الــفبا: سطر سطر تاریخ استان خوزستان سرشار از ایثــار، پایمردی، از خودگذشتگی، صبــوری و مــهرِ بی نهایت معلمانی است که به سانِ یک فرشــته، همواره جریــان آموزش را در سخت ترین شرایط و کمترین امکانات در جای جای این استان زنده و پویا نگه داشتند و امروز نیــز که جامعه بیش از همیشه به تخصص، کارآمدی و حضور دلگرم کننده و امید بخشِ آنان نیازمند است، در قامت یک سرباز وطن، استوارانه به میدان آمدند و سنگر تعلیم و تربیت را حفظ کرده اند.

 

به گزارش پایگاه خبری تحلیلی الفبــا، اکنون که شیوع ویــروس کرونا به عاملی برای تهدید سلامتی افراد جامعه بدل گشته است و بر اساس تصمیم ستاد ملی مبارزه با کرونا مدارس کشور عزیزمان تا پایان سال تعطیل اعلام شده است، معلمان این سرزمین دانش آموزانی را که امــروز مجبورند برای پیشگیری از ابتلا به بیماری در خانه بمانند، تنها نگذاشتند و از طریق تدریس در فضای مجازی برای تحقق تعلیم و تربیتی از راه دور، با همان دلسوزی های زمان حضور در کلاس های درس از آنان پشتیبانی و حمایت می کنند، با دانش آموزانشان از طریق تماس های صوتی و تصویری صحبت می کنند و به آنان انگیزه و امیـد می بخشند و چه بسا بیش از زمانی که به مدرسه می رفتند در کنارشان هستند.

 

تدریس بر روی درِ یخچال خانه

 

تلاش برای اســتمرار فرآیند آموزش در استان خوزستان، استانی که نامش با دلاوری های شیرزنان و دلیرمردان دفاع مقدس پیوند خورده است تــا به آن جا پیش رفته که یکی از معلمان دبستان منطقه ای محروم در استان خوزستان از بدنه سفید یخچال به عنوان تخته کلاس استفاده می کند. معصومه عنصری آموزگار پایه سوم دبستانی در شهر حمیدیه است که با نوشتن عبارات و مفاهیم درسی بر روی یخچال خانه اش از آنان ویدئو تهیه می کند و برای دانش آموزانش در فضای ارسال می کند. او آیینه تمام نمای معلم فداکاری است که دغدغه های معلمی اش را اینچنین به اشتــراک می گذارد تا سایه گُهربار عــلم  از سر دانش آموزانش رخت بر نبندد.

 

 دیکته مجازی به دانش آموزان کلاس اول دبستان

 

حدیث موسوی دیگر معلم خوزستانی است که از روزهای ابتدایی آغاز تعطیلات کرونایی دست به کار آموزش دانش آموزانش از طریق فضای مجازی شد. او که معلم پایه اول دبستان در شهر اهواز است به الــفبا گفت: در ابتدای تعطیلات مدارس ضمن ارتباط مجازی با والدین و دانش آموزانم، فیلم هایی از تدریس پایه اول دبستان را از اینترنت دانلود می کردم و برای دانش آموزانم می فرستادم، اما وقتی دیدم که آنها در طی 5 ماهی که از آغاز سال تحصیلی گذشته است، به نحوه تدریس و صدای خودم انس گرفته اند، تصمیم گرفتم در منزل از تدریس خود فیلم های آموزشی تهیه کنم و برایشان ارسال کنم و نتیجه این کار برایم باور نکردنی بود. دانش آموزان این معلم اهوازی هم اکنون حتی دیکته را نیز به صورت مجازی می نویسند و سپس معلم آنها تصاویر دیکته های مجازی را تصحیح می کند و برای والدین دانش آموزانش می فرستد تا در جریان فرآیند این آموزش مجازی قرار بگیرند.

 

با تدریس مجازی از بودجه بندی کتاب عقب نیستم!

 

مرضیه محمود زاده نیز معلم اول دبستان است. او به الــفبا گفت: از روزهای آغازین تعطیلات کرونایی با دانش آموزانش ارتباط گرفت و این امر سبب شد که از بودجه بندی کتاب درسی عقب نماند. دانش آموزان او در همین مدت کوتاه عادت کرده اند که علی رغم عدم حضور در پشت نیمکت های دبستان،  با صدای معلمشان حروف ژ، ع و چ را بیاموزند و با تشدید آشنا شوند.

