به گزارش پایگاه خبری تحلیلی الفبا، محمد مهدی کاظمی در اختتامیه سومین دوره جشنواره پژوهش سرای دانش آموزی کشور که در بندرعباس برگزار شد، در این پژوهش‎سراها حمایت مالی از دانش آموزان نخبه و مبتکر صورت می‎گیرد. همچنین بستری فراهم می‎شود تا ارتباط دانش آموزان با دانشگاه‎ها و مراکز علمی و پژوهشی برقرار ‎شود این در حالیست که فرصتی نیز برای ثبت اختراعات دانش آموزان به وجود می‎آورند.

کاظمی افزود: در این دوره از جشنواره یک میلیون و ۶۹۱ هزار دانش آموز از سراسر کشور در دوره‎های تحصیلی ابتدایی و متوسطه شرکت کردند و این فرصت فراهم شد که دانش آموزان استعدادها و ایده‎های خود را بشناسند و ارائه دهند.

وی گفت: باید کارکرد پژوهش‎سراها به سمت افزایش بهره وری و تغییر رویکرد به سمت مراکز رشد و نوآوری و همچنین خانه‎های خلاق با رویکرد دانش بنیان سوق داده شود. امسال سال تولید دانش بنیان و اشتغال آفرینی است، لذا در این سال طبیعتا باید بیشتر به این مقوله بپردازیم.

کاظمی گفت: عزیزان ما در گام دوم انقلاب هستیم و دهه‎های آینده مربوط به نسل نوجوان و جوان ما است. امروز باید این نسل برای دهه‎های آینده تربیت شوند تا بتوانند آینده کشور را در مسیر پیشرفت و توسعه علمی که دارد ادامه دهند.

به گزارش مرکز اطلاع‌رسانی و روابط عمومی وزارت آموزش‌وپرورش، معاون آموزش متوسطه خاطر نشان کرد: در مسیر تحقق تمدن نوین اسلامی یکی از مهم‎ترین عوامل آن تربیت نیروی انسانی است و نیروی انسانی توانمند، خلاق و نوآور که در موقعیت جدید و زیست بوم جدید بتواند برای آینده کشور تربیت شود و این نیروی انسانی در مدارس و توسط معلمان تربیت می‎شوند.