به گزارش پایگاه خبری تحلیلی الفبا، محمدرضا سیفی درباره تعداد مدارس عشایری اظهار کرد: در حال حاضر۶۰۸۰مدرسه عشایری شامل ۵۱۹۳دبستان، ۶۱۷مدرسه متوسطه اول و۲۷۰مدرسه متوسطه دوم داریم که دانش‌آموزان در ۴۰۵مدرسه‌ پسرانه، ۳۴۰مدرسه دخترانه و ۵۳۳۵مدرسه مختلط تحصیل می‌کنند.

 

وی به تعداد دانش‌آموزان عشایری اشاره کرد و افزود: ۱۸۲هزار و ۷۵۸دانش‌آموز عشایری شامل ۹۶هزار و ۷۱۹پسر و 86 هزار و 39 دختر در مدارس عشایری تحصیل می‌کنند که از این تعداد ۱۳۰هزار و ۸۰۱نفر در دوره ابتدایی، ۳۶هزار و ۴۴۲نفر در دوره متوسطه اول و ۱۵هزار و ۵۱۵نفر در دوره متوسطه دوم درس می‌خوانند.

 

سیفی با اشاره به توجه به دانش آموزان عشایری در سند تحول بنیادین آموزش‌وپرورش گفت: در راهکار 3ـ5 سند تحول بنیادین آموزش‌وپرورش بر توانمندسازی دانش‌آموزان ساکن در مناطق محروم و روستاها، حاشیه شهرها و عشایر کوچ‌نشین و همچنین مناطق دوزبانه با نیازهای ویژه با تأکید بر ایجاد فرصت‌های آموزشی متنوع و باکیفیت تأکید شده است.

 

وی اضافه کرد: در راهکار ۵ـ۵سند تحول بر اختصاص حداقل۱۰درصد و حداکثر۲۰درصد از برنامه‌های آموزشی به معرفی حرفه‌ها، هنرها، جغرافیا، آیین و رسوم و شرایط اقلیمی و جغرافیایی استان‌ها به‌ویژه مناطق روستایی و عشایری با رعایت استانداردهای ارتقای ۳۹کیفیت و تقویت هویت اسلامی ـ ایرانی دانش‌آموزان در چارچوب ایجاد کارآمدی و تقویت هویت ملی تأکید شده است.

 

پوشش70 درصدی نوآموزان پیش‌دبستانی عشایر

 

مدیرکل دفتر توسعه عدالت آموزشی و آموزش عشایر به اجرای دوره پیش‌دبستانی رایگان و دوره آمادگی دو زبانی در مناطق عشایری اشاره کرد و گفت: ۷۰درصد نوآموزان پیش‌دبستانی از سال ۱۳۹۴تحت پوشش قرار گرفتند که۴۰درصد آنان یعنی 8230 نوآموز، دختر بودند.

 

سیفی به رشد ۱۱درصدی مدارس شبانه‌روزی اشاره کرد و گفت: از ابتدای دولت تدبیر و امید تعداد مدارس شبانه‌روزی ۱۱درصد رشد داشته است و در حال حاضر ۲۲۸مدرسه شبانه‌روزی میزبان ۲۱هزار و 157 دانش‌آموز عشایری است؛ همچنین در حال حاضر ۶۰درصد معلمان عشایری با مدرک تحصیلی لیسانس شاغل هستند.

 

پرتال وزارت آموزش و پرورش