به گزارش پایگاه خبری تحلیلی الفبا، محمد تقی زاده در جلسه امضای تفاهم نامه “طرح ملی ایران” با بیان اینکه موضوع مهارت و کارآفرینی از برنامه های مهم آموزش و پرورش است، اظهار کرد: دانش آموزان دوره اول متوسطه پس از کسب آموزش های مهارتی در مدرسه با همکاری آموزشگاه های آزاد فنی و حرفه ای کارت مهارت دریافت می کنند.

 

وی در ادامه با اظهار اینکه “طرح ملی ایران مهارت” فضای تئوریک مدارس متوسطه اول را به فضای مهارتیتبدیل می کند، افزود: در سال اول اجرای این طرح 10 درصد دانش آموزان استان پوشش داده می شوند.

 

تقی زاده با اشاره به اینکه توسعه فرهنگ کار و کارآفرینی و آموزش های مهارت محور از مهمترین اهداف اجرای این طرح است، گفت: در راستای برنامه های سند تحول بنیادین و سیاست ابلاغی مقام معظم رهبری در حوزه اشتغال توافق نامه همکاری میان آموزش و پرورش و سازمان آموزش فنی و حرفه ای کشور با هدف آموزش مهارت های کوتاه مدت در مدارس به امضا رسید که یک مجموعه آموزشی متنوع با طرح های ارزان، کاربردی و هدفمند به دانش آموزان ارائه می شود.

 

مدیرکل آموزش و پرورش خوزستان اضافه کرد: مهارت های فنی و حرفه ای در آموزش و پرورش تاکنون 38 درصد رشد داشته اند که با برنامه ریزی بهتر و اجرای طرح های نوین مهارتی تعداد بیشتری از دانش آموزان تحت پوشش آموزش های فنی و حرفه ای قرار می گیرند.

 

وی با تاکید بر اینکه برای اجرای “طرح ملی ایران مهارت” به عوامل مختلفی مانند فضای آموزشی مناسب، مواد مصرفی، تجهیزات کارگاهی و آموزش مربی نیاز است، خاطر نشان کرد: مدارسی که داوطلب اجرای “طرح ملی ایران مهارت” هستند در روزهای پنج شنبه، ایام تابستان و اوقات فراغت دانش آموزان در قالب دستورالعمل فعالیت های فوق برنامه به صورت داوطلبانه اقدام به اجرای طرح می کنند.

 

تقی زاده در ادامه با بیان اینکه آموزش های “طرح ایران مهارت” می بایست از دوره ابتدایی آغاز شود، گفت: مهارت آموزی از اولویت های مهم آموزش و پرورش است که باید بستر مناسبی برای آن فراهم آید.

 

مدیرکل آموزش و پرورش خوزستان با اظهار اینکه 10 درصد دانش آموزان خوزستانی در “طرح ایران مهارت” پوشش داده می شوند، خاطرنشان کرد: مدارس هیات امنایی و مدارس غیردولتی به طور 100 درصدی تحت پوشش این طرح قرار می گیرند.

 

وی با بیان اینکه تدوین استانداردهای آموزشی مورد نیاز مدارس بر اساس ظرفیت های منطقه ای از مهمترین وظایف آموزش و پرورش است، خاطر نشان کرد: آموزش مهارت های شغلی دانش آموزان  بر اساس نیاز هر منطقه تغییر می کند که امیدواریم با شناسایی و به کارگیری نیروهای متخصص و کاردان و با بهره گیری از تمامی امکانات و ظرفیت های موجود گامی اساسی در بحث تولید و اشتغال برداریم.

 

تقی زاده همچنین گفت: انتخاب مربی در “طرح ایران مهارت” به ترتیب اولویت با معلمان درس های کار و فناوری و هنر، دبیران مدارس، مربیان سازمان فنی و حرفه ای و مربیان آموزشگاه های آزاد پس از تایید گزینش و اداراه آموزش و پرورش است.

 

مدیرکل آموزش و پرورش خوزستان در پایان با اشاره به اینکه برای اجرای “طرح ملی ایران مهارت” به عوامل مختلفی مانند فضای آموزشی مناسب، مواد مصرفی، تجهیزات کارگاهی و آموزش مربی نیاز است، تصریح کرد: این طرح شامل 16 دپارتمان مهارتی و 491 پودمان مهارتی است که بر اساس علاقه و استعداد دانش آموزان و امکانات موجود در مدارس تا سقف 60 ساعت آموزش های لازم را به آن ها ارائه می دهد.