به گزارش پایگاه خبری تحلیلی الـفبا؛ سطر سطر تاریخ کشورمان سرشار از ایثــار، پایمردی، از خودگذشتگی، صبــوری و مــهرِ بی نهایت معلمانی است که فرشته وار؛ هنر معلمی شان را به سانِ اثــری ماندگار در جای جای ایران عزیز اسلامی به یادگار می نهند تا جریان گرم و سیالِ حیات را در شاهرگ های تعلیم و تربیت حفظ کنند.

 

معلمان این سرزمین تجسم تمام نمایِ روشنی اند و هر روز صبح با قلبــی پر از مرواریدهای درخشانِ انسان دوستی و تعهّد، درس های سپید، آبی و آفتابیِ معرفت، شعور و آگاهی را سطر به سطر و صفحه به صفحه در لحظه های فرزندانمان دوره می کنند تا نــور؛ میهمان همیشگی خانه سرنوشت کودکان و نوجوانانِ کشور عزیزمان شود.

 

معلمان ِاستان پهناور خوزستان نیز دوشادوش دیگر آموزگاران و دبیران ایران عزیز اسلامی، مادرانه و پدرانه؛ آینده سازان میهن را در دامان “درایت، هنر، فرهیختگی و دانش” خویش می پرورانند و در این راه جـان خویش را صرف تعلیم، نوع دوستی، تلاش، تربیت و خودباوریِ آنها می کنند. این گزارش انعکاس دهنده ذره ای از فداکاری های معلمان خوزستانی طی سه سال گذشته است.

 

معلمی که برای تدریس به منزل دانش آموز سرطانی رفت

خبر کوتاه و امید بخش بود. یک معلم فداکار در شهرستان لالی برای تدریس به منزل زهرا که به بیماری سرطان مبتلاست رفت تا این کودک از نعمت تحصیل محروم نماند. زهرا پس از طی کردن یک دوره سخت و طاقت فرسای بیماری از ناحیه هر دو پا دچار معلولیت حرکتی شده است و توانایی رفتن به مدرسه را نداشت. حـوا احمدی، معلم مهربانی است که با حضور در کنار زهرا او را برای باسواد شدن یاری کرد.

 

برآورده کردن آرزوی دانش آموز روشندل خوزستانی با اهدای یک دستــگاه تایپ پرکینز

فاطمه، دانش آموز نابینای خوزستانی از لحظه ای گفت که دستانش دستـگاه تایپ پرکینز ویژه روشندلان را لمس کرد. با این دستگاه، دنیای تاریک فاطمه پر از امیــد و شادی شد. حالا انگشتان فاطمه که از نوشتن خـط بریــل با قلم پلاستیکی و زبــری طاقت فرسا و بی محابای کاغذ رهایی یافته است، حرفهای زیادی برای گفتن دارد. از فاطمه پرسیدم اولین جمله ای که با این دستگاه تایپ نوشتی چه بود؟ او گفت: «نوشتم خانــم باقری دوستت دارم!». اسـما باقری، معلم فاطمه است معلمی که با عشقی بی نهایت دانش، سخاوت و نوع دوستی به دانش آموزانش می آموزد.

 

مدیر 3 مدرسه در اهواز برای دانش آموزان بی بضاعت کتاب درسی خریدند

ماهِ مهــر همیشه سرشــار از خــاطره است. خــاطره هایی که در پاییزِ زرد و نمنــاک و سرد، به خواندن و نوشتن و دانستن پیوند می خورد. ماه مهر بوی مدرسه می دهد و دانش آموزِ بی کتاب، عبارتی نامانوس است در پاییز برگ ریز و گاه این عبارت غمناک، رنگ واقعیت می گیرد. صبیحه بیت سیاح،  حسن طرفی و سید جلال فاضلی سه مدیر مدرسه در مناطق محروم اهواز در ماهِ مهربانی برای دانش آموزان کم برخوردارشان کتاب درسی خریدند.

 

تدریـس داوطلبانه معلمان خوزستانی در بیمارستـان کودکان سرطانی اهواز

آموزش به کودکانی که دنیــای آنها روی تخت های فلزی و در کنــار پایه های سِرُم با دنیای دیگر کودکان این شهر متفاوت است، رنگ و جـنس دیگری دارد. اسما عنایتی، راضیه طاهری و مهسا حاتمی آموزگارانی بودند که پس از پایان یافتن ساعت کار رسمی شان در مدارس، با اشتیاقی وصف ناپذیر به انتهای اتوبان گلستان اهواز می رفتند تا در بیمارستان شهید بقایی2 به فرشته های بستری در بیمارستان کودکان سرطانی اهواز درس بدهند.

