به گزارش پایگاه خبری تحلیلی الفبا، حمیدرضا حاجی بابایی جمعه در جمع نمایندگان تشکل های صنفی و همچنین منتخبی از فرهنگیان شیراز اظهار کرد: آموزش و پرورش منشا همه خدمات است و میزان رشد یک کشور به اندازه میزان نگاه به این سیستم است.
رییس کمیسیون برنامه و بودجه مجلس شورای اسلامی با استناد به بیانات رهبر انقلاب ادامه داد: خرج در آموزش و پرورش خرج برای تولید آنهم از فاخرترین نوع تولید است.
حاجی بابایی به قدم های بزرگی که در آموزش و پرورش انجام شده اشاره کرد و گفت: گلایه فرهنگیان این است که چرا با اینکه ما این کارهای خوب را انجام میدهیم اما آن توجه و رسیدگی مطلوب انجام نمیشود.
وزیر اسبق آموزش و پرورش بیان کرد: رهبر انقلاب بارها فرمودند که آموزش و پرورش مولد سرمایه اجتماعی است. لذا باید به آموزش و پرورش نگاه دیگری کرد و یک بار دیگر باید آموزش و پرورش را محور اساسی توسعه در کشور بدانیم.
حاجی بابایی بابیان اینکه نگاهش در بودجه ریزی به همه ارکان جامعه است گفت: اگر جایی هم می بینید بنده با حساسیت بحث بودجه آموزش و پرورش را دنبال میکنم بدان معناست که اعتقاد دارم این کار به معنای پول دادن به معلم نیست بلکه خدمت رساندن به همه جامعه است چراکه معلم با سرمایه های مردم یعنی دانش آموزان سروکار دارد.
رییس کمیسیون برنامه و بودجه مجلس شورای اسلامی با انتقاد از برخی نگاه ها  در ساله های گذشته به آموزش و پرورش گفت: یکی ازاین موارد نگاه خصوصی سازی به آموزش و پرورش است البته این بدان معنا نیست که ما مخالف مدارس غیر دولتی هستیم بلکه این است که دولت باید همه حمایت های خود را از آموزش و پرورش داشته باشد و همه هزینه های آن را تقبل کند.
حاجی بابایی با اشاره به اینکه معلمین انسانهای نجیب وبا حیایی هستند اما امروزه از تبعیض نگران هستند به شیوه نظام حقوق و پرداخت دستمزد در کشور انتقاد کرد و گفت: این صحبت را در اولین جلسه شورای عالی هماهنگی اقتصادی این صحبت را با جناب آیت الله رییسی، رییس جمهوری نیز انجام داده است و ایشان نیز پذیرفته است و درحال اصلاح آن هستند
رییس کمیسیون برنامه و بودجه مجلس شورای اسلامی با بیان اینکه در بودجه سال آینده حقوق های پایین تا ۶۰درصد افزایش پیدا خواهند کرد گفت: این بدان معناست که خالص دریافتی هیچ کس نباید زیر ۵میلیون تومان باشد
رییس کمیسیون تلفیق بودجه ۱۴۰۱ مجلس شورای اسلامی همچنین در خصوص مالیات بر حقوق کارمندان نیز گفت: به حقوق های بین ۵ تا ۱۵ میلیون تومان ده درصد بیشتر مالیات تعلق نخواهد گرفت.
حاجی بابایی گفت: نظام رتبه بندی معلمان قطعا انجام خواهد شد و شامل همه نیروهای آموزش و پرورش خواهد بود چراکه در آموزش و پرورش همه معلم هستند و بنا به ضرورت در پست های اداری قرار  میگیرند و ممکن است مجدد به معلمی برگردند واین چرخه دایم در حال انجام است.
وزیر اسبق آموزش و پرورش‌ بابیان اینکه جایگاه معلم در همه اعصار و قرون در بین مردم جایگاهی خاص است گفت: ما معلمان باید قدر این نگرش و جایگاه را ابتدا خودمان بدانیم و نباید خدای ناکرده با رفتارهایمان خدشه ای به آن وارد کنیم.
حاجی بابایی در بخش دیگری از سخنان خود با اشاره به اینکه به روند کنونی فعالیت صندوق ذخیره فرهنگیان انتقاد دارد گفت: صندوق باید به سمت این برود که نخبگان اقتصادی در این صندوق حضور یابند و به دنبال بورس و سرمایه گذاری در امورات اقتصادی مهمی باشند و معلمان نیز کاملا از نتایج آن بهره مند شوند.
وزیر اسبق آموزش وپرورش‌ بابیان اینکه به این شیوه درمان و خدمات رفاهی معلمان انتقاد دارد گفت: تجربه نشان داده کار آموزش و پرورش‌ درمانگاه و باشگاه داری نیست و باید ترتیبی اتخاذ شود تا به عنوان مثال بیمه درمانی معلم به نحوی باشد که او هرگاه اراده کرد به هر مکان درمانی مراجعه و از خدمات رایگان آن استفاده کند شبیه همان کاری که در دوران وزرات بنده با بیمه طلایی انجام گرفت.
رییس کمیسیون تلفیق بودجه ۱۴۰۱ مجلس شورای اسلامی با اشاره به سخنی ازمقام معظم رهبری که فرمودند کسی که بیمار شد ممکن است غصه درد داشته باشد ولی نباید غصه هزینه وبی پولی را داشته باشد به ایجاد صندوق بیماران صعب العلاج نیازمند مالی در بودجه سال جاری اشاره کرد و گفت: ۲۵هزار میلیارد تومان نیز به آن اختصاص داده ایم.
حاجی بابایی اداره و مدیریت در آموزش و پرورش را نیازمند هنرمندی خاصی دانست و گفت: وزیر آموزش و پرورش و تیم مدیریتی او باید بتواند از همه ظرفیت های قانونی که قانونگذار در اختیار آنها قرارداده برای اداره مطلوب دستگاه عظیم آموزش و پرورش استفاده کند.
رییس کمیسیون برنامه و بودجه مجلس شورای اسلامی با بیان اینکه در حال حاضر هم در دولت وهم مجلس شورای اسلامی اراده قوی برای کمک به فرهنگیان وجوددارد به مسأله همسان سازی بازنشستگان نیز اشاره کرد و گفت: افرادی که در شرف بازنشستگی هستند خیال شان راحت باشد که همسان سازی همچنان در برنامه وجود دارد و حذف نخواهد شد.
حاجی بابایی بابیان اینکه اعتقاد دارد معلم هرچقدر هم معترض باشد اما هنگامی که درکلاس درس است عاشقانه مشغول به خدمت به تعلیم و تربیت دانش آموزان است گفت: وظیفه همه مسئولین خدمت بی منت به این قشر عزیز و فرهیخته است و خود من نیز با تمام توانم این کار را به جد دنبال خواهم کرد و معلم خط قرمز من است.
رییس کمیسیون تلفیق بودجه ۱۴۰۱ مجلس شورای اسلامی همچنین از عزم جدی مجلس شورای اسلامی و دولت برای ترمیم حقوق همه کارمندان سایر دستگاههای اجرایی هم که از وضعیت حقوقی مناسبی برخوردار نیستند اشاره کرد.

در این دیدار، محمد خلیل عسکری ؛مدیرکل آموزش و پرورش فارس و جمعی از نمایندگان تشکل های صنفی فرهنگیان و تعدادی از همکاران فرهنگی به بیان دغدغه ها و مشکلات و خواسته های فرهنگیان پرداختند.