به گزارش پایگاه خبری تحلیلی الــفبا، زینب خنیفر ساکن بخش مرکزی شهرستان شوش از استان خوزستان است. او موفق شد در گروه آزمایشی علوم انسانی رتبه 7 منطقه 3 کنکور سراسری را به دست آورد. خنیفر که دارای دیپلم علوم تجربی است، پس از اینکه برای اولین بار در کنکور سراسری شرکت کرد، رشته اش را تغییر داد و یک سال تمام برای قبولی در رشته علوم انسانی و کسب رتبه برتر تلاش کرد.

 

روزی ده ساعت مطالعه می کردم

 

او به الفبا گفت: به دلیل اینکه با دروس علوم انسانی آشنایی نداشتم در طول یک سالی که برای شرکت در کنکور آماده می شدم، به صورت میانگین روزی 10 ساعت مطالعه کردم و موفق شدم با تسلط بر دروس تخصصی این رشته، برخی دروس مثل اقتصاد، جامعه شناسی و روانشناسی را در کنکور صد در صد بزنم.

 

زینب خنیفر با اشاره به نقش مهم یک مشاور خوب در موفقیت های تحصیلی به الـفبا گفت: با راهنمایی های مشاورم در مرحله اول متن کتاب ها را مطالعه می کردم و پس از فهمیدن و درک مطالب، از کتاب های تست و منابع تکمیلی استفاده می کردم. همچنین تکرار، مرور و تند خوانی مطالب نیز از برنامه هایی بود که تا روز برگزاری کنکور ادامه پیدا کرد.

 

برنامه ریزی عاملی مهم برای گذر از شوک ناشی از تعویق کنکور سراسری

 

او در گفت و گو با الــفبا از روزهای پر از استرسی گفت که به دلیل شیوع کرونا برگزاری کنکور سراسری به تاخیر افتاد. خنیفر بیان کرد: طی یکسال برنامه ریزی های زیادی برای شرکت در کنکور  انجام داده بودم و به تعویق افتادن تاریخ برگزاری این آزمون یک شوک بزرگ به من و دیگر داوطلبان کنکوری وارد کرد. به جرات می توان گفت که اگر برنامه ریزی مدون و منسجمی نداشتم ممکن بود مثل برخی دچار افت و کاهش انگیزه شوم اما برنامه محوری؛ من را از این شرایط پر استرس نجات داد و دور کرد.

 

خنیفر اضافه کرد: با مشخص شدن تاریخ برگزاری کنکور میزان مطالعه خود را افزایش دادم و گاهی 12 ساعت در روز مطالعه می کردم و یک هفته مانده به کنکور روزی 8 کتاب را تند خوانی می کردم.

 

او که در این یکسال از حمایت کامل خانواده و راهنمایی های شبانه روزی استاد و مشاورش بهره مند بود،  درباره شب قبل از کنکور به الفبا گفت: شب قبل از کنکور استرس بسیار زیادی را تحمل کردم و برای فرار از استرس به مطالعه خلاصه درس هایی که نوشته بودم پناه بردم و حدود ساعت 12 شب خوابیدم.

 

تجربه کنکور کرونایی با رعایت مسائل بهداشتی

 

خنیفر که یک کنکور کُرونایی را تجربه می کرد، ادامه داد: در روز برگزاری کنکور سراسری با رعایت کامل شیوه نامه های بهداشتی، ساعت هفت صبح قدم به محل برگزاری کنکور در یکی از مدارس شهرستان شوش نهادم. در محل برگزاری کنکور آرامش خاصی حاکم بود و ضمن حفظ فاصله گذاری اجتماعی، دستورالعمل های بهداشتی به خوبی رعایت شده بود. در حوزه ما در عین حالی که کولر ها روشن بود پنجره ها نیز بازگذاشته بودند و قرار گرفتن در آن هوای مطبوع همچنین دیدن دفترچه سوالات که اکثر آنها را بلد بودم به من آرامش داد و کنکور موفقی را گذراندم.

 

عشق به معلمی عاملی مهم برای موفقیت در کنکور سراسری

 

او ضمن مقایسه سوالات کنکور علوم انسانی نسبت به سال پیش گفت: پیچیدگی سوالات در دروسی مثل ادبیات، جغرافیا و ریاضی نسبت به کنکور سال گذشته بیشتر بود اما به نظر من سوالات دروسی مثل اقتصاد، روانشناسی، دینی، عربی و جامعه شناسی ساده تر طراحی شده بود.

 

خنیفر لطف خدا را یکی از دلایل اصلی موفقیتش در کنکور سراسری می داند، او همچنین گفت: در این یک سال به معجزه برنامه محوری، تلاش، پشتکار و داشتن پشتوانه های محکمی مثل خانواده و یک مشاور خوب پی بردم و اگر مجموعه این عوامل نبود نمی توانستم این موفقیت را تجربه کنم.

 

او که به عشق معلمی برای قبولی در کنکور سراسری تلاش کرد، گفت: من عاشق دبیری و پذیرفته شدن در دانشگاه فرهنگیان هستم و امیدوارم بتوانم با انتخاب شغل مقدس معلمی به جامعه ام خدمت کنم.