به گزارش پایگاه خبری تحلیلی الفبا، سیدمحمد بطحایی در نمایشگاه دستاوردها و عملکرد یک ساله وزارت آموزش و پرورش که در دبیرستان البرز تهران برگزار شد، گفت: این نمایشگاه فرصت مناسبی است که ما به عملکرد یک ساله خود نگاه و نقاط و ضعف و قوت خود را شناسایی کنیم و از تجربه‌های گذشته برای ترسیم چشم انداز آینده بهره‌مند شویم.

 

بطحایی گفت: در روز‌های ابتدایی دولت دوازدهم سند تحول بنیادین آموزش و پرورش را به عنوان چشم انداز و خط مشی برنامه‌های آموزش و پرورش قرار دادیم. سند تحول بنیادین راهنمای عمل و نقشه راه برای رسیدن به یک آموزش و پرورش مطلوب و مورد انتظار است.

 

او ادامه داد: سند تحول باید از دو مسیر تحول در محتوا و کیفیت برنامه‌ها و تحول در مدیریت بگذرد. اتفاقاتی باید در آموزش و پرورش حاصل شود تا خروجی‌های آن بتوانند توقعات و انتظارات جامعه را برطرف کنند. این نکته سرآغاز تحول در برنامه های آموزشی خواهد بود.

 

حذف آزمون‌ها یکی از برنامه‌های آموزش و پرورش برای تحول است

 

بطحایی حذف آزمون‌ها را یکی از برنامه‌های آموزش و پرورش برای تحول در محتوا و کیفیت برنامه‌های آموزش و پرورش دانست و گفت: از موانع مهمی که بر کیفیت آموزش و پرورش سیطره داشت همین آزمون‌ها و جزو موانعی بود که بخش عمده‌ای از برنامه‌های آموزشی و پرورشی را با وقفه روبرو کرده است. در این راه همکارانم فشارهای بسیاری را متحمل شدند اما معتقدیم آنچه برنامه‌های تربیتی و پرورشی ما را تحت‌الشعاع قرار داده است، مسائلی مانند همین آزمون‌ها هستند.به همین علت با همکاری همکارانم حذف آزمون‌ها در دستور کار قرار گرفت و از دوره ابتدایی شروع شد و پیشرفت‌های قابل توجهی داشتیم.

 

وزیر آموزش و پرورش ادامه داد: این مسیر غلط از گذشته وجود دارد و برای اصلاح آن باید مقاومت کرد. به همین دلیل کتاب‌های کمک آموزشی به ویژه در دوره ابتدایی که زحمات برنامه ریزان درسی را کاملا به فنا داده است نیز حذف شد. کتب کمکی که امروز ترویج پیدا کرده باید از مدارس ابتدایی خارج شود. تنها کتاب معتبر، کتاب درسی رسمی است و به کتاب دیگری نیاز نداریم.

 

پانا