به گزارش پایگاه خبری تحلیلی الفبا، رضوان حکیم زاده در مراسم تجلیل از مدیران برتر طرح تدبیر مدارس ابتدایی در مشهد افزود: قصد داریم در این مقطع به جای رونویسی صرف، مهارت نوشتن افکار، مشاهدات و احساسات را در دانش آموز تقویت کنیم.

 

وی اظهار داشت: اگر بخواهیم دانش آموزان در مدرسه و منزل همه چیز را کاربردی یاد بگیرند باید تکالیف مهارتی را جایگزین تکالیف سنتی کنیم.

 

وی گفت: باید براساس سند تحول بنیادین نگاه تخصصی به کودک داشته باشیم و اقتضائات دوران کودکی را به رسمیت بشناسیم.

 

حکیم زاده افزود: ما مسئول تربیت و هدایت دانش آموزان هستیم و باید در کلام و رفتار خود عدالت تربیتی داشته باشیم و به آنان اجازه اشتباه کردن بدهیم تا یاد بگیرند و اعتماد به نفس و عزت نفس پیدا کنند.

 

وی اظهار داشت: مهمترین نکته برای موفقیت در طرح تدبیر مدارس، داشتن برنامه و درک صحیح از موضوعی است که قرار است هدایت و راهبری شود.

 

وی ادامه داد: در کنار ضرورت وجود برنامه عملیاتی، زمان بندی و نظم دادن به امور نیز به پیشبرد اهداف کمک می کند.

 

معاون وزیر آموزش و پرورش افزود: این برنامه مدون و مورد نیاز با سند تحول بنیادین منطبق شده و به عنوان تنها برنامه اجرایی مدارس در دوره ابتدایی معرفی شده تا به عنوان نقشه راه مورد استفاده قرار گیرد.

 

وی با اشاره به اجرای طرح بازی، آموزش و یادگیری نیز اظهار داشت: در دوره ابتدایی قرار نیست ذهن دانش آموزان از مطالب انباشته شود بلکه قرار است کودک با بازی، مطالب را یاد بگیرد و بازی به عنوان بستری برای یادگیری علوم مختلف و مهارت های زندگی در کودک ایفای نقش کند و آموزش به جای حافظه محوری به سوی مهارت آموزی حرکت کند.

 

ایرنا