به گزارش پایگاه خبری تحلیلی الفبا، سیدمصطفی آذرکیش در برنامه تلویزیونی پرسشگر در پاسخ به اینکه پل ارتباطی سازمان و آموزش و پرورش در اعزام به مسابقات جهانی مهارت چیست؟ گفت: «پل ما در شاخه کاردانش است و 65 درصد استاندارهای مهارتی مربوط به سازمان است. در مسابقات مهارت افراد زیر 21 سال می‌روند برخی کاراموزان سازمان، برخی دانشجویان و برخی دانش‌آموزان ما می‌توانند باشند.»

 

او در پاسخ به اینکه چرا مسابقات جهانی مهارت رنگ و بوی جدی در آموزش و پرورش ندارد افزود: «شورای عالی مهارت تشکیل شده و یکی از اهداف کاهش فاصله سطح استاندارد نیروی کار کشور با استانداردهای جهانی است که لازمه آن ارتباط تنگاتنگ با بخش صنعت است.»

 

آذرکیش افزود: «اخیرا با همکاری سازمان آموزش فنی و حرفه‌ای کارگروهی را تشکیل دادیم که برای مسابقات جهانی برنامه‌ریزی شود نیاز به قوانین و مشوق هایی داریم که بنگاه‌های اقتصادی را پای کار بیاورد و زیرساخت‌های توسعه آموزش‌های مهارتی فراهم شود.»

 

آذرکیش ادامه داد: «دغدغه دیگر رفع بیکاری فارغ‌التحصیلان دانشگاهی است، نیاز داریم در مجلس و دولت که اکنون با توجه به اراده خوبی که در حال شکل‌گیری است قوانینی وضع شود تا بهای بیشتری به فارغ‌التحصیلان فنی و کاردانش داده شود.»

 

پارسا یوسفی، مدال آور مسابقات جهانی مهارت 2019 نیز در واکنش به این جمله که ای کاش نگاه به مهارت‌آموزی به اندازه یک رشته ورزشی کم اهمیت باشد گفت: «کاش این حرکت از مدارس شروع شود.»

 

او افزود: «دولت‌ها در کنار شرکت های صنعتی بزرگ از مهارت‌آموزی حمایت می‌کنند و به این باور رسیده‌اند که باید به نخبگان مهارتی توجه کرد. متاسفانه یکی از ابتدایی ترین مشکلات ما این است که ما را به عنوان نخبه در بنیاد ملی نخبگان به رسمیت نمی‌شناسند. ما ایده هایی داریم که می‌توانیم چرخ‌های کارآفرینی را بچرخانیم. امیدوارم این باور در کشور ما نیز ایجاد شود.»

 

پانا