به گزارش پایگاه خبری تحلیلی الــفبا، یکی از مشکلات عمده ای که همزمان با شیــوع کرونا ویروس در کشورمان ایجاد شد، کمبود وسائل بهداشتی نظیر ماسک، دستکش، الکل، ژل ضدعفونی کننده دست و پــَدهای الکلی بود. از این رو فرهنگیان استان خوزستان نیز برای« شکست کــرونا» و رفع معضل کمبود این اقلام بهداشتی به میــدان دفــاع از سلامت آمدند.

 

تولید روزانه یک هزار ماسک رایگان توسط معلم خوزستانی و تولید مواد ضدعفونی کننده، شوینده، ساخت مـه پاش برقی و دستکش های بهداشتی در هنرستان های استان خوزستان بخشی از فعالیت هنرجویان، هنرآموزان، دانش آموزان و فرهنگیان خوزستانی برای مقابله با کرونا و کمک به سپیدپوشان عرصه سلامت در استان و کشور است.

 

تولید ماسک باکیفیت در هنرستان فاطمه زهرا (س) اندیمشک

 

زیبا پـاپی مدیر هنرستان فاطمه زهرا (س) در شهرستان اندیمشک است. او با اشاره به فعالیت منسجم یک تیم 12 نفره از همکارانش برای تولید ماسک های باکیفیت در راستای مبارزه با بیماری کرونا گفت: با توجه به اینکه هنرستان ها به عنوان یک ظرفیت تولیدی به شمار می آیند از این رو تصمیم گرفتیم از امکانات کارگاهی که در هنرستان فاطمه زهرا (س) شهرستان اندیمشک وجود دارد، برای دوخت ماسک استفاده کنیم.

 

او با اشاره به حمایت های بی دریغ و شبانه روزی مدیریت آموزش و پرورش شهرستان اندیمشک از این فعالیت خیرخواهانه افزود: همکاران این هنرستان نیز به محض اطلاع از چنین تصمیمی برای انجام این کار اعلام آمادگی کردند و در یک اقدام جهادی موفق شدیم بیش از 3 هزار ماسک را تولید کنیم و برای توزیع در بین بیمارستان ها و داروخانه در اختیار دایره خدمات آموزش و پرورش قرار دهیم.

 

پاپی با ابراز خوشحالی از اینکه همکاران مدرسه اش می توانند سهمی در کاهش تبِ کرونا در جامعه داشته باشند، به الــفبا گفت: ماسک های دوخته شده در این هنرستان در شرایط استریل و بهداشتی تولید شده اند و با توجه به اینکه در تهیه آنها پارچه های مرغوب به کار رفته است، از قابلیت شستشو، اتوکشی و  ضدعفونی برای استفاده مجدد برخوردار هستند.

 

او ادامه داد: با توجه به نیازی که در جامعه از نظر تولید ماسک وجود دارد، فرآیند تولید ماسک در این هنرستان متوقف نمی شود و ادامه خواهد داشت. همچنین همکاران من در هنرستان فاطمه زهرا (س) اندیمشک علاوه بر تولید ماسک، نکات و پیام های بهداشتی را  به صورت کلیپ و برای استفاده دانش آموزان و خانواده های آنها در فضای مجازی منتشر می کنند.

 

تولید 3 هزار و 500 ماسک توسط کانون شهید باهنر سوسنگرد

 

علیرضا طرفی، مدیر کانون فرهنگی تربیتی شهید باهنر شهرستان سوسنگرد نیز در گفت و گو با الــفبا اظهار کرد: با کمک سپاه و خَیرین، مواد اولیه تولید ماسک را خریداری کردیم و با استفاده از ظرفیت کارگاه هایی که برای تولید لباس فرم دانش آموزی با سازمان دانش آموزی قرارداد داشتند، توانستیم  3 هزار و 500 ماسک را تولید و به صورت رایگان در بیمارستانها و داروخانه ها توزیع کنیم.

