به گزارش پایگاه خبری تحلیلی الفبا، علی حسن فرد بابلی اظهار کرد: در سه سال اخیر با دستور مدیرکل آموزش و پرورش و استاندار خوزستان پوشش دوره پیش دبستانی در استان به صددرصد رسید و در حال حاضر خوزستان رتبه اول کشور در میزان پوشش نوآموز پیش دبستانی را کسب کرده است.

 

وی گفت: خوزستان ۲۷ منطقه آموزشی ۲ زبانه دارد به همین دلیل پوشش کامل دوره پیش دبستانی در این استان اهمیت قابل توجهی دارد تا دانش‌آموزان برای ورود به مدرسه آمادگی لازم را داشته باشند.

 

سرپرست معاونت آموزش ابتدایی آموزش و پرورش خوزستان افزود: آمادگی نوآموزان برای ورود به مدرسه و جلوگیری از بازماندگی تحصیلی دانش آموزان از عوامل مهم توجه به دوره پیش دبستانی است.

 

وی گفت: سن فعلی جذب نوآموزان دوره پیش دبستانی پنج سال است اما درصورت تامین اعتبار و فراهم سازی شرایط لازم در استان بر اساس بررسی های کارشناسی که انجام شده سن پیش دبستانی را تا چهار سالگی می توان کاهش داد.

 

فرد بابلی بیان کرد: مشکلاتی نیز بر سر راه این دوره تحصیلی وجود دارد که از آن جمله می توان به کمبود فضا اشاره کرد، در بسیاری از مدارس که فضای کافی برای دوره پیش دبستانی ندارند از نوبت مخالف استفاده می‌کنند که این موضوع نیز مشکلاتی از جمله مهیا نبودن کلاس‌ها برای آموزش نوآموزان به همراه دارد.

 

سرپرست معاونت آموزش ابتدایی اداره کل آموزش و پرورش استان با اشاره مشکل دیگری که در این بخش با آن مواجه هستند افزود: برخی از مهد کودک‌ها و خانه‌های بازی از فضای خود برای راه اندازی کلاس‌های دوره پیش دبستانی استفاده می‌کنند که این موضوع غیرقانونی است و باید زیر نظر آموزش و پرورش باشد.

 

وی با بیان اینکه پوشش صد درصدی نوآموزان پیش دبستانی در خوزستان اتفاق افتاده بیان کرد: در سال تحصیلی جاری ۹۸ هزار نوآموز دوره پیش دبستانی در استان ثبت نام شدند.

 

فرد بابلی ادامه داد: برای ثبت نام نوآموزان دوره پیش دبستانی سنجش سلامت انجام می‌شود که اگر به این موضوع اهمیت داده شود از بروز و پیشرفت بسیاری از بیماری‌ها در بین کودکان می توان جلوگیری کرد.

 

وی گفت: جمعیت دانش آموزی خوزستان با استان‌های تهران و خراسان رضوی برابری می کند.