به گزارش پایگاه خبری تحلیلی الفبـا، محمد علی مریدی با بیان اینکه در آستانه امتحانات نوبت اول قرار داریم، گفت: قبل از امتحانات خانواده ها باید ضمن ارتباط با مدرسه از وضعیت تحصیلی فرزندان خود آگاهی پیدا کنند و در صورت وجود مشکل تلاش کنند تا دانش آموز شیوه مطالعه خود را اصلاح کند.

 

مریدی با تاکید بر اینکه خانواده ها باید در زمان برگزاری امتحانات در کنار فرزندانشان باشند، گفت: آرام ساختن فضای منزل، کاستن از میزان رفت و آمدها و میهمانی های غیر ضروری و اختصاص مکانی مشخص به مطالعه دانش آموز از مواردی است که به موفقیت وی در امتحانات کمک می کند.

 

تغذیه مناسب عاملی برای تمرکز دانش آموزان

 

وی تغذیه مناسب را عاملی مهم برای تمرکز بیشتر دانش آموزان ذکر کرد و گفت: خانواده ها باید مراقب تغذیه فرزندان خود باشند و تاکید کنند که آنها قبل از رفتن به مدرسه حتما صبحانه صرف کنند. به دلیل اینکه نخوردن صبحانه به میزان زیادی سبب کاهش تمرکز دانش آموزان در جلسه امتحان می شود.

 

مریدی یکی از راهکارهای ایجاد تمرکز بیشتر در جلسه امتحان را عدم مطالعه همزمان سوالات دانست و گفت: پس از توزیع برگه امتحانی دانش آموزان سعی کنند تمام سوالات را به صورت همزمان مطالعه نکنند و سوال به سوال پیش بروند. در عین حال حضور به موقع در جلسه امتحان نیز نقش مهمی در موفقیت دانش آموز در امتحان ایفا می کند.

 

امتحانات نوبت اول به صورت داخلی است

 

وی با اشاره به اینکه مطابق آیین نامه آموزشی امتحانات نوبت اول در دی ماه به صورت داخلی برگزار می شود، گفت: در دوره دبستان ارزشیابی به صورت توصیفی صورت می گیرد و معلمان تا 10 بهمن ماه فرصت دارند که بر اساس فعالیت های دانش آموزان، وضعیت تحصیلی آنان را اعلام کنند. همچنین برای دوره های متوسطه اول و دوم نیز امتحانات نوبت اول به صورت داخلی برگزار می شود و  طراحی و تصحیح سوالات بر عهده دبیر مربوطه است.

 

وی با بیان اینکه امتحانات پایه دوازدهم نیز در دی ماه به صورت داخلی برگزار می شود، گفت: بر اساس قانون، برگزاری امتحانات نوبت اول در این پایه در اختیار معلم است. برای امتحانات نوبت دوم نیز بر اساس مصوبه شورای عالی آموزش و پرورش،  امتحانات تعدادی از دروس به صورت نهایی برگزار می شود که این دروس توسط شورای عالی آموزش وپرورش مشخص ولی هنوز رسما به استانها  اعلام نشده است.

 

عدم وجود فاصله بین امتحانات نهایی و کنکور یک فرصت است

 

رئیس اداره سنجش و ارزشیابی آموزش و پرورش خوزستان عدم وجود فاصله بین امتحانات نهایی و کنکور را یک فرصت برای دانش آموزان پایه دوازدهم عنوان کرد و گفت: بخش عمده ای از سوالات کنکور از پایه دوازدهم طرح می شود و عدم وجود فاصله بین امتحانات نهایی و کنکور ،  از فراموشی مطالب درسی توسط دانش آموزان جلوگیری می کند.

 

مریدی نمره مستمر را یک ارزشیابی رشد دهنده، اصلاح کننده و پویا دانست و اضافه کرد: بر اساس ماده 37 ارزشیابی پایانی درطول سال تحصیلی در دونوبت اول ودوم انجام می شود.

 

تسری یافتن ارزشیابی توصیفی به دوره های متوسطه ارزشمند است

 

رئیس اداره سنجش و ارزشیابی آموزش و پرورش خوزستان خاطرنشان کرد: اگر ارزشیابی توصیفی به متوسطه اول و دوم نیز تسری پیدا کند کار ارزشمندی است به دلیل اینکه دانش آموز تا پایان دوره دبستان به صورت کیفی ارزشیابی می شود ولی در دوره های بعدی تحصیلی ارزیابی به صورت کمی تبدیل می شود که ممکن است آسیب زا باشد.

 

مریدی در عین حال با بیان اینکه سطح آزمون های گرفته شده از دانش آموزان در مدارس خاص و نمونه دولتی بالاست، گفت: در کلاس های درس معلم متناسب با نوع آموزشی که به دانش آموزان می دهند از آنها ارزشیابی به عمل می آورد

 

تصحیح الکترونیکی امتحانات نهایی به دلیل آماده نبودن زیرساخت ها  لغو شد

 

وی در خصوص جزئیات میزان تاثیر سوابق تحصیلی در کنکور ۹۸ برای دیپلمه های نظام جدید و نظام قدیم متوسطه گفت: بهترین مرجع جهت رسیدن به پاسخ این سوال رجوع به مصوبات شورای سنجش وپذیرش دانشجو است.

 

مریدی همچنین از لغو تصحیح الکترونیکی امتحانات نهایی خبر داد و گفت: سامانه تصحیح الکترونیکی اوراق امتحانی  به شکل آزمایشی فعال شد و برنامه  مرکز سنجش وزارت آموزش و پرورش این بود که تصحیح برگه های امتحان نهایی به صورت الکترونیکی انجام شود. از این رو در خوزستان مقدمات در  حوزه های امتحانی ایجاد شد اما متاسفانه به دلیل پاسخگو نبودن سامانه و آماده نبودن زیر ساخت ها ، فعلا تصحیح الکترونیکی اوراق نهایی لغو شده است و فقط دریافت سوال امتحانی به صورت الکترونیکی انجام می شود.

 

 

دفاتر پیشخوان خدمات دولت تاییدیه تحصیلی را صادر می کنند

 

وی صدور تاییدیه تحصیلی را نیز از طریق دفاتر پیشخوان خدمات دولت صورت میگیرد گفت: بر اساس تفاهم نامه ی منعقد ه تاییدیه تحصیلی توسط دفاتر پیشخوان دولت انجام می شود و متقاضیان باید تصویر  مدرک تحصیلی را به این دفاتر تحویل دهند و پس از پر کردن نمون فرم های مربوطه  و تایید مدرک تحصیلی آنها توسط آموزش و پرورش، تاییدیه دفتر پیشخوان درخواست کننده ارسال ودفتر پیشخوان از طریق پست برای آنان ارسال می شود. البته برای صدور تاییدیه تحصیلی جهت  ارائه به دارالترجمه ها، پس از صدور تاییدیه و ارسال به دارالترجمه  حتما باید اصل مدرک به تایید اداره کل آموزش وپرورش برسد.