به گزارش پایگاه خبری تحلیلی الفبا، کارن خانلری درباره اهمیت و جایگاه آموزش زبان فارسی در مدارس کشور اظهار داشت: زبان فارسی زبان ملی کشور ما است بنابراین تدریس این زبان هم باید از همان پایه های ابتدایی خیلی قوی انجام شود.

وی ادامه داد: امروز در زمینه زبان فارسی مشکلاتی در کشور وجود دارد. جوانان ما وقتی از مدارس فارغ التحصیل می شوند، سواد فارسی خوبی ندارند که باید به این مسئله بپردازیم.

وی افزود : بر این اساس، دغدغه ای که وزیر آموزش و پرورش در این‌باره دارد، بسیار درست و قابل قبول است و در این راستا باید گام های موثری برداشته شود.

نماینده مسیحیان ارمنی در مجلس شورای اسلامی در ارزیابی وضعیت آزادی های موجود در کشور برای زبان های محلی تصریح کرد: این موضوع به اصل 13 و 15 قانون اساسی باز می گردد که زبان های قومی می توانند در کشور وجود داشته باشند و از آنجا که کشور ما چند فرهنگی است، در این حوزه برخی از زیرساخت ها مانند ظرفیت استفاده از صدا و سیما، انتشار کتاب به زبان های محلی و حتی برگزاری تئاتر با زبان محلی وجود دارد.

به گفته خانلری، حتی در این حوزه و در برخی از زبان ها رشته های دانشگاهی هم برای تدریس وجود دارد و البته در کنار این موارد باید به این موضوع توجه کنیم که زبان فارسی باید در اولویت باشد و جوانان ما بتوانند به زبان فارسی تسلط قابل قبول داشته باشند.

عضو کمیسیون آموزش مجلس در ادامه درباره لزوم آموزش در مدارس به زبان فارسی توسط معلمان اظهار داشت : این موضوع که معلمان در مدارس به زبان فارسی به دانش آموزان آموزش دهند، از اهمیت بالایی برخوردار است چرا که کودکان در مناطق مختلف کشور باید به زبان فارسی مسلط شوند.

خانلری ادامه داد: به واقع، اگر دانش آموزان به خوبی بر زبان فارسی مسلط نباشند، در دروسی مانند علوم و ریاضی در مقاطع بالاتر هم با مشکل مواجه خواهند شد. طبیعتا حتی در کنکور و دانشگاه با مشکل مواجه می شوند.

وی اضافه کرد: بنابراین معلمان باید از ابتدا به این موضوع بپردازند و به آن اهمیت دهند تا کودکان با زبان فارسی عجین شوند.

نماینده مسیحیان ارمنی در مجلس شورای اسلامی با بیان اینکه زبان علمی کشور ما هم زبان فارسی است، گفت: چگونه کودکان ما می توانند در این حوزه پیشرفت کنند در حالی که در زبان فارسی ضعف دارند.

خانلری همچنین درباره برخی انتقادها به اظهارات وزیر آموزش و پرورش تصریح کرد: در هر کشور یک زبان رسمی وجود دارد. به طور مثال در برخی کشورهای چند فرهنگی مانند هند، روسیه و چین یک زبان رسمی وجود دارد که همه به آن تکلم می کنند ؛ در کنار زبان رسمی و براساس قانون اساسی هر کشور به زبان های محلی هم پرداخته می شود؛ کسانی که به وزیر انتقاد می کنند که زبان محلی مهم تر است، با اهداف دیگری این صحبت ها را مطرح می کنند و این انتقادات وارد نیست.

وی افزود: توجه به آموزش زبان انگلیسی برای کودکان، نوجوانان و جوانان مهم است اما اینکه این زبان یا هر زبان دیگر به عنوان زبان رسمی و مادری باشد، فاجعه خواهد بود. این موضوع یکی از راه های استعمار و تجزیه کشور است.

عضو کمیسیون آموزش و تحقیقات مجلس یادآور شد : زبان رسمی ما فارسی است که باید مردم در ابتدا به آن تسلط داشته باشند. سپس زبان های محلی کاملا مورد احترام باشند و پرداختن به آن ها پس از زبان فارسی طبیعی است.

 

ایرنا