حبیب کردونی در گفت و گو با پایگاه خبری تحلیلی الفبــا، با اشاره به اینکه کانون بازنشستگان از سال 78 در وزارت آموزش و پرورش ایجاد شد، گفت: شکل گیری کانون بازنشستگان اقدام مثبتی بود که پس از تشکیل به واسطه دیدگاه و نگاه خوب مسئولین توسعه و پیشرفت پیدا کرد. در آموزش و پرورش خوزستان نیز تعامل و همکاری بسیاری خوبی با این مجموعه دارد.

 

وی با اشاره به اینکه توجه به بازنشستگان در سطح کشور  افزایش پیدا کرده است ،گفت: امروز رئیس جمهور، نمایندگان مجلس و مسئولین و … به افراد بازنشسته به خصوص بازنشستگان فرهنگی نگاه ویژه ای دارند و مسائل این قشر از جامعه را بیش از گذشته مورد پیگیری قرار می دهند.

 

پیگیری مطالبات بازنشستگان فعالیت عمده کانون

 

کردونی در تشریح فعالیت های کانون بازنشستگان آموزش و پرورش خوزستان گفت: فعالیت عمده این کانون پیگیری مطالبات بازنشستگان است. در سالهای پیش به بازنشستگان پاداش اختصاص پیدا نمی کرد اما امروزه این امر به صورت یک حق قانونی برای بازنشستگان درآمده است.

 

 

مدیر کانون بازنشستگان استان خوزستان مشکلات اقتصادی را از مشکلات عمده بازنشستگان عنوان کرد و افزود: در راستای کمک به معضلات اقتصادی بازنشستگان صندوقی ایجاد شد و امروزه این امکان وجود دارد که هر ماه 500 میلیون تومان وام بدون بهره با 2 درصد کارمزد و تا سقف 15 میلیون تومان به فرهنگیان بازنشسته پرداخت شود.

 

صندوق امداد بلاعوض برای کمک به بازنشستگان دارای بیماری خاص

 

وی کمک به بازنشستگان دارای بیماری خاص را از دیگر فعالیت های کانون بازنشستگان عنوان کرد و گفت: ایجاد «صندوق امداد بلاعوض» یکی از راهکارهایی است که برای کمک به این بیماران پیش بینی شده است و از طریق کمک های ناچیزی که هر ماهه به این صندوق واریز می شود، به بیماران نیازمند وام بلاعوض داده می شود.

 

کردونی گفت: در عین حال سعی شده است که حتی بازنشستگانی که برای دریافت وام 5 میلیونی به صورت اینترنتی ثبت نام نکرده اند، بتوانند این وام را دریافت کنند .

 

وی با اشاره به اینکه استان خوزستان از معدود استانهایی است که در تمامی شهرستانهای آن کانون بازنشستگان ایجاد شده است، افزود: این کانون ها در واقع سازمان های مردم نهاد یا NGO   هستند که توسط مدیرکل آموزش و پرورش و معاونین ایشان مورد حمایت ویژه ای قرار می گیرند. امروز می توان به جرات این مسئله را عنوان کرد که در آموزش و پرورش خوزستان تفاوتی بین افراد شاغل و بازنشسته وجود ندارد.

 

مدیرکل آموزش و پرورش خوزستان حامی بازنشستگان است

 

کردونی تصریح کرد: مدیرکل آموزش و پرورش خوزستان تا به امروز ثابت کرده که به صورت همزمان هم  مدیرکل فرهنگیان شاغل و هم فرهنگیان بازنشسته است و کانون بازنشستگان استان خوزستان با بهره گیری از این نعمت توانست فعالیت خود را توسعه دهد.

 

وی به حمایت های بی دریغ استاندار خوزستان از کانون فرهنگیان بازنشستگان نیز اشاره کرد و گفت: استاندار خوزستان با اختصاص 700 میلیون تومان برای تعمیر و تجهیز یک استخر تخریبی در منطقه باهنر، امکان بهره مندی فرهنگیان بازنشسته آموزش و پرورش خوزستان را از این استخر فراهم کرد و هم اکنون این استخر آماده افتتاح و بهره برداری است.

 

 

کمک 10 میلیارد ریالی استاندار خوزستان به ساخت مجتمع رفاهی کانون بازنشستگان

 

کردونی در عین حال با اشاره به احداث مجتمع فرهنگی، هنری ، ورزشی در حال ساخت کانون بازنشستگان استان خوزستان در اهواز گفت: لازم است که در استان خوزستان فضایی برای رفاه حال نخبگان بازنشسته فراهم شود تا این افراد در فضایی که به خودشان تعلق دارد، ضمن دیدار با یکدیگر ، تجربیات و دیدگاه های خود را مطرح کنند و هم اکنون چنین فضایی با حمایت های استاندار، مدیرکل آموزش و پرورش خوزستان و مدیرکل نوسازی ،توسعه و تجهیز مدارس در حال ساخت است.

 

وی همچنین گفت: استاندار خوزستان برای تکمیل این پروژه رفاهی 10 میلیارد ریال اختصاص داده است که به زودی به کانون بازنشستگان آموزش و پرورش خوزستان تعلق می گیرد که این امر نشان دهنده درک عمیق شخص اول اجرایی دولت در استان نسبت به مسائل و مشکلات بازنشستگان است.

 

اختصاص کمک هزینه سفر به فرهنگیان بازنشسته

 

مدیر کانون بازنشستگان استان خوزستان تامین بخشی از هزینه های سفر بازنشستگان را از دیگر فعالیت های کانون بازنشستگان دانست و گفت: افرادی که بازنشسته شده اند نیاز به سفر، تفریح و استراحت دارند و در حال حاضر برای سفر هر بازنشسته  و یک همراه به عتبات و مشهد مقدس،  7 میلیون ریال کمک هزینه سفر تعلق می گیرد.

 

وی با اشاره به اینکه کانون بازنشستگان استان خوزستان در نامه ای به رئیس جمهور و نمایندگان مجلس خواستار رسیدگی به وضعیت درمانی، معیشتی و رفاهی بازنشستگان شده است، گفت:  بازنشستگان باید مورد حمایت های درمانی قرار بگیرند به دلیل اینکه بیماری هایی مثل دیابت، آلزامیر ، پوکی استخوان و … تهدید کننده سلامت افراد سالمند هستند و باید این امکان وجود داشته باشد که از طریق انعقاد تفاهم نامه هایی با بهداشت و درمان از بازنشستگان حمایت درمانی صورت بگیرد.

 

بازنشستگان روحیه همکاری بالایی دارند

 

کردونی بازنشستگان را دارای روحیه همکاری بالایی عنوان کرد و افزود: بازنشستگان این توانایی را دارند که به عنوان مشاور در کنار مدیران ارشد، روسای فرهنگی،  مدیران، معاونین و معلمان حضور داشته باشند و استفاده از آنها در اموری مثل پژوهش و تحقیق بر اساس طرح وزارت آموزش و پرورش امکان پذیر است. در عین حال قانون هم اجازه داده است که بازنشستگان 8 ساعت در هفته تدریس کنند.

 

وی شیوه تجلیل از بازنشستگان را مناسب ندانست و گفت: در روز  25 ذی الحجه که به عنوان روز بازنشستگان نامگذاری شده است، همه ساله تعداد کمی از بازنشستگان مورد تجلیل قرار می گیرند و لازم است که خدمات 30 ساله فرهنگیان بازنشسته به صورت گسترده تری مورد قدر دانی واقع شود.