به گزارش پایگاه خبری تحلیلی الفبا، جمشید کمایی در نشست خبری با رسانه های خوزستان با اعلام این خبر افزود گفت: یک رتبه دو رقمی در شهرستان دشت آزادگان و یک رتبه سه رقمی نیز در صیدون توسط دانش آموزان خوزستانی به دست آمده است.

وی افزود: رتبه های زیر هزار نیز در آموزش و پرورش خوزستان نسبت به سال گذشته با رشد رو به شد و منتظر هستیم که این موضوع توسط سازمان سنجش اعلام شود.

 

کمایی اظهار کرد: سال گذشته در حوزه متوسطه در آموزش و پرورش خوزستان در مجموع 352 هزار و 102 دانش‌آموز مشغول به تحصیل بودند که از این تعداد 213 هزار و 701 دانش‌آموز در دوره متوسطه اول و 102 هزار و 261 دانش‌آموز در دوره متوسطه نظری تحصیل می کردند .

 

وی افزود: در مهرماه امسال به دلیل تغییرات نظام آموزشی و بر اساس سند تحول بنیادی، پیش‌دانشگاهی از مقاطع تحصیلی حذف می‌شود و دانش‌آموزان ما وارد پایه دوازدهم می‌شوند. استمرار پایه دوازدهم یکی از چالش‌های بزرگ نظام آموزشی است. با توجه به اینکه در سال تحصیلی 97 – 96 دانش‌آموز پایه سوم دبیرستان نداشتیم، امتحانات نهایی نیز برگزار نشدند و امسال اولین سالی است که دوباره فارغ‌التحصیل دیپلم خواهیم داشت.

 

معاون آموزش متوسطه اداره‌کل آموزش و پرورش خوزستان گفت: برای استقرار پایه دوازدهم در هنرستان‌ها با کمبود 600 فضای کارگاهی مواجه هستیم. همچنین لازم است حدود 200 هنرآموز تخصصی در هنرستان‌های ما جذب شوند.

کمایی افزود: در خردادماه 96 میانگین نمره دانش‌آموزان در گروه‌های درسی 10.97 بود که نسبت به سال قبل 58 صدم درصد رشد داشت. در بحث کنکور نیز در سال 92 رتبه 27 کشور را در اختیار داشتیم. این رتبه در سال 95 و 96 به رتبه 19 رسید. در سال 95 نسبت به سال 96 رشدی نداشتیم و توانستیم رتبه سال گذشته خود را حفظ کنیم.

 

وی تصریح کرد: در بحث پژوهش‌سراهای دانش‌آموزی در سال 92 در استان، هشت پژوهش‌سرای فعال وجود داشت. طی یک برنامه سه ساله توانستیم تعداد این پژوهش‌سراها را به 40 عدد ارتقا دهیم. به این معنی که در 40 منطقه آموزش و پرورش حداقل یک پژوهش‌سرای فعال وجود دارد.

 

کمایی افزود: مرحله کشوری اغلب مسابقات در تابستان برگزار می‌شود. در جشنواره نوجوان خوارزمی در پایه‌های هفتم، هشتم و نهم متوسطه که امسال در شش محور برگزار شد، در بخش‌های پژوهش‌های علمی دانش‌آموزان، زبان انگلیسی، بازارچه کسب و کار و کارآفرینی رتبه اول کشوری را کسب کردیم. همچنین در مسابقات آزمایشگاهی متوسطه اول، رتبه دوم کشوری و در بخش دست‌سازه‌های دانش‌آموزی رتبه سوم کشوری را کسب کردیم.