به گزارش پایگاه خبری تحلیلی الفبا، علی باقر زاده در  حاشیه یادواره شهدای سواد آموزی قزوین در جمع خبرنگاران افزود: در فاصله سالهای90 تا 95 موفقیت های خوبی در حوزه سواد آموزی کشور بدست آمد به طوری که شاهد رشد2.86 درصد نرخ باسوادی بودیم که حدود 14 برابر مدت مشابه خود در سالهای 86 تا 90 و سه برابر میانگین رشد باسوادی جهان در بین سال‌های 2000 تا 2015 است.

 

وی ادامه داد: حدود یک و نیم میلیون نفر از تعداد بیسوادن کشور کاهش یافته که اتفاق خیلی مهمی است.

 

باقر زاده با اشاره به ریشه کنی بیسوادی در دنیا گفت: بیسوادی در همه کشورها زمان بر بوده به طوری که بسیاری از کشورهای غربی و اروپایی همچنان با این معضل درگیر هستند و هیچ کشوری تاکنون فعالیت سواد آموزی خود را تعطیل نکرده به طوری که با اشکال و اهداف مختلف بدنبال آن هستند.

 

وی با بیان اینکه عدم تقاضای اجتماعی مهم ترین علت برای کند شدن روند با سوادی است،اضافه کرد: دولت با ایجاد تمام زیرساخت های نرم افزاری و سخت افزاری امکان ادامه تحصیل و باسوادی را برای تمام گروه های سنی فراهم کرده اما مساله مهم این است که مردم باید خودشان این تقاضا را داشته باشند.

 

باقرزاده با اشاره به تمهیدات وزارت آموزش و پرورش برای ارایه خدمات آموزشی حتی به دورافتاده ترین نقاط کشور، ادامه داد: در سال تحصیلی جاری حدود 200 مدرسه کشور تنها با یک دانش آموز فعال است که این در دنیا بی نظیر است.

 

وی با بیان اینکه جذب 100 درصدی کودکان بازمانده از تحصیل اولین شرط برای ریشه کنی کامل بی سوادی است،گفت: این موضوع یک مساله کاملا اجتماعی بوده و نیازمند آن است تا دستگاه های متولی چون بهزیستی و کمیته امداد در جهت شناسایی و جذب بازماندگان از تحصیل تلاش کنند. باقرزاده خاطرنشان کرد: عمده موارد مربوط به ترک تحصیل دانش آموزان در دوره زمانی اواخر خردادماه تا مهر ماه اتفاق می افتد و اگر در اواسط سال باشد حتما با دخالت مدیر و معلمان مدرسه از آن جلوگیری می شود.

 

وی با بیان اینکه 60 درصد از دانش آموزان به خاطر مشکلات اقتصادی اقدام به ترک تحصیل می کنند، گفت: با وجود آن که آموزش و پرورش تمهیدات لازم را از جهت تامین پوشاک و تغذیه رایگان دانش آموزان محروم دارد اما همچنان دامنه این مشکل از تامین این موارد کمی فراتر است.

 

معاون وزیر آموزش و پرورش گفت: 30 درصد موارد ترک تحصیل نیز مربوط به مسایل اجتماعی مانند طلاق، اعتیاد، مهاجرت و فوت والدین است و تنها 10 درصد آن به مدرسه بر می گردد.

 

رییس سازمان نهضت سوادآموزی افزود: برای حل معضل بازماندگان از تحصیل باید بر روی متغیرهای خارجی مداخله شود که متولی آن هم دستگاه هایی مانند کمیته امداد و بهزیستی هستند تا موانع حضور در مدرسه را بردارند.

 

باقرزاده با بیان اینکه تا پایان برنامه ششم توسعه باید درصد با سوادی کشور به 98 درصد برسد،افزود: سازمان نهضت سوادآموزی در کنار برنامه های عمومی، در مناطقی که بیشترین جامعه هدف بی سواد را دارد برنامه های اختصاصی دیگری را نیز دنبال می کند.

 

پرتال وزارت آموزش و پرورش