به گزارش پایگاه خبری تحلیلی الــفبا، معلمان با عشـقی تمام نشـدنی و بی پایان در مسیر تعلیم و تربیت گام نهادند و در این راه ایـثار، عشق ورزی، مسئولیت پذیری و تلاش بــه برجسته ترین واژه های زندگی شان بـدل شده است. آنـان که دیرزمانی است به  محیط مدرسه  اُنــس گرفته اند و همیشه دفتـرِ معلمی شان را در کلاس های آفتابی درس و در پای تابــلوهای مدرسه ورق می زدند، در این روزهای کرونایی سایه ی آموزش های خویش را در پهنه فضای مجازی گسترده اند و تعلیم و تربیت دانش آموزانشان را از مجــرای اینترنت دنبال می کنند.

 

معلمان پرعطوفتِ این سرزمین در این روزهای سخت علاوه بر انجام رسالت معلمی، بسته به توانایی خود و ظرفیتهای موجود از طریق تولید وسایل بهداشتی و مواد ضدعفونی کننده نیز به یــاری مدافعان سلامت در کشور شتافته اند تا به همت سخاوتِ بی دریغِ دستانشان سدی بسازند برای پیشگیری از شیوع ویروس کرونا در جامعه و باری سنگین از روی دوش سپیدپوشان فرشته صفتِ خط مقدم مبارزه با ویروس کووید-19 بردارند.

 

تولید روزانه یک هزار ماسک رایگان توسط معلم خوزستانی

 

شیما سخرائی، معلم پایه اول دبستان شهیده سیلاوی در شهرستان سوسنگرد از استان خوزستان است. او که برای حفظ سلامت پزشکان، پرستاران و همشهریانش روزانه تعداد زیادی ماسک تولید می کند و به رایگان در اختیار بهداشت و بیمارستان ها قرار می دهد، به الــفبا گفت: با انجام این کار خیرخواهانه می خواهم به دانش آموزانم درس انسانیت، همدلی و جهاد بدهم و به آنان بیاموزم که در شرایط سخت و دشوار نباید هموطنانشان را تنها بگذارند.

 

او با بیان اینکه به علت عـدم وجود ماسک در داروخانه ها به فکر انجام این کار افتاد، گفت: وقتی بیماری کرونا شیوع پیدا کرد برای خرید ماسک به ده ها داروخانه مراجعه کردم ولی هیچ داروخانه ای ماسک نداشت. از این رو پارچه مخصوص و وسایل اولیه تولید ماسک را خریداری کردم و با دریافت مجوزهای اولیه از بهداشت دوخت ماسک برای همشهریانم را آغاز کردم.

 

این معلم خوزستانی گفت: من ماسک های تولیدی را در اختیار بهداشت قرار می دهم و این ماسک ها پس از استریل از طریق بهداشت در اختیار بیمارستان ها، افراد بیمار و مردم قرار می گیرد. در ابتدا به همراه خواهرم دوخت ماسک را شروع کردیم و امروز حدود 10 نفر از بانوان خیّـر و نیک اندیش نیز به ما در انجام این کار کمک می کنند و توانستیم میزان تولیدمان را به حدود یک هزار ماسک در روز برسانیم.

 

سخرائی با اشاره به اینکه تامین وسایل اولیه تولید ماسک مشکل است، به الفبا گفت: وقتی مسئولین منطقه از انجام این کار جهادی و خیرخواهانه اطلاع پیدا کردند، بازدیدی از محل تولید ماسک ها انجام دادند و در حال حاضر به ما در تامین مواد اولیه کمک می کنند.

 

دربِ حیاط به جای تابلوی کلاس

 

او که 22 دانش آموز پایه اول دبستان را تحت پوشش آموزش های خود دارد از درب حیاط منزلش برای تدریس مجازی و تولید محتوای آموزشی در قالب ویدئو استفاده می کند. سخرائی به الــفبا گفت: تدریس مجازی را از ساعت 7 و نیم صبح تا حدود 11 ظهر برنامه ریزی کرده ام و آموزش دانش آموزانم را از زمان تعطیلات ناشی از کرونا در فضای مجازی دنبال می کنم. تدریس را از طریق تماس های تصویری سه نفره با دانش آموزانم انجام می دهم و ارزشیابی ها را نیز از طریق فضای مجازی به کمک اولیا دانش آموزان دریافت می کنم.

 

تولید مواد ضدعفونی کننده در هنرستان صنایع شیمیایی رازی اهواز

 

احمد رسولی اصل، مدیر هنرستان صنایع شیمیایی رازی در اهواز است. او در گفت و گو با الــفبا اظهار کرد: هنرستان شیمیایی رازی دارای قابلیت تولید مواد ضدعفونی کننده و گَندزدا، همچنین مواد شوینده در حجم بالا است که از این ظرفیت برای مقابله با بیماری کرونا استفاده می کنیم.

