به گزارش پایگاه خبری تحلیلی الفبا، محمد تقی زاده صبح امروز یکشنبه 28 مرداد 97 در حاشیه شورای آموزش و پرورش استان خوزستان گفت: پروژه مهر و بازگشایی مدارس و جذب کودکان بازمانده از تحصیل دو دستور کار شورای آموزش و پرورش بود که تصمیماتی درباره آنها گرفته شد.

مدیرکل آموزش و پرورش خوزستان خاطر نشان کرد: پروژه مهر  و بازگشایی مدارس باید به عنوان  یک روز ملی دیده شود و با  برگزاری جشنی ملی باید به استقبال این روز برویم.

 

لزوم ساختن اول مهری با نشاط

وی با تاکید بر لزوم درگیر شدن ذهن مسئولین، خانواده ها، جامعه و تمامی نهاد ها و ارگان ها به فرآیند بازگشایی مدارس گفت: اول مهر روز بسیار مهمی است و تمامی دانش آموزان باید با نشاط و شادی مدرسه رفتن را آغاز کنند.

 

به گزارش الفبا، تقی زاده آموزش و پرورش خوزستان را دارای برنامه های ویژه ای برای بازگشایی مدارس در قالب پروژه مهر دانست، افزود: جمع آوری مدارس کانکسی از برنامه های ویژه ای است که در استان با پیگیری های استاندار خوزستان دنبال می شود و تا پایان سال تحصیلی کلاس های کانکسی جمع آوری می شوند تا دانش آموزان ما بتوانند از فضای استاندارد استفاده کنند.

 

پیش دبستانی راهی برای جلوگیری از بازماندگی تحصیلی

وی اضافه کرد: یکی دیگر از اولویت های ما در آموزش و پرورش خوزستان که طی این چند سال به آن پرداخته شده لزوم گذراندن دوره پیش دبستانی توسط نوآموزان خوزستانی است که توسعه این دوره در خوزستان به بیش از صد در صد رسیده است به صورتی که هم اکنون سن تعلیم و تربیت به 4 سال کاهش پیدا کرده است و نوآموزان دارای سن 4 و 5 سال جذب دوره پیش دبستانی می شوند تا از این طریق آمار بازماندگان از تحصیل را کاهش دهیم.

 

تقی زاده آمار دریافتی از وضعیت کنکور 97 در خوزستان را نیز مطلوب دانست و گفت: با توجه به آمار دریافتی، آموزش و پرورش خوزستان نسبت به سال گذشته در رتبه کنکور ارتقا  و توسعه پیدا کرد و آمار رتبه های زیر هزار در مقایسه با سال گذشته  در استان افزایش پیدا کرده است.

 

برای رفع مشکل کمبود نیرو نیازمند حمایت نمایندگان هستیم

وی کمبود نیروی انسانی را از مشکلات جدی در آموزش و پرورش خوزستان عنوان کرد و گفت: رفع این مشکل با حمایت های استاندار خوزستان به صورت جدی در حال پیگیری است و در این راستا دیداری با معاون رئیس جمهور و وزیر آموزش و پرورش نیز انجام شد و با ارسال نامه ای نیز به مجلس شورای اسلامی از نمایندگان خواسته شده است که در این راه به آموزش و پرورش خوزستان کمک کنند.

 

تقی زاده با اشاره به اینکه کمبود نیروی نیروی انسانی در کیفیت آموزشی تاثیر زیادی دارد ،گفت: آمار بازنشستگان ما بسیار بالاست و امسال حدود 3 هزار نفر بازنشسته شده اند و باید این کاهش جبران شود همچنین به لحاظ شرایط نامساعد خوزستان و کمبود خدمات درمانی، آمار متقاضیان به خارج از استان بالاست که باید با ایجاد خدمات درمانی و رفاهی جلوی خروج نیرو از خوزستان را بگیریم.

 

جذب بازماندگان از تحصیل از اولویت های آموزش و پرورش خوزستان

وی جذب کودکان بازمانده از تحصیل را نیز یکی از اولویت های آموزش و پرورش ذکر کرد و افزود: سال گذشته با دستور استاندار و اقدامات مدیرکل امور اجتماعی استانداری خوزستان گام های خوبی در جذب این کودکان برداشته شد.

 

تقی زاده حفظ و نگهداری کودکان بازمانده از تحصیل را در ادامه فرآیند شناسایی آنها عنوان کرد و گفت: باید بررسی شود که عوامل بازماندگی تحصیلی دانش آموزان چه عواملی هستند تا با رفع آنها، برای حفظ و نگهداری کودکان بازمانده از تحصیل در چرخه آموزشی تلاش شود و دانش آموزانی که به سختی جذب شده اند، بتوانند در راستای تحقق عدالت آموزشی به تحصیل ادامه دهند.