 

او افزود: تولید این تعداد ماسک در طول یک هفته با کار جهادی فرهنگیان خوزستانی تحقق پیدا کرد و 4 کارگاه برای انجام این کار اختصاص یافته بود.

 

طرفی در عین حال فرهنگ سازی برای تشویق دانش آموزان و خانواده های آنها برای «ماندن در خانه» را از دیگر فعالیت های کانون فرهنگی تربیتی شهید باهنر برشمرد و گفت: با تشکیل یک کمپین، مسابقه ای را بین دانش آموزان عضو تشکیلات سازمان دانش آموزی برگزار کردیم و این دانش آموزان با ضبط کلیپ هایی با موضوع «ضرورت ماندن در خانه برای پیشگیری از ابتلا به بیماری کرونا» با یکدیگر رقابت کردند و به ویدئوهای برتر جوایزی اهدا شد.

 

او ضدعفونی کردن مدارس و معابر نزدیک مدارس را از دیگر فعالیت های این کانون برشمرد و گفت: با همکاری فرهنگیان و دانش آموزان بسیجی و همکاران حوزه سلامت محل هایی نظیر مدارس، اماکن ورزشی و پرورشی و معابر نزدیک آنها نیز در راستای مقابله با شیوع کرونا گند زدایی و ضدعفونی شد.

 

تــولید ماســک سهم «یاریگران زندگی» برای کنترل کرونا

 

سلوی موّحد، کارشناس پیشگیری از آسیب های اجتماعی در شهرستان شادگان و متولی «طرح یاری گران زندگی»  نیز از تلاش دانش آموزان تحت پوشش این طرح برای تولید ماسک خبر داد. او به الــفبا گفت: در طرح یاریگران زندگی دانش آموزان کمک به همنوع را به عنوان یک مهارت اجتماعی فرا می گیرند. همچنین در این طرح دانش آموزان به انجام فعالیت های داوطلبانه و مشارکتی برای پیشگیری از آسیب های اجتماعی تشویق می شوند.

 

او با بیان اینکه در حال حاضر مقابله با شیوع بیماری کرونا به یکی از مهمترین اولویت ها در جامعه و کشور تبدیل شده است، گفت: ما برای اینکه برای کنترل این بحران سهمی داشته باشیم با همکاری مدیر مدرسه استثنایی باغچه بان در شادگان و همکاران این مدرسه با خرید مواد اولیه و با حمایت بهزیستی شروع به تولید و دوخت ماسک کردیم.

 

موّحد گفت: این ماسک ها با اولویت توزیع در بین دانش آموزان با نیازهای ویژه و خانواده های آنها، همچنین بهورزان شبکه بهداشت و درمان شادگان و خانواده های محروم و کم برخوردار تولید می شوند.

 

حمایت از مدافعان سلامت با تولید ماسک در هنرستان شهید سلیمانی شهرستان امیدیه

 

احمد رضا کرایی، مدیر آموزش و پرورش شهرستان امیدیه نیز در گفت و گو با الـفبا اظهار کرد: با توجه به شیوع بیماری کرونا در سطح جامعه و لزوم حمایت از پرسنل بهداشت و درمان، از ظرفیت هنرستان شهید سلیمانی این شهرستان برای تولید ماسک و لباس های بیمارستانی استفاده کردیم.

 

او با بیان اینکه موسسه خیریه نیکوکاران ما را در انجام این کار یاری کرده است، افزود: در کارگاهی که برای انجام این کار راه اندازی شده، روزانه حدود ۳۰۰۰ ماسک استاندارد به همراه لباس های بهداشتی برای استفاده پرسنل بهداشت و درمان تولید می شود.

 

به گزارش الــفبا، این روزها تــلاش فرهنگیان استان خوزستان برای مقابله با ویروس کرونا از طریق مشارکت در تولید وسایل پیشگیرانه نظیر ماسک، دستکش و مواد ضدعفونی افزایش یافته است تا با تولید این کالاها میزان دسترسی مردم به این اقلام بهداشتی را افزایش دهند و به رسالت اجتماعی خویش در شرایط سختی که بر کشور می گذرد، عمل کنند.