به گزارش پایگاه خبری تحلیلی الفبا، مجید سرسنگی معاون فرهنگی دانشگاه تهران جزئیات شرکت در باشگاه دانش‌آموزی دانشگاه تهران را تشریح کرد.

 

آزمون هزینه ورودی دارد

 

سرسنگی در پاسخ به این سوال که این باشگاه دارای آزمون ورودی و هزینه آزمون است و همه امکان استفاده از آن را ندارند، اظهارداشت: برای این باشگاه آزمون ورودی در نظر گرفته شده است اما هزینه آزمون ورودی بسیار کم است و حدود ۱۰۰ هزار تومان است.

 

وی ادامه داد: هزینه آزمون در واقع برای این در نظر گرفته شده است که دانش آموز جدی بودن خود را ثابت کند؛ زیرا تجربه نشان داده وقتی چیزی رایگان است بسیاری از افراد بدون هدف اسم نویسی می‌کنند؛ اما وقتی برای آن هزینه هر چند ناچیزی در نظر گرفته می شود متوجه می شویم که چه کسی جدی است و چه کسی بیهوده شرکت کرده است. در شرایط فعلی جامعه هم این رقم زیاد نیست در مقایسه با دانشگاه‌های خارج از کشور هم رقم‌ها بسیار بیشتر از این مبالغ است.

 

 

 

آزمون فقط براساس اطلاعات درسی نیست و علاقه هم سنجیده می‌شود

 

سرسنگی درباره اینکه آیا محدویت سنی برای ورود به این باشگاه وجود دارد، گفت: دانشجویان متوسطه دوم یا دانش آموزان محصل در چهار سال آخر دبیرستان و سال‌هایی که منجر به کنکور می‌شود مخاطبان این باشگاه هستند.

 

وی درباره آزمون ورودی،‌گفت: آزمون به گونه‌ای نیست که اگر دانش آموزی محصل سال اول بود با محصل سال سوم مقایسه شود بلکه بخشی از آزمون شرایط شخصی و اظهارنامه‌ای شخصی است  که از دانش آموزان خواسته می شود نامه‌ای بنویسند و توضیح دهند که به چه دلیل می‌خواهند در این باشگاه حضور داشته باشند؛ بخشی از آزمون هم آزمون های رفتاری و شخصیتی است. بنابراین آزمون‌ها به این گونه نیست که یک آزمون برگزار کنیم که فقط دانش آموزان سال چهارم یا سال آخر که اطلاعات بیشتری دارند در آن  قبول شوند.

 

دانشگاه‌های مطرح ام آی تی و استنفورد هم باشگاه دانش‌آموزی دارند

 

معاون فرهنگی دانشگاه تهران درباره نمونه‌های خارجی باشگاه‌های دانش آموزی در دانشگاه‌ها، گفت: در خارج  از کشور نمونه‌های باشگاه‌های دانش‌آموزی در دانشگاه‌های بزرگ و مطرح جهان وجود دارد، از جمله دانشگاه‌های ام آی تی و استنفورد که مدارس دانش‌آموزی مطرحی دارند و سال‌ها چنین مدارسی را برگزار کرده‌اند و امیدواریم که بتوانیم در ایران هم این طرح را با موفقیت اجرا کنیم.

 

خبرگزاری فارس