 

تدریسِ خانم معلم بر روی درِ یخچال خانه

شیوع ویــروس کرونا تدریس را از میان کلاس های درس به درون خانه ی معلمان کشاند. معصومه عنصری آموزگار پایه سوم دبستان در یکی از شهرهای محروم خوزستان که در منزل تخته وایت برد نداشت، با نوشتن عبارات و مفاهیم درسی بر روی یخچال خانه اش از آنان ویدئو تهیه کرد و برای دانش آموزانش در فضای مجازی ارسال کرد. او آیینه تمام نمای معلم فداکاری است که دغدغه های معلمی اش را اینچنین به اشتــراک گذاشت.

 

پارکینگ معلم اهوازی کلاس درس مجازی دانش آموزان استثنایی شد

معصومه فولادی، دبیر علوم متوسطه اول مدرسه یگانه در شهرستان اهواز است. این خانم معلم متعهد پس از تعطیلی مدارس به دلیل مقابله با شیوع کرونا، یک کلاس درس را در پارکینگ خانه اش شبیه سازی کرد و صندلی هایی خالی را به یاد دوران مدرسه در آن جای داد تا از آنجا به دانش آموزان درس بدهد. با همان لبخندها و شوخی های روزهای تدریس حضوری.

 

تولید روزانه یک هزار ماسک رایگان توسط معلم خوزستانی

شیما سخرائی، معلم پایه اول دبستان شهیده سیلاوی در شهرستان سوسنگرد از استان خوزستان است. او برای حفظ سلامت پزشکان، پرستاران و همشهریانش در آغاز پاندمی کرونا که تهیه ماسک دشوار بود، روزانه تعداد زیادی ماسک تولید می کرد و به رایگان در اختیار بهداشت و بیمارستان ها قرار می داد، او به الــفبا گفت: با انجام این کار خیرخواهانه می خواهم به دانش آموزانم درس انسانیت، همدلی و جهاد بدهم و به آنان بیاموزم که در شرایط سخت و دشوار نباید هموطنانشان را تنها بگذارند.

 

تهیه بسته های آموزشی برای دانش آموزان روستایی

علی حسین چام مدیرآموزگار روستای بُرج جایزان در طی سال تحصیلی روزانه ۵٠ کیلومتر را در جاده های ناهموار روستایی طی می کرد تا بسته های آموزشی را به دست دانش آموزانش که به فضای مجازی دسترسی نداشتند، برساند. حدود 50 درصد از دانش آموزان آقا معلم به اینترنت دسترسی نداشتند برای همین او محتواهای آموزشی که تولید کرده بود را با این روش به دست  آنها می رساند.

 

ایثار معلم روستای احمد فداله در کُرونا

محسن رضایی معلم روستایی دله چنار منطقه عشایری احمد فداله سردشت دزفول در استان خوزستان است که دانش آموزانش به دلیل ضعیف بودن اینترنت و آنتن دهی پایین تلفن های همراه امکان استفاده از شبکه شاد را در طول سال تحصیلی نداشتند. او پس از تعطیلی مدارس به عشق دانش آموزانش به محل خدمتش برگشت و در طبیعت بــِکر اطراف مدرسه شاگردانش را که به فضای مجازی دسترسی نداشتند، به شکل حضوری آموزش داد.

 

پیمودن روزانه 15 کیلومتر راه برای آموزش دانش آموز نابینای روستاهای شوشتر

فرزانه زحمتی در روزهایی که مدارس تعطیل به دلیل شیوع کرونا تعطیل شد، 15 کیلومتر را با وسیله شخصی اش طی می کرد تا به خانه صادق، دانش آموز روشندل که در روستای حاج منعم از توابع شهرستان شوشتر زندگی می کرد برسد و با او خط بریل تمرین کند.

 

تدریس معلم گتوندی به دانش آموز معلول در منزل

عاطفه رجبی، معلم مدرسه استثنایی پیام در شهر گتوند است. او به فاطمه که دارای مشکل جسمی و حرکتی است و به دلیل ضعف بسیار زیادی که در حرکت عضلات دست دارد، نمی تواند برای آموزش از موبایل و تبلت استفاده کند، در منزل درس داد. این معلم خوزستانی به الفبا گفت: وقتی به دلیل مقابله با ویروس کرونا مدارس تعطیل شد نگران این بودم که در آموزش فاطمه وقفه ایجاد شود به خاطر همین از خانواده اش خواستم که آموزش فاطمه را به صورت حضوری انجام دهم.

