به گزارش پایگاه خبری تحلیلی الفبا،  سینا موحد دانش آموز پایه سوم ناحیه یک اهواز  دو سال است به صورت حرفه ای شطرنج بازی می کند و موفقیت های متعددی همچون حضور در تیم ملی زیر 10 سال کشورمان را کسب کرده است.

 

سینا  به تازگی مقام قهرمانی کشور را به کلکسیون افتخاراتش افزوده است و در انتظار حضور به عنوان نماینده جمهوری اسلامی ایران در مسابقات بین المللی شطرنج کشور مالزی است تا در این مسابقات نیز بتواند برای کشورش افتخار آفرینی کند .

 

سینـا از اول ابتدایی شطرنج بازی می کرد

 

به گفته ی پدرش که اولین مشوق او رشته شطرنج بوده است، او از سال اول ابتدایی به صورت جدی این رشته ورزشی را پیگیری و در مسابقات و رقابت های مختلف شرکت کرد.

 

سینا موحد شطرنج باز عضو تیم ملی کشورمان، که سابقه حضور در مسابقات بین المللی بلاروس و کسب عنوان چهارمی جهان را نیز در کارنامه فعالیت ورزشی خود دارد ، با اشاره به تمرین های فشرده  برای آماده سازی جهت حضور در مسابقات جهانی می گوید : مربی های من خیلی خوب و حرفه ای با من تمرین می کنند ، البته من هم در منزل تمرین های متعدد  و متنوعی را دارم و  پدرم نیز به من کمک بسیاری می کند.

 

والدین از شکست های ورزشی فرزندانشان نا امید نشوند!

 

حیمداوی یکی از مربیان این دانش آموز نخبه ورزشی ، حمایت های والدین سینا را در کسب مقام های متعدد بسیار اثرگذار توصیف می کند و می گوید: حمایت های  آقای موحد؛ پدر سینا که همواره و در هر شرایطی او را پشتیبانی کرده است نقش بسیار اساسی در پیشرفت او داشته است . بارها شاهد بوده ام که پدرش به رغم خستگی، زمان زیادی را برای این شطرنج باز نوجوان اختصاص می دهد .

 

این استاد برجسته شطرنج استان خوزستان ، با توصیه به والدینی که دانش آموزان متسعد ورزشی دارند ، ادامه داد : والدین هیچگاه نباید از شکست های اولیه فرزندانشان در مسابقات ورزشی نا امید و یا سرخورده شوند ! چه بسا که رتبه های سینا هم در ابتدا بسیار خوشایند نبود ولی همت و حمایت خانواده او را اکنون در سطح بین المللی بالا برده است .

 

نظم و انضباط از مهمترین دلایل موفقیت سیــنا

 

سینا ، یکی از علت های موفقیت خود را توجه به نظم و انضباط می داند و می گوید: همیشه در کارهایم برنامه ریزی دارم و شاید خوب برنامه ریزی کردن راهم از شطرنج بازی کردن یادگرفته باشم .

 

اکبر موحد ، پدر این شطرنج باز نوجوان ، درس و تحصیل سینا را بسیار خوب و ممتاز توصیف می کند و در این باره می گوید: توجه به ورزش و به ویژه رشته شطرنج تاثیر بسیار مثبتی در روند درس های سینا داشته است . او همیشه تکالیفش را انجام می دهد و در درس هایش بسیار موفق است . این موضوع حتی توسط آموزگار سینا هم مورد تاکید بود و به گفته آنان نیز سینا در درس خواندنش هم موجب افتخار همگان است .

 

لزوم توجه به شطرنج در مدارس

 

پدر این نوجوان نخبه ، لزوم توجه به این رشته ی ورزشی را در مدارس مورد تاکید قرار داد و گفت : باید بیش از پیش به رشته شطرنج به عنوان ورزشی که حاوی نکات کلیدی برای خوب فکر کردن و خوب برنامه ریزی کردن است ، در مدارس توجه شود .