 

او با بیان اینکه هنرجویان این هنرستان مواد ضدعفونی کننده دست را به صورت های اسپری های جیبی و اسپری های 500 سی سی برای استفاده مردم، دانش آموزان و ادارات تولید می کنند، اضافه کرد: در این هنرستان 20 محصول تولید می شود که می توان از این محصولات به تولید موادی نظیر صابون های مایع، مواد شوینده، مایع ظرفشویی و مواد ضدعفونی کننده دست بدون نیاز به آبکشی، اشاره کرد و می توانیم این محصولات را در صورت تامین اعتبار، در شرایط کنونی و برای پیشگیری از شیوع کرونا به صورت انبوه تولید کنیم و در اختیار مدارس و شهروندان قرار دهیم.

 

رسولی در عین حال به استمرار آموزش دانش آموزان در تعطیلات ناشی از کرونا در هنرستان صنایع شیمیایی رازی اشاره کرد و گفت: دبیران این هنرستان از طریق پیام رسان های داخلی نظیر «ایتـا» درحال آموزش مجازی هنرجویان هستند.

 

ساخت مه پاش برقی و دستکش بهداشتی در هنرستان آیت الله سعیدی بهبهان

 

عبدالحمید حداد بهبهانی، مدیر هنرستان آیت الله سعیدی شهرستان بهبهان است که هنرجویان و یکی از هنرآموزان هنرستانش در تولید اقلام بهداشتی از خود خلاقیت نشان دادند. او در گفت و گو با الـفبا بیان داشت: در راستای کمک به روند کنترل بیماری کرونا و ارتقای سطح ایمنی مدارس استان، هنرجویان هنرستان آیت الله سعیدی بهبهان اقدام به ساخت و تولید دستگاه های گندزدای تمام برقی و دستکش بهداشتی کردند.

 

او همچنین با اشاره به ساخت یک دستگاه مه پاش برقی توسط حمزه مربوطی هنرآموز هنرستان آیت الله سعیدی این شهرستان گفت: این دستگاه مزایای متعدد نسبت به مه پاش های دستی و یا نمونه های موجود در بازار دارد و هزینه تمام شده این دستگاه نسبت به انواع مشابه پایین است. همچنین این مه پاش به سهولت مورد استفاده قرار می گیرد و حتی بدون در دسترس بودن برق شهری با استفاده از باطری ماشین نیز قابل استفاده است.

 

حداد بهبهانی به الــفبا گفت: تا کنون 10 دستگاه از این نوع مه پاش در این هنرستان تولید شده که برای گندزادیی در جهت جلوگیری از انتشار ویروس کرونا به ادارات و مدارس ارسال شده است و برنامه داریم که تعداد بیشتری از این دستگاه ها را در مدرسه تولید کنیم.

 

او در عین حال با بیان اینکه دروس علمی هنرستانها  یکی از چالش ها در آموزش مجازی این گروه از دانش آموزان است، گفت: دبیران ما آموزش دروسی را که نیاز به کار عملی ندارند در فضای مجازی از طریق تولید محتواهای صوتی و تصویری انجام می دهند و آموزش در این هنرستان از این طریق استمرار دارد.

 

تولید 6 هزار لیتر در روز ماده ضدعفونی توسط هنرجویان خوزستانی

 

عزیز قاسمی، مدیر هنرستان مجتهدزاده در شهرستان بهبهان از استان خوزستان است. او در گفت و گو با الــفبا بیان کرد: در راستای استفاده از ظرفیت هنرستانها و توانمندی های هنرآموزان هنرستانها در پیشگیری از شیوع کرونا ویروس، خط تولید مواد ضدعفونی کننده در هنرستان مجتهدزاده بهبهان توسط هنرجویان رشته صنایع شیمیایی راه اندازی شد و این مواد به صورت رایگان در اختیار مدارس و ادارات قرار گرفت.

 

او اضافه کرد: هنرآموزان رشته صنایع شیمیایی هنرستان مجتهدزاده با امکانات محدود و با کیفیت بسیارمطلوب می توانند انواع مواد شوینده از جمله مایع ضدعفونی کننده، مایع دستشویی، صابون، مایع ظرفشویی، مایع سفید کننده و … را برای مقابله با ویروس کرونا در سطح شهرستان و استان با ظرفیت تولید حدود 6000 لیتر مایع ضدعفونی کننده در روز که می تواند نیاز مدارس و مراکز آموزشی و بخش عمده ای از ادارات و ارگان ها و شهروندان را تامین کند، تولید کنند.

 

قاسمی در عین حال با اشاره به اینکه آموزش هنرجویان این هنرستان نیز در فضای مجازی دنبال می شود، گفت: حتی در دروس عملی مثل کامپیوتر به همت همکارانمان آموزش هنرجویان از طریق انتشار ویدئوها و کلیپ های 5 دقیقه ای از بستر اینترنت و شبکه های مجازی در حال انجام است.

 

به گزارش الـفبا، این روزهای تلخ و دلهره آور که با استرس بیماری و درد پیوند خورده نیز به پایان می رسد و آنچه به یادگار می ماند همدلی و مقاومتی است که معلمان و دانش آموزان این سرزمین برای شکست بیماری کرونا و جلوگیری از توقف فرآیند آموزش از خود نشان دادند. به امید روزهایی که باز هم در صف‌ِ صبحگاهی پرچم کشورمان را در فراز آسمان آبی مدرسه به اهتزار درآوریم و زنگ کلاس را بارها و بارها بشنویم. 

 

سارا ممبینی