به گزارش پایگاه خبری تحلیلی الفبا، اخباری نظیر حادثه اتوبوس حامل دانش آموزان دختر راهیان نور، سامان دهی سیستم های سرمایشی و گرمایشی مدارس،پوشش 15هزار و 500 دانش‌آموز خوزستانی توسط بنیاد علوی، رونمایی از کتاب‌های مزین به نام شهید حججی، فعالیت ۲۰ هزار دانش آموز همیار پلیس در خوزستان، ارائه لایحه رتبه بندی معلمان به مجلس و نائب قهرمانی دبیر خوزستانی در مسابقات دو و میدانی پیشکسوتان آسیا از مهمترین اخبار انتشار یافته از آموزش و پرورش در هفته ای که گذشت در رسانه ها بود.

 

 • وزیر آموزش و پرورش بر رسیدگی به حادثه دیدگان سانحه اتوبوس دانش آموزان دختر راهیان نور شهرستان بستان آباد آذربایجان شرقی تاکید کرد. رییس شورای عالی آموزش و پرورش ضمن دیدار با خانواده حادثه دیدگان و اعلام پیام همدردی وزیر و نیز تسلیت به جانباختگان اظهار داشت: در این حادثه که سه اتوبوس حامل دانش آموزان پایه دهم به مناطق جنگی دفاع مقدس اعزام شده بودند، علی رغم رعایت همه ضوابط ، یک اتوبوس ۴۴نفره از دانش آموزان دچار سانحه شد.

 

 • بخاری های نفتی و گازی مدارس جمع آوری می شوند. معاون فنی و نظارت سازمان نوسازی مدارس کشور گفت: امیدواریم بتوانیم سیستم گرمایشی و سرمایشی تمام مدارس کشور را استاندارد سازی کرده و مانع ورود سوخت به داخل کلاس درس شویم. وی با بیان اینکه همه مدارس خشتی و گلی امسال جمع‌آوری می‌شوند، افزود: جایگزین کردن این نوع مدارس را با جدیت پیگیری می‌کنیم.

 

 • مدیرکل آموزش و پرورش خوزستان گفت: 15هزار و 500 دانش‌آموز دوره دوم متوسطه در خوزستان برای سال تحصیلی 98-97 تحت پوشش بنیاد علوی قرار گرفتند. تقی زاده افزود: این دانش‌آموزان همگی از مناطق محروم خوزستان و با ضریب محرومیت‌های 6 تا 9 هستند.

 

 • مؤسسات غیرحرفه‌ای کتاب‌های کمک‌ آموزشی، تمام تلاش‌های مؤلفان کتاب های درسی برای ماندگاری آثار تربیتی را از بین می‌برند. سید محمد بطحایی با بیان این خبر، افزود: امروز برنامه رسمی درسی در مدارس به‌شدت مورد تهدید قرارگرفته و حجم فراوانی از کتاب‌های کمک‌آموزشی و جزوات، محتواهای آموزشی، برنامه درسی ما را مورد خطر قرار داده است.

 

 • در همایش تجلیل از مؤلفان و پدیدآورندگان مواد و رسانه‌های آموزشی، از کتاب‌های مزین به نام شهید حججی و تمبر مؤلفان کتب درسی رونمایی شد.

 

 • معاون توسعه مدیریت و پشتیبانی وزارت آموزش‌وپرورش با اشاره به موادی از قانون خدمات کشوری که سه سال سنوات ارفاقی برای معلمان آموزش‌وپرورش استثنایی اجرانشده است، اظهار کرد: این موضوع را پیگیری کردیم تا مجدداً این سنوات برای آن‌ها به جریان افتاد و برنامه‌ریزی برای پرداخت سنوات ارفاقی معلمان با اولویت‌بندی بر مبنای سابقه کاری را در نظر گرفتیم.

 

 • معاون تربیت بدنی و سلامت آموزش و پرورش خوزستان از فعالیت ۲۰ هزار دانش آموز همیار پلیس در سراسر استان خبر داد. اجرای طرح همیار پلیس از سال 1386  و با همکاری پلیس راهور و آموزش و پرورش در سراسر کشور آغاز شد. در این طرح دانش اموزان به عنوان طلایه داران فرهنگ ترافیک نقش نمایده پلیس راهور را ایفا می کنند.

 

 • لایحه رتبه بندی معلمان تا سه ماه آینده به مجلس می رود. وزیر آموزش و پرورش گفت: با اهمیتی که دولت برای رتبه بندی معلمان قائل است تلاش می کنیم این لایحه در سه ماه آینده به صحن علنی مجلس شورای اسلامی ارائه شود.

 

 • مدیرکل آموزش و پرورش خوزستان از برنامه ریزی برای شرکت 395 هزار دانش آموز دختر و پسر خوزستانی در المپیاد ورزشی دورن مدرسه ای و برگزاری این المپیاد از 26 مهر تا دوم آبان خبر داد. وی افزود: توجه به ارتقای شاخص های سلامت و تندرستی دانش آموزان خوزستانی از اولویت های عملکردی مجموعه تعلیم و تربیت خوزستان است.

 

 • دبیر خوزستانی نائب قهرمان مسابقات دو و میدانی پیشکسوتان آسیا شد. در اولین دوره مسابقات بازی های پیشکسوتان آسیا که در کشور مالزی برگزار شد ، مهران کریمی دبیر تربیت بدنی مدارس استثنایی آبادان در ماده پرتاب وزنه رده سنی ۴۵ تا ۵۰ سال موفق به کسب مدال نقره شد و بر سکوی دوم ایستاد.

 

 • مدیر کل فرهنگی و هنری، اردوها و فضاهای پرورشی وزارت آموزش و پرورش بارش باران و لغزندگی جاده را عامل تصادف اتوبوس حامل دانش آموزان اعزامی به اردوی راهیان نور اعلام کرد.