به گزارش پایگاه خبری تحلیلی الفبا، سردار موسی کمالی اظهارکرد: در بیست و پنجمین جلسه کمیسیون دائمی شورای عالی مهارت‌آموزی کارکنان وظیفه که با حضور نمایندگانی از نیروهای مسلح و دستگاه‌ها و نهادهای دولتی و … برگزار شد، مساله پیوند آموزش‌وپرورش و نیروهای مسلح و نیز آموزش‌های قبل از اعزام به سربازی مورد بحث و تبادل‌نظر قرار گرفت و مقرر شد تا توانایی‌ها و ظرفیت‌های دانش آموزان پسر در دوره سربازی بیشتر استفاده شود.

 

وی افزود: شرایط باید به‌گونه‌ای باشد تا این افراد در حوزه مورد تخصص خود فعالیت کنند و هم بتوان استفاده بهتری از مهارت و دانش آنان کرد.

 

کمالی بابیان اینکه برخی از افراد تصور می‌کنند که فضا برای خدمت سربازی دانش‌آموزان هنرستانی وجود ندارد، اظهار کرد: این تصور در حالی مطرح می‌شود که ظرفیت‌های زیادی برای دوران سربازی این افراد در نیروهای مسلح وجود دارد.

 

وی ادامه داد: طبق آماری که ما در اختیار داریم در حال حاضر ۹۴۵هزار دانش‌آموز در۲۰۳رشته در۶۹۶۱هنرستان کشور در حال تحصیل هستند که ۶۳درصد از آنان، معادل ۵۹۵هزار نفرشان را دانش آموزان پسر شامل می‌شوند که باید تکلیف سربازی‌شان را مشخص کنند.

 

سخنگوی قرارگاه مهارت‌آموزی سربازان نیروهای مسلح ادامه داد:‌ در همین راستا نیز برای سربازی این افراد برنامه‌ریزی‌هایی را انجام دادیم و بنا شد تا در دوران سربازی از مهارت‌ها و توان این افراد متناسب با تخصصی که دارند بهره گرفته شود و پس از پایان دوره خدمت سربازی هم گواهی معتبر در کنار کارت پایان خدمت به آنان ارائه خواهد شد و از حمایت‌های قرارگاه مهارت‌آموزی برای فعالیت در حوزه موردعلاقه خود برخوردار خواهند بود.

 

وی بابیان اینکه در سال قبل۱۸۰هزار دانش‌آموز هنرستانی موفق به اخذ مدرک دیپلم شده‌اند، گفـت:‌ این تعداد بین ۱۴۵۰تا ۲۰۰۰ساعت آموزش مهارت دیده‌اند که اگر وارد دانشگاه هم شوند طبیعتاً این آموزش‌ها بیشتر هم خواهد شد و طبیعی است که نباید از این توان و پتانسیل موجود در دوره سربازی صرف ‌نظر کرد. به همین دلیل هم ما به دنبال این هستیم تا این افراد آموزش‌های دوران تحصیل خود را در دوره سربازی اجرایی کنند تا هم مدت سربازی موجب فراموشی این مهارت نشود و هم در این دوره فضای کافی را در اختیار داشته باشند.

 

سردار کمالی از برنامه‌ریزی برای ساماندهی اطلاعات این افراد نیز خبر داد و گفت: بنا شد در قالب طرح «قدر» اطلاعات این افراد از سوی سازمان وظیفه عمومی ناجا جمع‌آوری و ثبت شود تا در هنگام اعزام به سربازی از همان ابتدا در تقسیم‌بندی و یگان‌های این افراد موارد لازم مدنظر قرار بگیرد.

 

ایسنا