به گزارش پایگاه خبری تحلیلی الفبا، علی الهیار ترکمن با اشاره به جزئیات بودجه‌بندی سال ۹۸و پیش‌بینی اعتبارات آموزش‌وپرورش برای سال آینده اظهار کرد: به استناد ماده ۷قانون برنامه ششم توسعه و تبصره ۲۰قانون برنامه بودجه سال ۱۳۹۷، رویه مبنا برای بودجه‌ریزی دولت، عملکردی است که برای همه دستگاه‌های اجرایی لازم‌الاجراست.

 

وی افزود: درواقع دستگاه‌ها باید بر اساس چارچوبی که از سوی سازمان برنامه‌وبودجه مشخص می‌شود و عقبه‌ای که در چند سال گذشته داشته‌اند برنامه سالانه خود را تنظیم کنند که باید مبتنی بر اهداف بالادستی باشد.

 

معاون توسعه مدیریت و پشتیبانی وزارت آموزش‌وپرورش بابیان اینکه دستگاه‌های اجرایی باید برای تحقق اهداف، نقشه راه اجرایی شدن سیاست‌ها را در قالب برنامه‌هایی که در بودجه قابل پیش‌بینی است طراحی کنند گفت: اگرچه تا رسیدن به نقطه نهایی و بهینه، محاسبه قیمت تمام‌شده و آرمان‌های بودجه‌ریزی مبتنی بر عملکرد در دستگاه بودجه‌ریزی کشور فاصله زیادی داریم، اما باید در این مسیر حرکت کنیم و به‌عنوان یکی از دستگاه‌های اجرایی تحقق دهنده یکی از سیاست‌های دولت در این زمینه باشیم.

 

وی با اشاره به اینکه هنوز بخشنامه بودجه سال ۹۸رسماً ابلاغ نشده و در حال کار بر روی پیش‌نویس آن هستند گفت: این بحث مطرح است که بودجه را بر اساس آینده‌نگری کوتاه‌مدت از وضعیت سیاسی و اقتصادی موجود چند سناریویی ببندند. البته اخبار دقیق‌تر درباره بودجه‌ریزی را بعد از دریافت سیاست‌های دولت اعلام می‌کنیم.

 

معاون توسعه مدیریت و پشتیبانی وزارت آموزش‌وپرورش بابیان اینکه چند سالی است بودجه آموزش‌وپرورش به‌صورت دومرحله‌ای تأمین می‌شود اظهار کرد: علیرغم شرایط خاص اقتصادی موجود، دولت نیازهای اعتباری آموزش‌وپرورش را به رسمیت شناخته است، اما تأمین بودجه آن را به‌صورت دومرحله‌ای انجام می‌دهد؛ نخست در سقف اعتبارات و منابع پیش‌بینی‌شده در لایحه که بیش از ۹۰درصد بودجه و مابقی تا ۱۱۰درصد از محل اصلاح منابع قانون بودجه است که در اختیار دولت قرار دارد و دولت می‌تواند تا قبل از پایان سال مالی آن را تأمین کند.

 

الهیار ادامه داد: امسال هم همین‌طور است. برآورد بودجه‌ای ما حدود ۳۷هزار میلیارد تومان بدون اجرای احکام برنامه ششم توسعه بود. همان چیزی که نیازهای اجتناب‌ناپذیر ما را تأمین می‌کرد که ۳۳هزار و ۱۰۰میلیارد تومان آن در لایحه به شکل استانی پیش‌بینی‌شده و مابقی در ۱۰درصد افزایش قابل‌اعمال به اعتبارات ما تعمیم می‌شود و ما تقریباً می‌توانیم نیازهای خودمان را بر اساس اولویت‌های اصلی اجرا کنیم.

 

وی درباره میزان کسری بودجه وزارت آموزش‌وپرورش در سال جاری عنوان کرد: امسال کمتر از ۱۰۰۰میلیارد تومان از کسری‌ها به سال آینده منتقل می‌شود که برای آن‌هم در حال رایزنی و محکم کردن دریافت‌هایمان هستیم که بتوانیم در اسفند یا اوایل فروردین ۹۸منابع را تأمین کنیم.

 

معاون توسعه مدیریت و پشتیبانی وزارت آموزش‌وپرورش افزود: این اتفاق در سال گذشته هم رخ داد و تقریباً ۹۵۰میلیارد تومان از مطالبات سال ۹۶به سال ۹۷منتقل شد که ۶۰۰میلیارد تومان آن بسیار سریع تأمین شد و ۳۵۰میلیارد تومان از بدهی‌های ما باقی‌مانده که چندی پیش ۱۸۰میلیارد تومان دیگر آن تسویه شد و مابقی هم به‌زودی تأمین و به‌این‌ترتیب مطالبات ۹۶را در سال ۹۷کامل می‌کنیم.

 

پرتال وزارت آموزش و پرورش