به گزارش  پایگاه خبری تحلیلی الفبا، محمد تقی زاده در سی و پنجمین یادواره بزرگداشت مقام معلم که در سالن طلاییه اهواز برگزار شد، ضمن گرامیداشت یاد‌ و خاطره استاد شهید مرتضی مطهری و تبریک هفته معلم گفت: شهید مطهری فیلسوفی است که با فکر، بیان و قلم خویش خدمات ارزشمندی را به اسلام و انقلاب ارزانی داشته است.

 

 

 

مدیرکل آموزش و پرورش با بیان اینکه تکریم مقام معلم از وظایف سایر نهادهای جامعه است، اضافه کرد: هم اکنون در حال برگزاری سی و پنجمین یادواره بزرگداشت مقام معلم پس از انقلاب هستیم و در طی این سالها هیچ نهادی متولی برگزاری همایش تجلیل از معلمان در هفته بزرگداشت مقام معلم نبوده است.

 

وی با تاکید بر لزوم توجه به مقام معلم و اولویت بخشی به آموزش و پرورش گفت: لازمه ایجاد هر تغییر و تکاملی در کشور اولویت بخشی به آموزش و پرورش است و اگر حال آموزش وپرورش خوب باشد در لایه های مختلف اجتماعی انسان های موفقی خواهیم داشت.

 

مدیر کل آموزش و پرورش خوزستان با اشاره به دیدار مقام معظم رهبری با فرهنگیان، گفت: رهبر معظم انقلاب در این دیدار عنوان کردند که تکیه گاه هر تمدن معلم است و معلمان این سرزمین هستند که به نوجوانان و‌ جوانان  هویت می بخشندو اگر معلم بدون دغدغه باشد در جامعه دغدغه ای وجود نخواهد داشت.

 

تقی زاده با اشاره به وقوع سیل در استان و سایر نقاط کشور گفت: تمدن های امروزی با سیل، زلزله و هجوم اقوام بیگانه از بین نمی رود بلکه یک تمدن زمانی آسیب می بیند که نسبت به معلم آن جامعه بی توجهی شود.

 

وی با تاکید بر اینکه معلم باید بالاترین جایگاه را در یک سرزمین داشته باشد، اضافه کرد: معلم ، آموزش و پرورش و  تعلیم و‌تربیت چشم و چراغ تمدن هاست و اگر دچار آسیب شود مسیر و چشم انداز آینده را به خوبی تشخیص نمی دهیم.

 

تقی زاده در عین حال استان خوزستان را از مهمترین استانهای کشور دانست و گفت: نگاه به خوزستان نباید منطقه ای باشد چون هویت دینی، تاریخی ، مذهبی و ملی کشور در خوزستان ساخته شده است.

 

وی تصریح کرد: استان خوزستان دارای ۱ میلیون ۱۰۰ هزار دانش آموز است که پدیده سیل سبب وارد آمدن آسیب به  تحصیل آنان شد.

 

تقی زاده با عنوان اینکه بررسی شاخص های علمی و آموزشی در حال حاضر نسبت به گذشته در این استان شکسته شده است، گفت: در طول تاریخ ایران خوزستان کانون بزرگترین بحران های ملی و بین المللی بوده است و جنگ جهانی اول و دوم و  جنگ تحمیلی بسیاری از زیر ساخت های علمی، آموزشی در این استان را تحت تاثیر قرار داد.

 

وی گفت : در استان خوزستان سالانه بیش از ۴ هزار نفر معلم متقاضی انتقال به سایر استانها هستند همچنین به دلیل شرایط آب و هوایی و وقوع پدیده ریزگردها سال تحصیلی در این استان حدود ۲ سال کمتر است که امسال تعطیلی ۲ هفته ای در اثر سیل نیز به آن افزوده شد.

 

وی از برگزاری جشنواره خیرین در تهران برای کمک به مناطق سیل زده آموزش و پرورش خوزستان خبر داد و گفت: در این جشنواره ۷۰ میلیارد تومان با کمک خیرین برای تامین هزینه خسارات ١١۴ مدرسه تخریب شده بر اثر سیل در خوزستان جمع آوری شد.

 

گفتنی است، در سی و پنجمین یادواره بزرگداشت مقام معلم در اهواز از 86 معلم برگزیده استانی تجلیل شد.