 

روشـنی؛ هدیه معلمان خوزستانی به چشمانِ حــورا

حورای 9 ساله در یک خانواده 5 نفری و در یک گاوداری مَتروکه در روستای سویسه شهرستان کارون زندگی می کرد و دارای مشکل بینایی بود اما به دلیل فقر مالی و شرایط نامناسب درآمدی پدر امکان عمل چشم هورا وجود نداشت. حلیمه قریشوندی معلمِ حورا وقتی متوجه ضعف بینایی در شاگردش شد با کمک دیگر همکارانش زمینه عمل چشم حورا را فراهم کرد. حورا اکنون دو چشم بینا دارد.

 

معلم اندیمشکی ارثیه اش را به دانش آموزان محروم اهدا کرد

حسین اسدی، راهبر آموزشی مناطق روستایی در شهرستان اندیمشک با ارثیه 1 میلیارد و 240 میلیون تومانی پدر مرحومش برای دانش آموزان کم برخوردار، روستایی و حاشیه ای تبلت خرید و ساخت مدرسه در مناطق روستایی بخش الوار گرمسیری و دیگر مناطق محروم از برنامه هایی است که برای کمک به تحصیل دانش آموزان کم برخوردار دارد.

 

معلم بازنشسته اهوازی به دانش آموزان کم برخوردار تبلت هدیه کرد

فریبا مالگرد پس از سی سال معلمی هنوز هم قلبش برای دانش آموزان این سرزمین می تپد و دغدغه آموزش آنها را والاترین دغدغه زندگی اش می داند. او معلمِ عاشقی است که با عزمی راسخ پای نظام تعلیم و تربیت ایستاده است. او برای اینکه دانش آموزان محروم مدرسه سابقش از آموزش های ارائه شده در شبکه شاد محروم نمانند، دو تبلت به آنها هدیه داد.

 

معلم اهوازی با ارثیه اش برای دانش آموزان مدرسه ساخت

صادق نیسی گمراوی؛ پس از معلم خیّر اندیمشکی دومین فرهنگی خوزستانی بود که در یک فعالیت خیرخواهانه و انسان دوستانه ارثیه اش را صرف نظام تعلیم و تربیت کرد. او با سهم ارث خود برای دانش آموزان اهوازی در کوی شهید مجاهد یک مدرسه سه کلاسه می سازد.

 

تدریس معلم دزفولی از روی تخت بیمارستان

فرخنده محمد هیودی معلم مدرسه استثنایی پگاه پریدار شهرستان دزفول است. این خانم معلم پس از بستری شدن در بیمارستان برای زایمان، وقفه ای در آموزش هایش ایجاد نشد و ساعتی پس از به دنیا آوردن فرزندش از روی تخت بیمارستان شروع به تولید محتوای آموزشی برای تدریس کرد.

 

تدریس معلم دزفولی به کودکان کـارِ افغان در خیابان

حسن گلچین دزفولی دکترای تخصصی برنامه ریزی درسی دارد و مدیر آموزگار مدرسه روستایی فلسفی در منطقه سردشت دزفول است. این معلم خوزستانی ماه هاست که علاوه بر تدریس به دانش آموزانش در مدرسه و دانشجویانش در دانشگاه، برای آموزش کودکان کـار تبعه کشور افغانستان به خیابان می رود، در کنار این کودکان بر روی زمین می نشیند و به آنها علـم، دانش و مهارت های زندگی می آموزد.

 

ساخت سه مدرسه توسط معلّـمِ مدرسه سازِ خوزستانی در مناطق عشایری لالی

رشید محمد حسینی که از بدو استخدام به عنوان معلم به مناطق عشایری لالی گام نهاد؛ برای حفظ سلامتی دانش آموزانش تصمیم گرفت همزمان با تدریس و پیشبردن فرآیند تعلیم و تربیت، کلاس های درس ایمن بسازد و در حال حاضر موفق شده است که با مشارکت خیرین سه مدرسه در مناطق عشایری تل حاجعلی، هارکیزه و دوتالکی لالی احداث کند.

 

به گزارش الفبا، معلمان آموزش و پرورش استان خوزستان بخشی از تاریخ “حماسه و مهر و همدلی” در نظام تعلیم و تربیت این کشور هستند. این معلمان فرشته هایی هستند که به وسعت یک آسمان مهربانند و به عظمت یک دریـا سخاوتمند. این انسان های “سرافراز و سربلند” آینه تمام نمای انسانیت، دوراندیشی، اندیشه ورزی، شکیبایی و مسئولیت پذیری اند که هیچ سد و مانعی قادر نیست در مقابل تعهد آنها برای انجام رسالت آموختن بایستد.