به گزارش پایگاه خبری تحلیلی الفبا، سیدجواد حسینی در جلسه ستاد مبارزه با مواد مخدر با اشاره به اجرای طرح نماد در مدارس، اظهار کرد: نظام مراقبت از دانش آموزان با عنوان طرح نماد در ۲۱ هزار مدرسه در تمامی ۶۷۰ منطقه آموزش‌ و پرورش در ۷۵۰ مرکز مشاوره با همت مشاوران تربیتی و تحصیلی در حال اجرا و انجام است.

 

سرپرست وزارت آموزش‌ و پرورش خاطرنشان کرد: طرح «کانون یاریگران زندگی» با رویکرد پیشگیری از آسیب‌های اجتماعی در ۱۰ درصد کلاس‌های دوم متوسطه سراسر کشور اجرایی شده است.

 

حسینی با اشاره به دوره‌های آموزشی پیشگیری اولیه از اعتیاد، گفت: این دوره‌ها برای چهار میلیون و چهارصد هزار دانش‌آموز و ۵۱۱ هزار نفر از کارکنان بخش‌های مختلف آموزش‌ و پرورش و اولیای دانش آموزان در ۴۱ هزار مدرسه برگزار شده است.

 

وی با بیان اینکه جشنواره نوجوان سالم با ۵۰۰ هزار اثر فرهنگی و هنری دانش آموزان سراسر کشور برگزار شده است، تصریح کرد: نمایشگاه دائمی پیشگیری از اعتیاد با عنوان «طرح خانه پیشگیری» در ۱۷ استان کشور دایر شده که امسال به‌کل استان‌ها تسری پیدا خواهد کرد.

 

سرپرست وزارت آموزش‌ و پرورش با بیان اینکه اعتیاد از سه جهت یک آسیب جدی و اثرگذار است، اظهار کرد: اول آنکه اعتیاد؛ ‌ معتاد را به‌ شدت دچار فروپاشی می‌کند، دوم؛ اعتیاد منشأ حداقل ۱۶ نوع آسیب دیگر هم می‌شود به طوری که ۶۵ درصد همسر آزاری، ۵۵ درصد طلاق‌ها، ۳۰ درصد کودک‌ آزاری‌ها، ۲۵ درصد قتل‌ ها، ۲۳ درصد نزاع و خشونت‌ها و ۲۰ درصد جرائم منکراتی و منافی عفت، منشأ اعتیاد دارند.

 

وی افزود: اعتیاد همچنین بیشترین میزان اثرگذاری مستقیم و غیرمستقیم روی سایر افراد خانواده، همکاران، همسایگان و دوستان را از خود برجای می‌گذارد.

 

حسینی با اشاره به مطالعات انجام‌ شده پیرامون اعتیاد، اظهار کرد: فرآیندهای آسیب شناسانه و درمانگرایانه ناموفق بوده است و بسیاری از معتادان بعد از ترک اعتیاد بازگشت مجدد دارند و این رقم به بالای ۹۰ درصد می‌رسد لذا در بحث اعتیاد باید رویکرد پیشگیری، توانمندسازانه و تاب آورانه را بیشتر مورد توجه قرار داد و آموزش‌ و پرورش و مدارس، کانون این نوع نگاه باید باشد.

 

سرپرست وزارت آموزش‌ و پرورش در ادامه اضافه کرد: بر این اساس در آموزش‌ و پرورش در سه سطح برنامه‌ها تدوین‌ شده‌اند؛ محور اول: آموزش پیشگیرانه اولیه از اعتیاد، محور دوم: ترویج و فرهنگ‌سازی پیشگیری اولیه از اعتیاد و محور سوم: شناسایی درمان و مددکاری است. با این نگاه چندین برنامه و اقدام مهم در آموزش‌ و پرورش طراحی و به اجرا گذارده شده و می‌شود.

 

حسینی با اشاره به آموزش پیشگیر اولیه از اعتیاد و اجرای طرح توانمندسازی هم‌ زمان دانش آموزان، والدین و کارکنان اظهار داشت: این آموزش‌ها در چند بعد آموزش مهارت‌های، شناخت رفتارهای پرخطر، شیوه‌های خود مراقبتی با محوریت درس‌نامه‌های پیشگیری به انجام می‌رسد.

 

وی افزود: در این خصوص ۵۱۱ هزار نفر از کارکنان، بیش از یک‌ میلیون و چهار صد هزار دانش‌آموز و بیش از یک‌ میلیون و یکصد هزار نفر از اولیا در نزدیک به ۴۱ هزار مدرسه، آموزش‌های لازم را دیده‌اند و در سال ۱۳۹۸ بیش از ۶۵ درصد مدارس شامل این طرح خواهند شد که افزایش ۲۵ درصدی خواهیم داشت و در افق آینده ۱۰۰ درصد مدارس تحت پوشش این طرح قرار خواهند گرفت.

 

سرپرست وزارت آموزش‌ و پرورش خاطر نشان کرد: برنامه‌ها با رویکرد ترویج و فرهنگ‌ سازی پیشگیری از اعتیاد است و در این خصوص چند برنامه داشتیم که چهارمین هفته مبارزه با مواد مخدر با ۵۰ برنامه پیشگیرانه همراه بود، هشتمین دوره جشنواره سالم با ۱۵۰۰ اثر تولیدی به انجام رسید که از سطح مدرسه تا سطح ملی جریان سازی شده است، خانه پیشگیری در ۱۷ استان راه‌اندازی و برای امسال در ۳۱ استان کشور و همه مناطق راه‌اندازی خواهد شد.

 

حسینی با اشاره به تشکیل گروه‌های هنجار اجتماعی (همیار مشاور و هنجار پیشگیری)، اظهار کرد: این طرح در ۴۱ هزار مدرسه با مشارکت توانمندسازانه ۱۰۰ هزار دانش‌آموز به انجام خواهد رسید و هم‌چنین ۳۳ هزار نفر از معلمان با رشته‌های تخصصی مشاوره و روانشناسی آموزش خواهند دید که علاوه بر مشاوران موجود در مدارس ابتدایی و مدارسی که مشاور ندارند نقش مشاوره را انجام دهند.

 

سرپرست وزارت آموزش‌ و پرورش با اشاره به رویکرد شناسایی، درمان و مددکاری، گفت: ازجمله برنامه‌های این رویکرد می‌توان به گسترش اجرای طرح مددکاری اجتماعی در مدارس، برگزاری دوره‌های «مدیریت مورد» در تمامی استان‌های کشور با توانمندسازی ۵۱۱ هزار همکار فرهنگی، راه‌اندازی فاز سوم پایش و مدیریت آسیب‌های اجتماعی دانش آموزان که ۱۲ میلیارد برای بهسازی تجهیزات مراکز مشاوره تخصیص می‌یابد و برگزاری آزمون سلامت و روان برای تمام ۳ میلیون دانش‌آموز دوره اول متوسطه  اشاره کرد.

 

ایرنا