به گزارش پایگاه خبری تحلیلی الفبا، غلامرضا شریعتی روز چهارشنبه 12 دی ماه 97 در شورای عشایر استان خوزستان که با حضور رئیس سازمان عشایر کشور در استانداری برگزار شد، گفت: برای برچیده شدن مدارس چادری در مناطق عشایری استانداری خوزستان  50 کانکس با اعتباری بالغ بر 7 میلیارد و 500 میلیون ریال به آموزش و پرورش عشایری اختصاص داد.

 

وی با اشاره به توزیع 180 کانکس در طول سال 97 در خوزستان گفت:  این کانکس ها با هدف ایمن سازی مدارس نا امن در اختیار آموزش و پرورش مناطق و نواحی استان خوزستان قرار گرفت و این مناطق موظفند در صورت عدم نیاز تعدادی از آنها را به آموزش و پرورش عشایر اختصاص دهند.

 

استاندار خوزستان گفت:  ظرف 2 سال گذشته مدارس کانکسی در سطح شهر اهواز جمع آوری شدند و این کانکس ها برای استفاده به مدارس مناطق حاشیه ای، محروم و عشایری فرستاده شدند.

 

شریعتی در عین حال از اختصاص 2 میلیارد ریال اعتبار به ایاب و ذهاب دانش آموزان عشایری خبر داد و افزود:  تامین هزینه ایاب و ذهاب از مشکلات عمده این دانش آموزان است و لازم است  تا در راستای جلوگیری از ترک تحصیل آنها، هزینه ایاب و ذهاب دانش آموزان عشایری تامین شود.

 

وی تصریح کرد: در عین حال در  شورای عشایر استان مصوب شد که  4 میلیارد ریال نیز به تعمیر، بهسازی و تجهیز سرویس های بهداشتی در مدارس عشایری اختصاص پیدا کند.

 

استاندار خوزستان با بیان اینکه برخی مدارس مناطق عشایری در مناطق صعب العبور واقع شده اند، گفت: در برخی مناطق به دلیل صعب العبور بودن حتی امکان استفاده از کانکس نیز وجود ندارد از این رو برای جلوگیری از ترک تحصیل دانش آموزان مجبور هستیم که مدارس را در چادر برپا کنیم و در این راستا 20 چادر از سوی مدیریت بحران استان خوزستان در اختیار مناطق عشایری قرار می گیرد.

 

شریعتی همچنین از اختصاص پنل خورشیدی به آموزش و پرورش عشایر خوزستان خبر داد و گفت: پنل خورشیدی یکی از شیوه‌های تولید انرژی الکتریکی از انرژی نورانی است که سبب صرفه‌جویی و تأمین برق در مناطق دورافتاده می شود از این رو با ایجاد پنل‌های خورشیدی در مناطق دورافتاده و عشایری می‌توان وضعیت آموزش دانش‌آموزان این مناطق را بهبود بخشید.

 

 

استان خوزستان دارای 14 منطقه عشایری و 14 هزار دانش آموز عشایری است.