به گزارش پایگاه خبری تحلیلی الفبا، محمد تقی زاده با اعلام این خبر گفت: دبیرخانه درمان رایگان بیماری های سر و گردن « شکاف لب و کام» با هدف شناسایی و تحت پوشش قرار دادن تمامی دانش آموزانی که به این بیماری ها مبتلا هستند، در شهرستان رامهرمز مستقر شده است.

 

وی خاطرنشان کرد: 40 منطقه و ناحیه آموزش و پرورش خوزستان اطلاعات پزشکی مربوط به دانش آموزان  را به این دبیرخانه ارسال کردند که پس از بررسی عکسها و اطلاعات دریافتی، چگونگی فرآیند درمان و جراحی دانش آموزان به خانواده های آنها اطلاع داده می شود.

 

وی با بیان اینکه این طرح طی سالهای گذشته نیز در استان خوزستان اجرا شده است، اضافه کرد: یک تیم تخصصی به سرپرستی دکتر عبدالجلیل کلانتر هرمزی طی روزهای هشتم و نهم بهمن ماه در استان خوزستان حضور دارند و دانش آموزان خوزستانی دارای بیماری های شکاف لب و کام را در بیمارستان دزفول تحت عمل جراحی قرار می دهد.

 

مدیرکل آموزش و پرورش خوزستان با اشاره به اینکه فعالیت این تیم پزشکی کاملا خیرخواهانه و رایگان است، اضافه کرد: این تیم بزرگ پزشکی تا کنون سفرهای زیادی را به استان های کمتر توسعه با اولویت ارائه خدمات پزشکی به دانش آموزان داشته است و کودکان و نوجوانان دارای ناهنجاری های مادر زادی را تحت پوشش جراحی های رایگان قرار داده است.

 

وی اضافه کرد: تا کنون بیش از 200 پرونده پزشکی دانش آموزی توسط همکاران ما در سطح استان مورد بررسی قرار گرفته است که سی دی اطلاعات تکمیلی 70 دانش آموز نیز توسط دبیرخانه استانی این طرح جهت دریافت نوبت عمل برای این تیم پزشکی در تهران ارسال شده است.

 

تقی زاده یادآور شد: دانش آموزان بیماری که هنوز اطلاعات  تکمیلی پزشکی آنها توسط کارشناسان بهداشت مناطق به دبیرخانه ارسال نشده است، بلافاصله پس از ارسال اطلاعات پزشکی در نوبت عمل قرار می گیرند.

 

مدیرکل آموزش و پرورش خوزستان اضافه کرد: کارشناسان بهداشت مناطق و نواحی آموزش و پرورش در عین حال می توانند با مراجعه به سایت «موسسه ملی مرهـم» نسبت به بارگذاری  اطلاعات دانش آموزان نیازمند عمل جراحی لب و کام اقدام کنند.

 

تقی زاده در پایان گفت: دبیرخانه درمان رایگان بیماری های سر و گردن برای اولین بار در کشور در شهرستان رامهرمز ایجاد شده است و طی روزهای آینده از پوستر این طرح با حضور مسئولان استانی رونمایی می شود.