به گزارش پایگاه خبری تحلیلی الفبا، علی الهیار ترکمن در نشست خبری با اصحاب رسانه و در بخش پاسخ به سؤالات خبرنگاران که با موضوع تشریح بودجه سهم آموزش‌وپرورش از بودجه کل کشور در سال ۱۴۰۰، اظهار کرد: مشکلات مالی آموزش‌وپرورش مربوط به دولت خاصی نیست، این مشکلات مشمول مرور زمان بوده و تبعیت از قوانین عام، تمرکزگرایی و… ازجمله این مشکلات بوده است. البته سیاست‌های خوبی برای کاهش این مشکلات در دستور کار است.
وی افزود: ترکیب مجوز استخدام‌ها از سال ۱۴۰۰ تغییر خواهد کرد و می‌توانیم کمبود نیروی انسانی در رشته‌های مختلف را رفع خواهیم کرد.
الهیار ترکمن با اشاره به شرایط کرونایی تصریح کرد: از سال ۹۹ سرانه مدارس را متمرکز کردیم تاکنون ۳۰۰ میلیارد تومان اعتبار برای تأمین تجهیزات بهداشتی مدارس به استان‌ها ابلاغ کردیم و تأمین امنیت بهداشتی دانش آموزان و معلمان را سرلوحه کار خود قراردادیم.
وی با تشریح بودجه سال ۱۴۰۰ کشور، ادامه داد: هرچند مشکلات بودجه‌ریزی همواره وجود دارد اما در امور آموزشی و فرهنگی سومین درصد رشد مربوط به آموزش‌وپرورش است بودجه آموزش‌وپرورش همچنان افزایش است.
معاون برنامه‌ریزی و توسعه منابع خاطرنشان کرد: در سال جاری در سومین مرحله تخصیص بودجه هستیم و تاکنون مشکلی نداشتیم البته مرحله چهارم آن هنوز باقی است.

الهیار در خصوص سؤالی درباره آموزش‌های مجازی و شبکه شاد گفت: برای تأمین تبلت برای دانش آموزان پیشنهاد‌هایی را ارائه کردیم اما مأموریت اصلی ما ارائه آموزش‌ها است و تأمین گوشی و تبلت جز مأموریت‌های آموزش‌وپرورش نیست لذا پیگیر حل این مشکل از طریق دستگاه‌های مختلف هستیم.
وی از ارائه پیشنهاد‌هایی برای خرید تبلت با راهکار افزایش قدرت خرید مردم و حمایت از اقشار آسیب‌پذیر توسط آموزش‌وپرورش خبر داد و افزود: آموزش‌های تلویزیونی در کنار آموزش‌های دیگر هم وجود دارد که از دبیران مجرب برای تدریس دروس آن استفاده می‌شود.

معاون برنامه‌ریزی و توسعه منابع برقراری عدالت آموزشی را وظایف آموزش‌وپرورش برشمرد و افزود: در کسری بودجه آموزش‌وپرورش از راه‌های مختلف تلاش می‌کنیم که تأمین شود. حدود ۶ هزار میلیارد تومان در سال ۹۹ کسری بودجه داریم اما ساز و کارهای تأمین آن وجود دارد. هرساله ۵ تا ۱۰ درصد بودجه کل کسری بودجه داریم اما سازوکارهای مناسبی برای تأمین آن وجود دارد که معمولاً تا اسفند هرسال بخش عمده‌ای از آن تأمین و در مرحله بعدی مابقی کسری بودجه در فرودین و اردیبهشت سال بعد این کسری بودجه صفر می‌شود.

