به گزارش پایگاه خبری تحلیلی الفبا، سیدمحمد بطحایی در آئین بهره‌برداری از مرکز آموزش‌های تخصصی و مهارت‌آموزی دانشگاه فرهنگیان آرادان با اشاره به یکصدمین سال تاسیس تربیت معلم در ایران اظهار کرد: همان‌طور که رهبر معظم انقلاب در جلسات مختلف تأکید فرمودند؛ مهم‌ترین مجرای تأمین و تربیت نیروی انسانی برای آموزش و پرورش، تربیت معلم است، ما نیز به این امر اهتمام خواهیم داشت.

 

وی افزود: دانشگاه فرهنگیان و دانشگاه شهید رجایی دو مجرای مهم در حوزه آموزش و پرورش است که به تأمین و تخصیص نیروی انسانی می‌پردازند .

 

بطحایی از تلاش برای ارتقای کیفیت و جایگاه دانشگاه فرهنگیان در سال 97 خبرداد و تصریح کرد: درسال جاری برای نخستین بار ، بیش از 40 هزار دانشجو در این دانشگاه پذیرش می‌شوند و این نشان‌دهنده توجه دولت و مجلس به نقش دانشگاه فرهنگیان است.

 

وی اضافه کرد:  متأسفانه در سال‌های گذشته با غفلت از این مهم مجبور شدیم از مسیرهای دیگری غیر از تربیت معلم، نیروی انسانی موردنیاز آموزش و پرورش را تأمین کنیم و از این جهت، ضررهایی متوجه آموزش و پرورش شده است.

 

عضو کابینه تدبیر و امید از نیاز شدید آموزش و پرورش به نیروی انسانی متخصص در 6 سال آینده خبر داد وافزود: هم‌اکنون بیش از 14 میلیون نفر دانش‌آموز در کشور تحصیل می‌کنند با رشد نسبتاً سریعی که در جمعیت دانش‌آموزی وجود دارد تا 6 سال آینده،آمار آنها به 16 میلیون و 400 هزار نفر خواهد رسید، لذا به نیروی انسانی و تربیت معلم باید بیش از گذشته توجه شود؛ در غیر این صورت مجبور خواهیم شد تصمیمات عجولانه بگیریم و از نیروی انسانی که شایستگی کمتری نسبت به نیروهای پرورش‌یافته در دانشگاه فرهنگیان دارند، استفاده کنیم؛ در حالی که تربیت معلم می‌تواند نیروی انسانی موردنیاز آموزش و پرورش را به‌خوبی تأمین کند.

 

سید محمد بطحایی، همچنین در دیدار با جمعی از فرهنگیان غرب استان سمنان در سالن همایش های خورشید تابان گرمسار افزود: وزارت آموزش و پرورش در دولت تدبیر و امید برای اجرای طرح تحول نظام تعلیم و تربیت در تلاش است و برای اجرای این سند توافق وجود دارد.

 

وی خاطرنشان کرد: باید دانش آموزان در ابعاد مختلف مهارت آموز باشند و رقابت فردی در مدارس جای خود را به رقابت گروهی دهد.

 

وی ادامه داد: کلیدواژه های تحول در مدارس باید آن قدر تکرار شود تا مسیر کنونی دانش آموزان در مدارس تغییر کند.

 

بطحایی تصریح کرد: دانش آموزان در مدراس باید صبر و دوستی را بیاموزند و ابعاد مختلف تعلیم و تربیت در بین فرهنگیان نهادینه شود.

 

وزیر آموزش و پرورش گفت: آسیب های اجتماعی به شدت دانش آموزان را تهدید می‌کند و باید با همکاری معلمان و والدین رفتار های پرخطر فرزندانمان را کنترل کنیم.

 

وی از اجرای چهار برنامه مدرسه محوری در سال جدید تحصیلی خبر دادو تصریح کرد: همه ما محتاج آموزش هستیم و جامعه امروز نسخه های قدیمی امر و نهی کردن را نمی پذیرد، لذا باید به جدید ترین روش های آموزش مجهز شویم.

 

پرتال وزارت آموزش و پرورش