به گزارش پایگاه خبری تحلیلی الفبا،  حسینعلی امیری با اشاره به اهمیت تعامل آموزش‌وپرورش و مجلس شورای اسلامی اظهار کرد: از اینکه در جمع مدیران کل آموزش‌وپرورش هستم بسیار خرسندم چراکه در جمع افرادی هستم که مسئولیت خطیر تعلیم و تربیت را بر عهده‌دارند و از وزیر مؤمن، دلسوز و مسئولیت‌پذیر آموزش‌وپرورش سپاسگزارم که برای ارتقای سطح تعلیم و تربیت در جامعه و پیگیری مطالبات فرهنگیان بسیار فعال و تلاش می‌کند.

 

وی افزود: مدتی معلم بوده‌ام و در منطقه ۶تهران خدمت کرده‌ام و در طول زندگی‌ام سعی کردم ارتباطم را بافرهنگیان نگه‌دارم.

 

معاون امور مجلس رییس جمهور بیان کرد: یک معلم می‌تواند در مسیر زندگی فردی قرار بگیرد و سرنوشت زندگی وی را تغییر دهد و در جامعه باید برای قشر فرهنگی و جایگاه واقعی‌اش شأن و شرف قائل شویم و جامعه‌ای که معلم جایگاه متعالی را ندارد حرکت جامعه رو به عقب خواهد بود.

 

امیری خاطرنشان کرد: بزرگ‌ترین نهاد اجتماعی آموزش‌وپرورش است، وزارتخانه‌ای که در همه نقاط کشور تا کوچک‌ترین واحد اجتماعی که خانواده است حضور دارد و نقش آموزش‌وپرورش در توسعه اقتصادی، فرهنگی، سیاسی و…مهم و اثرگذار است و معلمان نقش اصلی را در این توسعه بر عهده‌دارند.

 

معاون امور مجلس رییس جمهور در ادامه گفت: اقتصاددانان وقتی موضوع سرمایه را مطرح می‌کنند علاوه بر سرمایه فیزیکی و مالی بر سرمایه انسانی تاکید کرده و بهره بردن از منابع مختلف را منوط به نیروی انسانی توسعه‌یافته می‌دانند.

 

آموزش‌وپرورش در یک جامعه ستون است و مادامی‌که ستون‌های محکم و ریشه‌دار نباشد آن جامعه سست خواهد بود.

وی بابیان اینکه آموزش‌وپرورش مانند پلی عمل می‌کند که موجب حرکت از توسعه نیافتگی به سمت توسعه و پیشرفت می شود، اظهار کرد: جامعه توسعه‌یافته نتیجه اقدامات توسعه‌ای است که در بخش نیروی انسانی انجام‌گرفته است و بدون شک این کار از مدارس و آموزش‌وپرورش شروع‌شده است و نگاه به آموزش‌وپرورش نباید سیاسی باشد.

 

معاون امور مجلس رییس جمهور اضافه کرد: ثروت ملی تنها نفت، گاز و منابع طبیعی نیست اگر همه این‌ها باشد اما افراد خلاق، مبتکر و مخترع تربیت نکنیم عملاً نتوانسته‌ایم از منابع ثروت استفاده کنیم.

 

امیری با اشاره به اهمیت آینده‌پژوهی در آموزش‌وپرورش تصریح کرد: امروز شتاب تحولات آن‌قدر زیاد است که اگر مدیری نتواند آینده سازمان و چالش‌ها را پیش‌بینی کند، قطعاً با مشکلاتی روبه‌رو خواهد شد و جوامعی موفق خواهند بود که برای آموزش‌وپرورش برنامه‌ریزی داشته باشند.

 

معاون امور مجلس رییس جمهور گفت: در اسناد بالادستی، قانون اساسی، سند چشم‌انداز، منشور حقوق شهروندی و… به ارتقای سطح آموزش‌وپرورش پرداخته‌شده است و خوشبختانه اعتبارات خوبی برای طرح رتبه‌بندی معلمان در بودجه سال ۹۸در نظر گرفته‌شده است.

وی در پایان بر نقش مجلس در قانون گذاری و نظارت اشاره کردند و نقش و جایگاه آموزش و پرورش را به عنوان گسترده ترین وزارتخانه به دلیل مخاطبان گسترده و متنوع در تعامل مجلس و دولت مهم ارزیابی کردند.

 

ایرنا