به گزارش پایگاه خبری تحلیلی الفبا،  سیدمحمد بطحایی دوشنبه شب در دیدار با نماینده ولی فقیه در گلستان و امام جمعه گرگان افزود: در دولت دوازدهم علیرغم مقاومت های مختلف تلاش کردیم تا فضای مدرسه از سیطره یاددهی محض که همان آموزش حافظه ای و حفظ کردن است، دور شود.

 

وی اظهار داشت: وقتی دانش آموزان را صبح هنگام به زور روانه مدرسه می کنیم و فضای خشک کلاس ها نیز با فشار محض ذهنی روح و روان بچه ها را خدشه دار می کند، طبیعی است آنها در زنگ تعطیلی با شادی تمام از محیط آموزشی فرار کنند.

 

وی گفت: این مسائل نه تنها به آموزش آسیب جدی زده بلکه مانع تحقق اهداف پرورشی شده است در صورتی که فرزندان ما باید مهارت های اجتماعی فردی را به صورت گروهی در مدارس تمرین کنند.

 

وزیر آموزش و پرورش با بیان اینکه تغییر روش را از دوره های ابتدایی و اول متوسطه آغاز کرده ایم، ادامه داد: یکی از معضلات اصلی مساله کنکور است که از همان سال های نخست تحصیلی درگیری ذهنی برای دانش آموزان و خانواده ها ایجاد می کند و مربیان و معلمان هم اگر بخواهند به مسائل پرورشی و مهارت های اجتماعی گروهی بپردازند، فرصتی برای این کار ندارند.

 

بطحایی گفت: سعی داریم تا رقابت فردی حتی در مسابقات قرآنی را برچینیم و آن را به مسابقه گروهی تبدیل کنیم تا دانش آموزان طمع شیرین برد و تلخ شکست را بصورت گروهی تجربه کنند.

وزیر آموزش و پرورش با بیان اینکه برخی افراد که منافع مالی خود را در خطر می بینند برای اجرای مدل جدید آموزشی مانع تراشی می کنند، بدون توضیح بیشتر یادآور شد: اهداف تربیتی اصیل در مدارس که همانا حرف زدن، کتاب خواندن و تمرین کردن گروهی و فراگیری مهارت های اجتماعی می باشد؛ کم شده است.

 

ایرنا