به گزارش پایگاه خبری تحلیلی الــفبا، مریم ابوالحسینی آموزگار مدرسه استثنایی بلال حبشی در بندر امام خمینی (ره) است که انجام رسالت معلمی را از اولویت های مهم و اصلی زندگی اش می داند چرا که تار و پودِ بــودنش با تدریس پیوند خورده است به همین دلیل برای “آموختن و یاددادن” زمان و مکان نمی شناسد و در شرایطی که کشور اسیر شیوع کروناست با “شجاعت و استقامت” جریان آموزش را با دستان پرتوان و ایثارگرش راهبری و هدایت می کند.

 

او معلمِ محمد حسن، دانش آموز کم توان ذهنی است. محمد حسن که 14 ساله است در پایه سوم ابتدایی تحصیل می کند، یکسالی است که با تلاش های خانم ابوالحسینی اشتیاق خواندن و نوشتن در وجودش چون نهالی نوپا و سبز جوانه زده است. شوقِ محمد حسن به مدرسه و درس و کتاب تازه پدیدار گشته بود که کــرونا آمد و چنگ بر چهره آموزش حضوری انداخت و معلمان را مجبور کرد که برای جلوگیری از توقف تعلیم و تربیت از وسایل ارتباطی هوشمند و فضای مجازی بهره بگیرند اما نه محمد حسن موبایل و تبلت داشت و نه هیچکدام از اعضای خانواده اش حتی یک موبایل ساده داشتند.

 

مبارزه با کرونا و شرایط بد اقتصادی برای استمرار آموزش

 

برای اینکه ارتباط محمد حسن با معلمش حفظ شود خانواده اش یک تلفن همراه قدیمی از یکی از بستگان به امانت گرفتند که آن هم به دلایلی از دسترس این دانش آموز خارج شد. اما خانم ابوالحسینی، به سانِ دیگر معلمان “عاشق و مبارز” وطن اجازه نداد این شرایط رنج آور محمد حسن را از کتابهایش دور کند. او کمر همت بست و خود مهیای رفتن به خانه دانش آموزش شد تا برای تعلیم دادن به او با “کرونا و شرایط بد اقتصادی” مبارزه کند.

 

برای درس دادن به محمد حسن به حاشیه شهر می روم

 

مریم ابوالحسینی که برای آموزش محمد حسن به حاشیه شهر می رود و برای رسیدن به خانه اش که در پشت بام یک ساختمان است از روی پله های سیار آهنی گُذر می کند، به الــفبا گفت: در میان 9 دانش آموزی که دارم فقط محمد حسن است که از وسایل ارتباطی نظیر تلفن همراه هوشمند و تبلت بی بهره است. پس از تعطیلی مدارس آدرسش را پیدا کردم و برای اینکه ضربه نخورد و در درس هایش عقب نماند از اسفندماه به صورت هفتگی برای آموزش به منزلشان می روم.

 

تلفن هوشمند رویای دانش آموزان حاشیه نشین

 

او در پاسخ به سوال الــفبا در خصوص وضعیت زندگی محمد حسن گفت: خانواده این دانش آموز از اقشار کم برخوردار جامعه هستند و شرایط ناشی از بیماری کرونا، وضعیت شغلی و امرار معاش پدر محمد حسن را تحت تاثیر قرار داد. در زندگی آنان که پشت یک دیوار پارچه ای سپری می شود،  تلفن همراه هوشمند جایی ندارد!

 

پیشرفت تحصیلی دانش آموز کم توان ذهنی با تلاش های معلم

 

مریم ابوالحسینی اضافه کرد: فشارِ شرایط بد اقتصادی امکان رسیدگی به فرزندان را از خانواده های حاشیه نشین و محروم می گیرد و در این بین فرزندانی که دارای ناتوانی های ذهنی و جسمی هستند آسیب بیشتری می بینند، محمد حسن هم یکی از این کودکان است که به این دلایل نتوانست در درس و مدرسه پیشرفت کند اما با صحبت هایی که طی ماه های اخیر با هم داشتیم به صورت ناگهانی در مسیر پیشرفت تحصیلی قرار گرفت.

 

جانی که با عشق در راه تعلیم و تربیت فرزندان وطن نثــار می شود

 

او که به اصرار الفبا در این گفت و گو شرکت کرد، افزود: من در این مدت مثل بقیه همکارانم در اقصی نقاط کشور و استان فقط به وظیفه معلمی ام عمل کردم  و با اینکه دو فرزند خردسال دارم اما نتوانستم نسبت به توقف آموزش محمد حسن بی تفاوت باشم و علی رغم گسترش این بیماری با رعایت مسائل بهداشتی مورد تاکید ستاد ملی مقابله با کرونا به منزل دانش آموزم می روم . خیلی از همکاران من هستند که برای استمرار آموزش در این شرایط، بی هیچ ادعایی، با از خودگذشتگی جان و سلامتی خود را نثار تعلیم و تربیت فرزندان این سرزمین می کنند و به انجام این کار نیز عشق می ورزند.