رتبه‌بندی فرهنگیان دربند ی تبصره 2 بااعتبار 5200 میلیارد تومان پیش‌بینی‌شده
الهیار درباره اعتبار رتبه‌بندی معلمان در بودجه سال آینده گفت: که در لایحه ۱۴۰۰، رتبه‌بندی دربند ی تبصره ۲ رتبه‌بندی دیده‌شده و مجوز تأمین اعتبار داده‌شده و در اعتبارات متفرقه نیز ۵۲۰۰ میلیارد دیده‌شده اما بودجه موردنیاز باید در قانون رتبه‌بندی دیده شود. شیر مدارس نیز در ردیف‌های متفرقه دیده‌شده و قابل پرداخت در بخش‌های دیگر نیست.
معاون برنامه‌ریزی و توسعه منابع گفت: لایحه جدید رتبه‌بندی کاملاً طراحی‌شده منطبق با شرایط کار معلمی است. این سازوکارها در لایحه پیش‌بینی و به دولت ارسال‌شده است همچنین اکنون در کمیسیون مربوطه و در حال پیگیری است. در کمیسیون تخصصی نهایی و به صحن دولت ارائه می‌شود و به مجلس خواهد رفت تا وقتی به قانون تبدیل و در سال ۱۴۰۰ اجرا شود.

پیشنهاد توزیع بسته‌های غذایی حمایتی به دانش آموزان جایگزین شیر مدارس
وی افزود: همچنین در موضوع شیر مدارس پیشنهاد دادیم به دلیل عدم توزیع این شیرها بسته‌های غذایی حمایتی جایگزین شیر مدارس را ارائه کردیم.

بازنشستگی 26 هزار نفر در سال 99
وی از بازنشسته شدن ۳۴ هزار نفر در سال ۹۹ خبر داد و تصریح کرد: 26 هزار نفر از این تعداد درخواست بازنشستگی دادند برای سال آینده با مجوزهای استخدامی داده‌شده، مشکلات کمتری در جذب نیرو خواهیم داشت.

مجوز استخدامی دانش آموزان درود زن صادرشده است
معاون برنامه‌ریزی و توسعه منابع خاطرنشان کرد: مجوز جذب دانش آموزان آسیب‌دیده درود زن صادر و به استان فارس ابلاغ‌شده است تا این افراد به استخدام آموزش‌وپرورش درآیند.
وی در پاسخ به سؤالی در خصوص رفع مشکلات زیرساختی شبکه شاد، گفت: با تفاهمی که با اپراتور همراه اول داشتیم هزینه زیرساخت‌های شاد بر عهده همراه اول است و آموزش‌وپرورش در این زمینه اعتباری هزینه نمی‌کند.

کاهش درآمده‌ای اختصاصی آموزش‌وپرورش به دلیل کرونا
الهیار افزود: درآمدهای اختصاصی آموزش‌وپرورش، ناشی از اجرای قوانین مانند مراکز رفاهی درمانی اجرای مسابقات، قوانین مربوط به سهم آموزش‌وپرورش از برخی درآمدهای شهرداری‌ها و.‌ براثر کرونا کاهش پیداکرده است و سهم این نوع درآمدها را ۱۱ درصد پیش‌بینی کرده‌ایم. خیلی روی درآمدهای اختصاصی نمی‌خواهیم ورود کنیم زیرا رسالت آموزش‌وپرورش فراتر است. هرچند باید طبق قوانین وصول درآمد کنیم که برای سال آینده ۱۱ درصد و مبتنی بر واقعیت‌ها و قوانین موجود است. دنبال افزایش قطعی درآمد نیستیم، اما آنچه قانون گفته و مطمئن است را دنبال می‌کنیم.

تخصیص زمین 44 هزار واحد مسکن فرهنگیان
وی تصریح کرد: در خصوص مسکن فرهنگیان از مجموعه ۱۷۰ هزار مسکن فرهنگیان که بر اساس تفاهم‌نامه همکاری با وزارت راه و شهرسازی متعهد شده بودیم تاکنون برای احداث ۴۴ هزار واحد آن در ۱۸ استان توانستیم زمین تخصیص بدهیم و اقدامات اولیه آن انجام‌شده است.

اختصاص 20 درصد اعتبارات سازمان نوسازی مدارس به توسعه سیستم گرمایشی مدارس
معاون برنامه‌ریزی و توسعه منابع ادامه داد: در خصوص توسعه سیستم گرمایشی مدارس ۲۰ درصد از اعتبارات سازمان نوسازی، توسعه و تجهیز مدارس به این موضوع تخصیص‌یافته است.

پرتال وزارت آموزش و پرورش