 

او در لا به لای فایل های صوتی که برای دانش آموزان می فرستد، رعایت مسائل بهداشتی که از ضرورت های مبارزه با ویروس کروناست را نیز به آنان یادآور می شود و آموزش می دهد تا به بُــعد تربیتی سند تحول بنیادین نیز عمل کند. دانش آموزان مرضیه محمود زاده با کمک والدینشان از خواندن و نوشتنشان فیلم تهیه می کنند و برای معلمشان می فرستند تا ارزشیابی به عنوان یکی از مهمترین های فاکتورهای فرآیند آموزش نیز در این شرایط سـخت، این بار به صورت مجازی اتفاق بیفتد و به اشکالات درسی دانش آموزان پاسخ داده شود.

 

 

راه انــدازی سامانه آنلاین آزمـون

 

موسی سواعدی دبیر عربی دوره متوسطه اول در شهرستان اهواز است. او با نوآوری و ابتــکار یک وبسایت اختصاصی برای آزمون های برخط را مدیریت می کند. سواعدی در گفت و گو با الــفبا بیان کرد: در شرایط کنونی همه ما باید به تحصیل و آموزش دانش آموزان کمک کنیم. او از راه اندازی این سامانه تخصصی برای برگزاری آنـلاین آزمون، ویژه دانش آموزان متوسطه دوره اول در دروسی مانند عربی و دینی خبر داد و گفت: دانش آموزان با ثبت نام در این سامانه می توانند در آزمون های آنلاین شرکت کنند و پس از پایان آزمون از نمره خود و پاسخ صحیح سوالات آگاه شوند.

 

سواعدی با اشاره به اینکه در زمان تعطیلات ناشی از ویروس کرونا  استقبال از این سامانه به صورت چشمگیری افزایش پیدا کرده است و در روزهای اخیر به بیش از 3 هزار دانش آموزِ عضو، رسیده است، گفت: در این سامانه امکان شرکت تمامی دانش آموزان از اقصی نقاط کشورمان وجود دارد و به تمامی آنها به صورت رایگان خدمات این آزمون ارائه می شود. همچنین وبسایت دیگری نیز برای ارائه مطالب درسی و آموزشی ایجاد کرده ایم که دانش آموزان می توانند با مشاهده این وبسایت، فرآیند آموزش در دروسی نظیر عربی، دینی و قرآن را پی بگیرند.

 

 

ارتباط 24 ساعتــه دبیر تیزهوشان با دانش آموزانش

 

سید فخر الدین شریف مقدم نیز از دبیران مدارس تیزهوشان اهواز است. او که از زمان آغاز تعطیلات مدارس به دلیل بیماری کرونا، ارتباط با دانش آموزانش را از طریق فضای مجازی 24 ساعته کرده است، به الــفبا گفت: من این آمادگی را دارم که نه تنها با دانش آموزان خودم، بلکه با هر دانش آموزی که در مفاهیم درسی با اشکال رو به روست ارتباط بگیرم و در رفع اشکالاتش به او کمک کنم.

 

شریف مقدم که طی این روزها انتشار ویدئوهای آموزشی اش در درس عربــی در فضای مجازی با استقبال زیادی در بین دانش آموزان و همکاران فرهنگی رو به رو شده است، با سخاوت، بخشش و احساس مسئولیت معلمی، عــلم خود را از طریق فضای مجازی برای دانش آموزان این سرزمین به اشتراک می گذارد و با همتی بلــند قصد دارد که موانع پیش روی آموزش در شرایط کنونی را از پیش پای دانش آموزان بردارد.

 

اجازه توقف فرآیند آموزش را نمی دهیم

 

وحیده سادات کامروا، دبیر فیزیک متوسطه دوره دوم در شهرستان اهواز است. او با اشاره به اینکه در زمان تعطیلی مدارس کلاس هایش را در همان ساعتی که در برنامه درسی مدرسه گنجانده شده بود، برای تمامی پایه ها به صورت آنلاین برگزار می کند، گفت: تمامی همکاران من در استان فعالیت های درسی خود را از طریق فضای مجازی دنبال می کنند و تا کنون اجازه ندادند که فرآیند آموزش دانش آموزان خوزستانی متوقف شود.

 

او که برای هر پایه درسی یک گروه ویژه در فضای مجازی ایجاد کرده است، افزود: در ابتدای تمامی کلاس ها حضور و غیاب دانش آموزان به صورت آنلاین انجام می شود و این کار سبب می شود که دانش آموزان حضور در سر کلاس های آنلاین را جدی بگیرند. پرسش های کلاسی نیز از طریق تماس های صوتی با دانش آموزان به صورت تک تک انجام می شود و با برقرار کردن یک تعامل دوطرفه، تکالیف درسی از آنها خواسته می شود.

 

انعکاس تلاش معلمان خوزستانی از فرآیند استمرار آموزش در فضای مجازی و مقابله با توقف آموزش به دلیل شرایط ناشی از بیماری کرونا، در پایگاه خبری تحلیلی الفبا ادامه دارد.