به گزارش پایگاه خبری تحلیلی الفبا، محمد تقی زاده با اعلام این خبر گفت: در سال جاری سنجش در دو مرحله پیش دبستانی و نوآموزان بدو ورود به دبستان برگزار شد که در مجموع 110 هزار و 562 نو آموز خوزستانی مورد ارزیابی اولیه قرار گرفتند و از این تعداد 19 هزار نفر جهت انجام معاینات تخصصی به مراکز مربوطه ارجاع داده شدند .

 

وی خاطر نشان کرد: با توجه به اهمیت  تشخیص و مداخله به موقع در راستای رفع مشکلات و  بهبود رشد جسم و هوش نوآموزان و با توجه به ضرورت و اهمیت آموزش و پرورش در دوره پیش دبستانی اجرای طرح سنجش در استان خوزستان به سمت سنجش نوآموزان پیش دبستانی سوق داده شد.

 

تقی زاده افزود: از این رو با کاهش سن سنجش از 6 سال به 5 سال،  امکان تشخیص به موقع ناهنجاری ها در نوآموزان پیش دبستانی و دانش آموزان پایه اول دبستان فراهم شد تا فرصت ارایه خدمات بهینه آموزشی و توانبخشی، مداخله و درمان این دانش آموزان از دست ندهیم.

 

مدیرکل آموزش و پرورش خوزستان هدف اصلی از اجرای این طرح را غربالگری نوآموزان بدو ورود به پایه اول ابتدایی و دوره پیش دبستانی عنوان کرد و گفت: در طرح سنجش نوآموزان از نظر سلامت بینایی، شنوایی، جسمی و حرکتی مورد ارزیابی قرار می گیرند.

 

وی گفت: آموزش و پرورش خوزستان در طرح سنجش پیش دبستانی با سنجش 33هزار و 520 نو آموز پیش دبستانی در 56 پایگاه فعال در سراسر استان  موفق به کسب رتبه نخست کشور شد که این موفقیت حاصل برنامه ریزی صحیح، همکاری و همیاری ستاد طرح سنجش استان و ادارات آموزش و پرورش مناطق و نواحی آموزش و پرورش خوزستان است.

 

گفتنی است؛ پس از اعلام نتایج آمار سنجش کشور توسط سازمان آموزش و پرورش استثنایی کشور مشخص شد که آموزش و پرورش خوزستان در سنجش سلامت نو آموزان پیش دبستانی رتبه نخست کشور و در مجموع سنجش نو آموزان پیش دبستانی و ورودی به پایه اول پس از خراسان رضوی رتبه دوم را به خود اختصاص داد.