مقاوم سازی مدرسه ها اختصاص یافت که با این اعتبار از تعداد مدرسه های تخریبی، به میزان زیادی کاسته شد.

وی ادامه داد: نزدیک به سه میلیارد دلار نیز در قالب برنامه ششم توسعه از محل صندوق ذخیره ارزی برای بازسازی و مقاوم سازی واحدهای آموزشی اختصاص یافته است که این امر تعداد مدرسه های تخریبی را به کمترین میزان ممکن خواهد رساند.

مدیرکل آموزش و پرورش استان اصفهان نیز در این آئین گفت: نیکوکاران استان بویژه در چند سال گذشته مشارکت قابل توجهی در عرصه مدرسه سازی داشتند.

علی اکبر کمالی افزود: اصفهان در ظاهر استانی برخوردار است اما واقعیت این نیست و در شهرستان های آن نشانه های مظلومیت و کم برخورداری به چشم می خورد.

وی افزود: نیمی از مدرسه های استان تخریبی است که امید می رود با برنامه ریزی مسئولان و مشارکت نیکوکاران، این میزان کاهش یابد.

هفت نفر از خیرین مدرسه ساز آران و بیدگل در این آئین با اهدای لوحی از سوی معاون عمرانی وزیر آموزش و پرورش و رئیس سازمان نوسازی، توسعه و تجهیز مدارس کشور مورد قدردانی قرار گرفتند.

هفت طرح آموزشی، ورزشی و اداری آران و بیدگل با اعتبار 120 میلیارد ریال نیز در ادامه این آئین به بهره برداری رسید.

نزدیک به 19 هزار نفر از جمعیت افزون بر 103 هزار نفری آران و بیدگل به عنوان دانش آموز در 120 واحد آموزشی این شهرستان تحصیل می کنند.

 

ایرنا