به گزارش پایگاه خبری تحلیلی الفبا، محسن حاجی میرزایی در شورای آموزش و‌ پرورش استان خوزستان که در استانداری برگزار شد، گفت: ما در وزارت آموزش و پرورش مصمم هستیم که وضعیت خورستان و‌ سایر استانهایی شرایط آنها از متوسط کشوری عقب تر است ارتقا پیدا کند و به شاخص های متعادل نزدیک شود.

 

 

وی گفت: به یکی از معاونین وزارتی ماموریت داده می شود تا به صورت ویژه تمامی کمبودهای موجود در آموزش و پرورش خوزستان را مورد بررسی قرار دهند و از ظرفیت استانهای معین،  خیرین و وزارت آموزش و پرورش برای حل مشکلات این استان استفاده می شود.

 

وزیر آموزش و پرورش کمبود نیروی انسانی و اعتبارات را از مشکلات  جدی وزارت آموزش و پرورش دانست و گفت:  با اعتبارات موجود در مجموعه وزارت آموزش و پرورش فقط قادر هستیم به ۶۰ درصد تعهدات خود عمل کنیم.

 

حاجی میرزایی گفت: در حال حاضر وضعیت سامان دهی نیروی انسانی در آموزش و پرورش کشور نگران کننده است و‌ این وضعیت مورد پذیرش ما نیست اما صادقانه عرض می کنم که رویکردی که باید برای این حل مشکل اتخاذ کنیم باید با تکیه بر شناخت ریشه ای این مشکلات باشد.

 

وی خاطرنشان کرد: ما مسئله ای را می توانیم حل کنیم که به درستی آن را بفهمیم و ریشه های آن را درک کنیم و بشناسیم. من به نمایندگان استان خوزستان حق می دهم که در خصوص مشکلات مربوط به حوزه های انتخابیه خود  نگران و مطالبه گر باشد

 

 

وزیر آموزش و پرورش گفت: باید بررسی شود که هر کدام از ما چه سهمی در شکل گیری این مشکلات داریم . باید از مشکلات رمز گشایی شود و به ریشه های ایجاد آنها توجه کنیم.

 

 

وی با بیان اینکه بسیاری از مشکلات کنونی ۴۰ ساله است ، افزود: در حال حاضر ۲۵ سال است که سامان دهی نیروی انسانی دچار اشکال است و در حالی که من دو هفته است  شروع به کار کرده ام،  با کمبود ۱۰۸ هزار معلم رو به هستم.

 

حاجی میرزایی با اشاره به اینکه ۱۵ میلیون دانش آموز در کشور در حال تحصیل هستند و این تعداد دانش آموز نیاز به دریافت خدمات تعلیم و تربیت دارند، گفت: ما قادر به معجزه نیستیم و به کمک همه شما نیازمندیم و  باید با مشارکت یکدیگر از تمامی توان و ظرفیت خود استفاده کنیم.

 

 

وی گفت: دولت باید حس کند که آموزش و پرورش یک قابلیت ممتاز است که در سختی ها به یاری کشور می آید . البته خدمات آموزش و پرورش بسیار بزرگ بوده است و اگر انقلاب و کشور روی پای خود ایستاده به خاطر آموزش و پرورش است.

 

 

حاجی میرزایی گفت: وضعیت آموزشی در استان خوزستان تغییر خواهد کرد البته این تغییر زمانی رخ می دهد که رویکردها در این جمع تغییر پیدا کند.

 

وی‌ با تاکید بر سامان دهی ظرفیت های محلی و بومی در استان خوزستان در راستای کمک به آموزش و‌ پرورش گفت: ما داشته ها و نداشته هایی داریم و متاسفانه نداشته ها آنقدر ذهن ما را تسخیر کرده که داشته های خود را از یاد برده ایم.

 

حاجی میرزایی همچنین گفت: دولت تصمیم گرفته است  ظرف دوماه آینده وضعیت نیروی انسانی را تعیین تکلیف کند و امسال نیاز ما به نیروی انسانی شدیدتر است.

 

وزیر آموزش و پرورش در پایان با اظهار اینکه  این کمیته در قالب سه ماموریت به پیگیری مشکلات استان خوزستان می پردازد، گفت: گسترش فضاهای آموزشی،  سامان دهی نیروی انسانی و افزایش سطح دسترسی به آموزش از اولویت برنامه های این کمیته است.