به گزارش پایگاه خبری الف با، غلامرضا شریعتی در آیین افتتاح اولین رصدخانه خورشیدی دانش‌آموزی کشور در پژوهشسرای غدیر ناحیه 2 اهواز اظهار کرد: باید از محفوظات محوری که نتیجه آن همین وضع فعلی است عبور کنیم و به پژوهش محوری برسیم. در محفوظات محوری ما یک سری منابع داریم که آنها را مصرف می کنیم در حالی که دنیا به سمت دانایی محوری حرکت می کند.

استاندار خوزستان اضافه کرد: در سفری که به دانشگاه برکلی کالیفرنیا برای شرکت در یک کنگره داشتم متوجه شدم که 3/3 میلیارد دلار سازمان ها و موسسات برای انجام کارهای پزوهشی به این دانشگاه کمک کردند. لذا باید کمک به امر پژوهش را در کشور باب کنیم و از خیرین بخواهیم که به این بخش ورود کنند، پژوهش ها اگر به نتیجه برسند برای کل کشور و دنیا مفید خواهند بود و سرنوشت را می توانند تغییر می دهند، این میسر نخواهد شد مگر آنکه سازمان ها و نهادها را مجاب کنیم که برای کمک کردن به پژوهش ورود کنند.

شریعتی پایه شروع کارهای پژوهشی و ذهن خلاق را مدرسه دانست و افزود: باید از مرحله محفوظات خارج شویم و پایه آن را در مدرسه بگذاریم، همین مدرسه مشخص می کند که در آینده دانشجویان باید تنها به جزوه اکتفا کنند یا کتاب های مرجع را بخوانند. باید بتوانیم کودکان و دانش آموزان را از همین شروه مطالعه محور و جستجو گر بار بیاوریم.

وی اضافه کرد: برای آنکه این پژوهش سراها 60 درصد دانش آموزان استان را در بر بگیرند بیش از 100 پژوهش سرا در سطح استان لازم است و باید ساخت این تعداد مورد توجه قرار بگیرد. در کنار ساخت این پژوهش سراها برای رسیدن به نتیجه مطلوب لازم است که از معلم های درجه یک و کار بلد در کنار بچه ها استفاده شود. چرا که کار تحقیق و پژوهش به این راحتی که در کتاب ها آمده است انجام نمی شود و نیازمند مربیانی خبره برای آموزش است.

استاندار خوزستان گسترش کمی پژوهش سراها را اولویت اول دانست و افزود: در کنار شما ایستاده ایم تا ساخت پژوهش سراها در دستور قرار گیرد تا دانش آموزان بیشتری استفاده کنند و در وهله بعد از لحاظ کیفی این پژوهش سراها را گسترش دهیم. این گسترش کیفیی را از همین جا شروع می کنیم و 250 میلییون تومان برای تجهیز این پژوهش سرا اختصاص می دهیم.

استاندار خوزستان در خصوص مشکلات پردیس فاطمه زهرا گفت: اگر همت کنیم و همه در کنار هم باشیم می توانیم این مشکلات را حل کنیم، لازم است که سرپرست پردیس با مدیر کل آموزش پرورش در زمینه جابه جایی به توافق برسند و مشکل موجود را برطرف کنند. دانشگاه می تواند این پژوهش سرا را به عنوان دانشگاه و مجتمع فرهنگی که در کنار این پژوهش سرا است را به عنوان خوابگاه از آموزش پرورش تحویل بگیرد و ما یک پژوهش سرا مطابق استانداردها روز بنا خواهیم کرد و تحویل آموزش و پرورش می دهیم.

شریعتی ادامه داد: یک راه دیگه هم این است که به اسم مدرسه یک دانشگاه بسازیم و تحویل پردیس بدهیم ولی نمی توانیم تعهد خوابگاه بدهیم. لازم است که یک جلسه با حضور حاجتی، تقی زاده و فرهادی تشکیل شود و در این زمینه به توافق برسند.