به گزارش پایگاه خبری تحلیلی الفبا،  جمشید کمایی با بیان اینکه کنکور نباید به عنوان شاخص ارزیابی آموزش و پرورش تلقی شود عنوان کرد: کنکور سراسری هر ساله  توسط سازمان سنجش آموزش کشور وابسته به وزارت علوم، تحقیقات و فناوری برگزار می شود. متولی اصلی برگزاری این کنکور آموزش و پرورش نیست ولی متاسفانه این شاخص به عنوان ملاکی برای سنجش عملکرد ادارات کل آموزش و پرورش سراسر کشور ارزیابی می شود.

 

وی اضافه کرد: متاسفانه کنکور حتی به دوره ابتدایی نیز کشانده شده است. این اتفاق حتی توسط مقام عالی وزارت و صاحب نظران تعلیم و تربیت مورد نقد قرار گرفته است.

 

کمایی در ادامه با اشاره به بهبود وضعیت آموزش و پرورش استان در شاخص کنکور، عنوان کرد: بر اساس اعلام سازمان سنجش آموزش کشور استان خوزستان در ۵ گروه آزمایشی و بر اساس معیار ثبت نام کنندگان در کنکور سراسری رتبه ۱۹ را به دست آورده است.

 

معاون آموزش متوسطه آموزش و پرورش خوزستان همچنین گفت: بر اساس گزارشات ارسالی از سازمان سنجش در کنکور سراسری سال ۹۷ بالغ بر ۳۰ درصد از داوطلبان کنکور در خوزستان در دانشگاه های دولتی پذیرفته شده اند که این آمار در استان قابل توجه است.

 

وی در عین حال با اظهار اینکه مهمترین راهبرد برای افزایش درصد قبولی ها یا همان پذیرش داوطلبان بسترسازی برای افزایش ظرفیت پذیرش دانشگاهی است، خاطرنشان کرد: استان خوزستان به همراه استان های ایلام و لرستان در پذیرش ناحیه ای قرار می گیرند.  برای افزایش میانگین درصد قبولی های این سه استان علاوه بر تقویت توان علمی دانش آموزان، افزایش ظرفیت کدرشته ای دانشگاهی نیز باید در دستور کار قرار گیرد. وزارت علوم می بایست تمهیدات لازم برای محقق شدن این  راهبرد را فراهم کند. همچنین با توجه به سیاست پذیرش بومی داوطلبین در دانشگاه ها، وزارت علوم می تواند با افزایش ظرفیت پذیرش دانشگاه های خوزستانی زمینه رشد شاخص کنکور در خورستان را فراهم کند.

 

معاون آموزش متوسطه آموزش و پرورش استان اضافه کرد: آموزش و پرورش خوزستان در سال تحصیلی گذشته موفق به کسب رتبه سوم کشوری در شاخص میانگین امتحانات نهایی مقطع متوسطه دوم شد که اخیرا  مقام عالی وزارت در قالب یک سپاس نامه از تلاش های مجموعه تعلیم و تربیت استان در کسب این رتبه تقدیر و تشکر کرد.

 

وی همچنین با اشاره به آمار پذیرفته شدگان کنکور سراسری سال ۹۶، عنوان کرد: در کنکور سراسری سال گذشته ۷۶ هزار  و ۳۶۵ داوطلب خوزستانی ثبت نام کردند که از این تعداد ۲۰ هزار و ۲۰۷ نفر در دانشگاه ها پذیرفته شدند. درصد قبولی کنکور در سال ۹۶ بالغ بر۲۸/۳۲ درصد اعلام شد.

 

کمایی در ادامه با اشاره به ثبت نام ۷۶ هزار و ۹۱۰ داوطلب خوزستانی در کنکور سراسری ۹۷ ، اظهار کرد: بر اساس اعلام سازمان سنجش از این تعداد داوطلب بالغ بر ۲۲ هزار و ۱۵۷ نفر در دانشگاه های دولتی پذیرفته شدند. به بیانی دیگر حدود ۳۰ درصد از داوطلبان خوزستانی در کنکور ۹۷ پذیرفته شدند.

 

معاون آموزش متوسطه آموزش و پرورش خورستان اضافه کرد: با مقایسه آمارهای به دست آمده  کنکور در سال های  ۹۶ و ۹۷ مشخص می شود که آموزش و پرورش خورستان در بخش آمار قبولی ها با رشد قابل قبولی روبرو بوده است. همچنین شاهد رشد  ۵ هزار و ۵۴۵ نفری داوطلبان ثبت نام کننده در کنکور سراسری ۹۷ بودیم.

 

کمایی در پایان یادآور شد: آموزش و پرورش خوزستان در چند سال گذشته از تمام ظرفیت های خود برای تقویت شاخص کنکور استفاده کرده است.