روابط عمومی آمیزه ای از «علم و هنــر» است. علمی که واسطه آن سیاستگذاری های ارتباطی یک سازمان تعریف می شود و هنری که می توان با بهره گیری از آن، تعاملات درونی و بیرونی یک دستگاه را برنامه ریزی، اجرا و برقرار کرد.

روابط عمومی، به عنوان یکی از حساس ترین بخش ها، بانک اطلاعاتی، پل ارتباطی و سخنگوی بالاترین مقام اجرایی در یک سازمان محسوب می شود و موظف است ضمن رصد مداوم  بازخوردها و خروجی های دستگاه مذکور، چشم بینای مدیریت باشد و  ارتباط با افکار عمومی، رسانه ها، پرسنل و نیروهای زیر مجموعه تحت تصدی آن دستگاه را به عنوان یک کارکرد مهم، به انجام برساند.

بنیانگذار و پدر علم روابط عمومی در ایران معتقد است صداقت و صلاحیت از ویژگی های بارزی هستند که در موفقیت روابط عمومی ها نقش چشمگیری دارند. ایشان اظهار می دارد: ” قدرت روابط عمومی در صلاحیت و صمیمیت آن است، با کوشش خردمندانه چنین روابط عمومی ای می توان در مردم اعتقادی بوجود آورد که همواره به اقدامات مؤسسه و مدیران آن خوشبین بوده و اعتماد نمایند.”  از این رو نوع فعالیت هایی که  در مجموعه یک روابط عمومی  انجام می شود، باید به صورتی باشد تا ضمن بهره گیری از دانش روز در این عرصه، ” صلاحیت”  در عمل و ” صداقت ” در  تعامل با اجتماع پیرامونی، به اثبات برسد.

علی رغم اینکه وجود یک روابط عمومی کارآمد نقش بی بدیلی در توسعه هر سازمانی ایفا می کند اما این مهم در دستگاهی به نام آموزش و پرورش که دارای بدنه عظیمی است و  ذهن اکثریت جامعه را به خود درگیر ساخته است از اهمیت بیشتری برخوردار است.

آموزش و پرورش خوزستان نیز به عنوان یک دستگاه اجرایی بزرگ علاوه بر اینکه با دارا بودن حدود 1 میلیون دانش آموز و 67 هزار نفر نیروی انسانی  در جایگاه سومین آموزش و پرورش پرجمعیت کشور ایستاده است، از منظر آب و هوایی نیز  دارای شرایط ویژه ای است و این امر نیاز این دستگاه اجرایی را به سیستم های پیشرفته اطلاع رسانی و آگاهی بخشی دو چندان کرده است.

 

روابط عمومی آموزش و پرورش خوزستان در راستای انجام  این رسالت بزرگ ، در طول این مدت فرآیند های اجرایی و عملیاتی متنوعی را در پیش گرفته است، که از آن جمله می توان به راه اندازی اولین اپلیکشین خبری در حوزه آموزش و پرورش برای وسعت بخشیدن به شبکه اطلاع رسانی و پوشش خبری مناسب در استان، ایجاد و راه اندازی یک  استودیو خبری و یک استودیو  تخصصی مدرن  برای تهیه و تدوین محتواهای آموزشی در راستای جلوگیری از افت تحصیلی دانش آموزان به دلیل تعطیلات ناخواسته ناشی از پدیده ریزگردها در استان خوزستان و شرایط نامساعد جوی ، راه اندازی سامانه فضای مجازی و رسانه آموزش الکترونیکی برای انتشار محتواهای خبری، تحلیلی، آموزشی، مشاوره ای و بارگذاری آنها در پرتال های  khouzmedia.ir و khouz.medu.ir  و فراهم آوردن زمینه پخش آنها از  صدا و سیمای مرکز استان خوزستان، برگزاری دو دوره نمایشگاه تخصصی آموزش و پرورش و صنایع وابسته برای ارائه دستاوردهای حوزه تعلیم و تربیت در استان  و تهیه اولین اپلیکیشن راهنمای میهمانان نوروزی   برای اولین بار در کشور و در راستای رفاه حال فرهنگیان و گردشگرانی که در ایام تعطیلات نوروز به استان خوزستان سفر می کنند، اشاره کرد. با امید به آنکه توانسته باشیم گامی هر چند کوچک در راستای تحقق اهداف عالی آموزش و پرورش، برقراری عدالت آموزشی و عمل به رسالت سازمانی خود بر داریم.

 

بابک نوری زاده