متولد سال 1342 در تهران است و خاک خورده نظام آموزشی ایران. تقریباً تمام سطوح در آموزش‌ و پرورش را طی کرده است.

 

به گزارش پایگاه خبری تحلیلی الفبا، سید محمد بطحایی یکی از وزرای دولت دوازدهم بود که نزدیک به 18 ماه سکان هدایت بزرگترین وزارتخانه کشور را برعهده داشت و در خرداد امسال نامه استعفای خود را به حسن روحانی تحویل داد.

 

هر چند دلیل استعفایش را شرکت در انتخابات مجلس عنوان کرد اما کارشناسان سیاسی دلایل مختلفی را برای این اقدام بیان کردند. پس از آن در فضای مجازی، انتصاب در چند پُست برای او مطرح شد اما در نهایت یک ماه پس از  ماجرای استعفا، خبر غیر منتظره این بود: «قرار است بطحایی، با حکم طهرانچی رئیس دانشگاه آزاد اسلامی، معاون آموزش‌های عمومی و مهارتی این دانشگاه شود».

 

با او درباره اتفاقات سال‌های اخیر به ویژه ماجرای استعفا از وزرات و نیز دلایل پذیرش یک مسؤولیت آموزشی دیگر این بار در دانشگاه آزاد اسلامی به گفت‌وگو نشستیم:

 

آقای بطحایی در حالی که جامعه بعد از استعفای شما منتظر فعالیت سیاسی‌تان بود، مسؤولیت یک معاونت آموزشی را در دانشگاه آزاد اسلامی قبول کردید؛ انتخاب شما نشان‌دهنده این است که اولویت کاری‌تان را حوزه آموزش تعریف کرده‌اید نه سیاست؛ علت این موضوع چیست و چرا چنین تصمیمی گرفتید؟

 

بطحایی: اولاً من بسیار سپاسگزارم از این نکته‌سنجی و ظرافتی که متوجه شده‌اید؛ شاید فقط کسی که در حوزه رسانه، آن‌ هم از منظر تخصصی و فرهنگی‌اش نگاه می‌کند، تصمیم بنده به این ظرافت و دقت به چشمش آید.

 

من به‌ عنوان معلمی که بیش از 36 سال در سطوح مختلف آموزش‌ و‌ پرورش کار کرده‌ام؛ البته می‌ترسم اسم خدمت را به‌کار ببرم چون نگران هستم این واژه مقدس را برای تلاش‌هایم به‌کار ببرم و مبادا در جایی به معنای خدمت نبوده باشد اما می‌توانم بگویم به‌عنوان فردی که 36 سال معلمی کردم و در آموزش‌ و‌ پرورش در سطوح مختلف کار کردم، به این باور و اعتقاد قلبی رسیده‌ام که کشور و جامعه ما رستگار نخواهد شد مگر آنکه آموزش‌ و‌ پرورش رستگار و با کیفیتی را بتواند به جامعه ارائه دهد.

 

منبع: خبرگزاری فارس