به گزارش پایگاه خبری تحلیلی الفبا، غلامرضا شریعتی در شورای آموزش و پرورش خوزستان که در سالن شهید رجایی استانداری برگزار شد، گفت: روند اجتماعی شدن کودکان برای ورود به جامعه پس از خانواده در مدرسه انجام می شود و اگر در این دو نهاد مهم تربیتی این امر به خوبی انجام نگیرد، زیان غیرقابل جبرانی به کودکان و نوجوانان ما وارد می شود.

 

وی اضافه کرد: طی سال گذشته تمامی تلاشی که در مجموعه استان و آموزش و پرورش صورت گرفت در راستای ارتقای شاخص های کیفی بود و برای سال آینده برنامه داریم تمرکز کارها را به سمت نهادینه شدن فعالیت های اجتماعی در مدارس سوق دهیم.

 

شریعتی با بیان اینکه « طرح مدرسه محوری » از طرح های مهمی است که در سال 98 در استان اجرایی می شود، گفت: بر اساس این طرح مدارس به یک پایگاه فرهنگی، اجتماعی، ورزشی و تربیتی تبدیل می شوند تا از این ظرفیت به عنوان بستری در راستای اجتماعی کردن فعالیت ها در استان استفاده کنیم و به اهدافی نظیر بهبود ارتباط دانش آموزان با مدرسه و جامعه دست پیدا کنیم.

 

استاندار خوزستان در این جلسه که به «بررسی مسائل و مشکلات آموزش و پرورش شهرستانهای باوی و مسجد سلیمان» اختصاص یافته بود، گفت: به آموزش و پرورش هر دو شهرستان اعتباراتی نظیر اعتبارات عمرانی تخصیص داده شده است در عین حال اعتبارات لازم برای رفع بازماندگی تحصیلی، پیش دبستانی، بهره مندی از مدارس مجازی، بورسیه تحصیلی ویژه دانش آموزان کم برخوردار و … نیز در اختیار آنها قرار داده شده است و سعی می کنیم در راستای رفع مشکلات زیر ساختی و آموزشی آنها نیز اقدامات لازم را انجام دهیم.

 

شریعتی با اشاره بر لزوم رفع مشکلات مدارس فرسوده در شهرستان مسجد سلیمان گفت: وجود 61 درصد مدرسه تخریبی در این شهرستان به هیچ وجه شایسته نیست و امید است با توجه ویژه به این مسئله بتوانیم این مشکل را برطرف کنیم.

 

استاندار خوزستان گفت: باید اعتبارات خاصی به مسجد سلیمان اختصاص داده شود تا ظرف 3 سال آینده تعداد مدارس نیازمند تخریب در این شهرستان به متوسط استانی برسد.

 

وی در عین حال با بیان اینکه میزان اعتبارات نوسازی مدارس از 74 میلیارد تومان در سال 95 به 200 میلیارد تومان در سال 97 رسیده است، گفت: انتظار داریم با بهره گیری از این اعتبار کلیه کلاس های کانکسی در سطح شهرستانهای استان برچیده شود و این کانکس ها در اختیار دانش آموزان عشایری در مناطق صعب العبور که امکان ساخت مدرسه وجود ندارد، قرار بگیرد.

 

شریعتی همچنین با تاکید بر لزوم توزیع مناسب تجهیزات آموزشی، ورزشی و پرورشی در استان گفت: توزیع این تجهیزات باید با روش های کارشناسی انجام شود و این فرآیند باید به صورت باشد که شاهد توسعه عدالت آموزشی در استان باشیم.

 

استاندار خوزستان در پایان یادآور شد: یکی از برنامه های مهمی که در سال جدید دنبال می شود ، پررنگ کردن نقش شرکت ها  و صنایع در عمل به مسئولیت های اجتماعی خود در ارتباط با آموزش و پرورش و کمک موثر به مجموعه تعلیم و تربیت در استان خوزستان است که امیدواریم از تمامی ظرفیت های موجود در این راستا استفاده شود.