به گزارش پایگاه خبری تحلیلی الفبا، جمشید کمایی در آیین نخستین جشنواره نوجوان و جوان فردوسی در سالن طلائیه ناحیه ۴ اهواز اظهار کرد: آموزش صحیح زبان معیار کشور یکی از وظایف ذاتی نظام تعلیم و تربیت است.

 

وی با بیان اینکه وظایف آموزش و پرورش در حوزه بسط و گسترش فرهنگ زبان در ۳ محور انتقال، پالایش و غنابخشی خلاصه می شود، توضیح داد: محور انتقال شامل فعالیت های آموزش و پرورش در ارتباط با انتقال رسمی مفاهیم فرهنگی زبانی به نسل های بعد خواهد بود. همچنین محور پالایش در ارتباط با به گزینی و ویرایش های زبانی تعریف می شود.

 

معاون آموزش متوسطه آموزش و پرورش خوزستان در ادامه گفت: غنابخشی مهمترین محور فعالیت های آموزش و پرورش در حوزه زبان و فرهنگ است. این محور در قالب افزایش گنجینه لغات زبان رسمی کشور خلاصه می شود.

 

کمایی در عین حال با اشاره به برگزاری نخستین جشنواره ادبی نوجوان و جوان فردوسی در اهواز، گفت: در این جشنواره ادبی  ۵۰۰ نفر از دانش آموزان استعدادهای درخشان از استان های خوزستان، اصفهان، بوشهر، چهارمحال و بختیاری، فارس و کهگلویه و بویر احمد با یکدیگر به رقابت پرداختند.

 

وی افزود: از بین ۵۰۰ اثر راه یافته به دبیرخانه این جشنواره ۱۲ اثر به عنوان آثار برگزیده و ۳ اثر نیز شایسته تقدیر شناخته شدند.

 

معاون آموزش متوسطه آموزش و پرورش خوزستان در ادامه با بیان اینکه این جشنواره ادبی در قالب ۴ محور برگزار شد، خاطرنشان کرد: نثر شاعرانه و  دل نوشته ادبی، داستان کوتاه و داستانک، مقاله ادبی و شعر محورهای اصلی این جشنواره هستند.

 

کمایی همچنین با اشاره به موضوعات ۴ گانه این جشنواره ادبی، اضافه کرد: پاسداشت هویت ایرانی اسلامی، فرهنگ ایثار، شهادت و پایداری، عشق به وطن و امید به آینده، فردوسی پژوهی و شاهنامه پژوهی از جمله موضوعات این جشنواره است.

 

وی در پایان گفت: برگزاری جشنواره این چنینی نقش مهمی در بسترسازی برای اهمیت بخشی به مقوله زبان و زبان آموزی در کشور دارد.