به گزارش پایگاه خبری تحلیلی الفبا، در پنجمین  روز از هفته دولت رضوان حکیم زاده در نشست خبری در حاشیه نمایشگاه دستاوردها و عملکرد وزارت آموزش‌وپرورش در دبیرستان البرز تهران با گرامیداشت یاد و خاطره شهیدان رجایی و باهنر و تبریک عید غدیرخم  اظهار کرد: تا کنون بیش ازیک میلیون و۲۹۶هزار دانش آموز در پایه اول ابتدایی ثبت نام کرده اند وپیش بینی می شود افزایش  هزار نفری دانش آموز در پایه اول ابتدایی را شاهد باشیم.

 

وی ادامه داد: در مجموع بیش از ۷میلیون و۸۲۹هزارو ۳۰۰نفر در دوره ابتدایی ثبت نام نموده اند و این آمار حاکی از افزایش پوشش تحصیلی  در این دوره است. البته بر اساس آمارها حدود ۱۸۰هزار نفر هنوز ثبت نام نکرده اند.

 

حکیم زاده تصریح کرد: در دوره پیش دبستانی دستورالعمل نحوه ثبت نام پس از چند سال که معطل مانده بود به دستور وزیر  به استان ها ابلاغ شد و شامل مراکز پیش دبستانی دولتی وغیر دولتی می شود.

 

وی ادامه داد: در راستای حمایت های دولت از دوره پیش دبستانی و در راستای افزایش پوشش تحصیلی، افزایش اعتبارات  را شاهد هستیم.

 

معاون آموزش ابتدایی وزیر آموزش و پرورش خاطرنشان کرد: نرخ پوشش تحصیلی و ثبت نام درکل دوره ابتدایی ۱۳/۹۸درصد است ودر پایه اول ۱۵/۹۷درصد است ما همه عوامل  موثر در افزایش ویا کاهش حضور بچه ها در مدرسه را بررسی کردیم نتیجه این بررسی نشان می دهد علل اصلی عدم حضور دانش آموز در مدرسه به عوامل اجتماعی و فرهنگی بر می گردد و خیلی به ندرت به معلم و یا مدرسه مربوط می شود البته هم افزایی همه سازمان ها و دستگاه ها برای مسدود کردن مبادی بی سوادی ضروری است. هرجا که پیش دبستانی را پوشش دادیم تکرار پایه اول کاهش پیدا کرده ویکی از اهداف ما نیز همین کاهش تکرار پایه است در دوسال گذشته ارائه برنامه های جبرانی برای دانش آموزان دارای ضعف بسیار موثر بوده است. برنامه های مشترکی توسط امور بین المللی در کارگاه ها برای دانش آموزان در کلاس های تلفیقی ارائه می شود.

 

حکیم زاده ادامه داد: به صورت مشخص  و براساس دستورالعمل در مناطق مرزی و حاشیه شهرها  پیش دبستانی دولتی دائر می شود اما در شهرها می تواند  مراکز پیش دبستانی غیر دولتی فعال باشند. سیاست ما بر این است که پوشش تحصیلی در دوره پیش دبستانی کاهش پیدا نکند امیدواریم  روزی  شاهد  رسمی واجباری شدن دوره پیش دبستانی باشیم.

 

وی ادامه ادامه داد: در برخی استان ها به صورت پایلوت  در پایه های اول دوم و سوم آموزش مهارت های زندگی جایگزین مشق شب می شود و در پایه های چهارم پنجم ششم دو ساعت از مجموع ساعات آموزشی کسر و به صلاحدید شورای مدرسه وبا توجه به شرایط و ظرفیت های هر منطقه به آموزش مهارت های اجتماعی اختصاص می یابد. البته در همه استان ها ممکن است این طرح اجرا نشود. در خصوص آموزش مهارت ها به دانش آموزان دوره ابتدایی بیشتر در قالب عمل است یعنی تکالیف مهارت محور حتما نوشتنی نیست البته این طرح فعلا به صورت آزمایشی  اجرا می شود.

 

پرتال وزارت آموزش و پرورش