به گزارش پایگاه خبری تحلیلی الفبا، افتتاح همزمان 8 هزار کلاس درس در قالب 1 هزار و 700 فضای آموزشی، ورزشی و پرورشی در کشور، تصویب طرح معلم تمام وقت، جذب 4200 دانشجو معلم در مرحله تکمیل ظرفیت، افتتاح 161 پروژه آموزشی در استان خوزستان، تسویه کسری بودجه سال 96 آموزش و پرورش، حضور  600 هزار تبعه افغان بی سواد در کشور، نامگذاری دبیرستان محل تحصیل دانش آموز سید حسن سواری، شهید حادثه تروریستی اهواز به نام وی و شرکت 8 هزار مدرسه استان خوزستان در آیین عاطفه ها از مهمترین اخبار آموزش و پرورش در هفته دوم مهرماه 97 است.

 

 • معاون توسعه و مدیریت و پشتیبانی با اعلام تصویب طرح معلم تمام‌وقت در شورای توسعه مدیریت گفت: با افزایش 6 ساعت اضافه تدریس کاملا اختیاری در هفته به معلمان، 25 درصد به فوق‌العاده ویژه اضافه خواهد شد که از مزایای آن می توان به احتساب در حقوق مستمر 12 ماه، نداشتن تأخیر پرداخت‌های حق‌التدریس و محاسبه در پاداش پایان خدمت و حقوق بازنشستگی اشاره کرد.

 

 • با اجرای طرح های متنوع در مدارس ریشه های خشونت در دانش آموزان از بین می روند. وزیر آموزش و پرورش گفت: در جامعه ای که آرامش وجود نداشته باشد هیچ خلاقیت وپیشرفت اتفاق نمی افتد، لذا اضطراب در جامعه مانع صلح است بنابراین برای رسیدن به آرامش باید برنامه ها ی کاهش اضطراب را در مدارس اجرا کنیم.

 

 • رئیس دانشگاه فرهنگیان گفت: 4200 دانشجومعلم در مرحله تکمیل ظرفیت جذب می شوند. حسین خنیفر اضافه با اشاره به کسب مجوز استخدام 17 هزار معلم از طریق ماده 28 گفت: حدود 12 هزار را نفر را جذب کرده‌ایم و برای جذب 4200 نفر باقی‌مانده در مرحله تکمیل ظرفیت اقدام می‌کنیم.

 

 • وزیر آموزش و پرورش از افتتاح همزمان 1 هزار و 700 فضای آموزشی، ورزشی و پرورشی در کشور خبر داد. بطحایی گفت: 8 هزار کلاس درس و 1 هزار و 700 پروژه عمرانی در حوزه آموزش و پرورش به صورت همزمان در کشور مورد بهره برداری قرار گرفت و امیداوریم تا پایان سال جاری 2 هزار کلاس دیگر نیز به این مجموعه اضافه شود.

 

 

 • 161 پروژه آموزشی در خوزستان همزمان با سراسر کشور افتتاح شدند. مدیرکل آموزش و پرورش خوزستان در حاشیه آیین افتتاح 1 هزار و 700 فضای آموزشی، ورزشی و پرورشی از طریق ویدئو کنفرانس با دفتر معاونت ریاست جمهوری گفت: در شرایط فعلی 36 درصد مدارس استان خوزستان نیاز به تخریب و احداث مجدد دارند و 27 درصد مدارس این استان نیز نیازمند تعمیر و بازسازی هستند.

 

 • آیین عاطفه ها به صورت همزمان در 8 هزار مدرسه خوزستان برگزار شد. غلامرضا شریعتی، استاندار خوزستان در عین حال از جمع آوری 30 میلیارد ریال کمک هزینه نقدی در مرحله اول آئین عاطفه ها توسط مردم استان خوزستان خبر داد و گفت: کمیته امداد امام خمینی(ره) با همکاری آموزش و پرورش پاکت های حامل نامه برای دریافت کمک های نقدی را در اختیار دانش آموزان قرار دادند و آن ها به صورت داوطلبانه کمک های خود را به مدرسه هدیه کردند.

 

 • کسری بودجه سال 96 در سال 97 به‌طور کامل تسویه می‌شود. الهیار ترکمن، معاون توسعه مدیریت و پشتیبانی وزارت آموزش‌وپرورش اظهار کرد: ۹۵۰ میلیارد تومان از مطالبات سال ۹۶ به سال ۹۷ منتقل شد که ۶۰۰ میلیارد تومان آن بسیار سریع تأمین شد و از ۳۵۰ میلیارد تومان باقی‌مانده ۱۸۰ میلیارد تومان آن تسویه شد و مابقی هم به‌زودی تأمین و به‌این‌ترتیب مطالبات ۹۶ را در سال ۹۷ تصفیه می‌کنیم.

 

 • رئیس سازمان نهضت سوادآموزی کشور از آمار بی‌سوادی 5/1 میلیون نفری اتباع افغان ساکن در کشور خبر داد و گفت: سه میلیون مهاجر افغان در کشور حضور دارند که حدود 600 هزار نفر بی‌سواد در این جمعیت شناسایی‌شده است.

 

 • محمد تقی زاده مدیرکل آموزش و پرورش خوزستان در دیدار با خانواده شهید دانش آموز سید حسن سواری گفت: دبیرستان محل تحصیل دانش آموز شهید سید حسن سواری در ناحیه ۴ اهواز به نام مبارک وی نامگذاری خواهد شد.

 

 • مهدی نوید ادهم، دبیر شورای عالی آموزش و پرورش در آیین افتتاح و بهره برداری 17 مدرسه تحت پوشش موسسه خیریه راه ایمان در خوزستان گفت: اگر به دنبال امنیت، توسعه ، پیشرفت، حل مشکل بیکاری و برطرف کردن آسیب های اجتماعی هستیم باید از مدارس شروع کنیم و آیات ، احادیث ، روایات و تجربیات جهانی نیز این امر را تایید می کند.

 

 • 13هزاردانش آموز در مدارس ایرانی خارج کشور مشغول تحصیل هستند. رئیس مرکز امور بین الملل و مدارس خارج از کشور وزارت آموزش و پرورش اعلام کرد که 13 هزار دانش آموز در 110 مدرسه و آموزشگاه ایرانی خارج از کشور مشغول تحصیل هستند.