به گزارش پایگاه خبری تحلیلی الفبا، در هفته ای گذشت اخباری نظیر تبدیل وضعیت نیروهای قراردادی،‌ رشد ۱۴ برابری سواد آموزی در کشور،‌ برخورد با مدیران متخلفی که از دانش آموزان شهریه ثبت نام می گیرند،‌ لباس فرم مدارس‌،‌ راه اندازی استودیو آوای مدرسه،‌ کسب رتبه های زیر هزار کنکور توسط دانش آموزان خوزستانی، ‌افتتاح و بهره برداری از پروژه های آموزشی و عمرانی برای سال تحصیلی آینده و ورود نوشت افزار ایرانی به بوفه مدارس در صدر اخبار آموزش و پرورش در رسانه ها قرار داشت.

 

 • سید محمد بطحایی، وزیر آموزش و پرورش گفت:‌ تبدیل وضعیت نیروهای قراردادی مستلزم دریافت ردیف و اجازه از سازمان امور اداری استخدامی است، تا زمانی که سازمان اداری استخدامی نه‌تنها برای آموزش ‌و پرورش بلکه برای همه دستگاه‌ها این اجازه را ندهد، ردیف تبدیل وضعیت اتفاق نمی‌افتد.

 

 • رئیس سازمان نوسازی تجهیز و توسعه مدارس کشور گفت: 20 درصد مدارس کشور توسط خیران ساخته می شود. مهر الله رخشانی مهر افزود: 650 هزار خیر مدرسه ساز در داخل و خارج از کشور وجود دارد و سال گذشته 200 میلیارد تومان به پروژه های خیرساز در کشور اختصاص یافت.

 

 • رئیس سازمان نهضت سواد آموزی کشور با بیان اینکه نرخ باسوادی در کشور بیش از 95 درصد است، گفت: از ابتدای پیروزی انقلاب تاکنون باسوادی از 48 درصد به بیش از 95 درصد رسیده است که این حاکی از رشد بسیار مطلوب در این حوزه است. علی باقر زاده افزود: بر اساس سرشماری سال 95 نرخ باسوادی به نسبت سال 90، 2.85 درصد رشد کرده که تقریبا 14 برابر میزان رشد در سالهای 85 تا 90 و سه برابر میانگین رشد سواد آموزی جهانی است.

 

 • وزیر آموزش و پرورش از برخورد با مدیران متخلفی که اقدام به دریافت شهریه ثبت نام از دانش آموزان کردند، خبر داد. سید محمد بطحایی گفت: تیم نظارت بر ثبت نام در روزهای باقی مانده تا آغاز مهرماه به صورت متمرکز در سراسر کشور فعال است و با متخلفان برخورد می کند. ما در مواردی که از دریافت شهریه ثبت نام توسط مدرسه مطلع شدیم، برخورد کردیم و حتی در مواقعی منجر به لغو ابلاغ مدیر و جابه جایی در برخی استان ها شد.

 

 • مدیرکل آموزش و پرورش خوزستان گفت: ۲۹ کاروان تجهیزات ورزشی با اعتباری بالغ بر ۸ میلیارد ریال به مدارس خوزستان اعزام می شود. محمد تقی زاده افزود: توجه به وضعیت فعالیت های ورزشی و تربیت بدنی در مناطق از اولویت های عملکردی توسعه آموزش و پرورش خوزستان است.

 

 • تعیین رنگ و نوع لباس فرم دانش‌آموزی در اختیار شورای مدرسه است و در مورد قیمت تمام‌شده لباس‌ها شورای مدرسه باید رعایت حال عموم دانش آموزان را در نظر بگیرد. معاون پرورشی و فرهنگی وزارت آموزش‌وپرورش گفت: لباس نقش جدی در آرامش روحی و روانی و آراستگی دارد و بیانگر نگرش درونی افراد در حوزه سبک زندگی است و بسیاری از باورهای انسان‌ها از طریق پوشش قابل دریافت است.

 

 • معاون آموزش متوسطه آموزش و پرورش خوزستان گفت: دانش آموزان خوزستانی در کنکور سراسری 200 رتبه زیر 1000 به دست آوردند. جمشید کمایی گفت: آموزش و پرورش خوزستان توانست در حوزه کنکور از رتبه 27 به رتبه 19 صعود کند و امسال بیش از 200 دانش‌آموز توانستند رتبه‌های زیر هزار کشوری در کنکور به دست آورند که با تکمیل اطلاعات این افراد ممکن است بالغ بر 300 نفر باشند.

 

 • معاون ابتدایی وزارت آموزش‌وپرورش گفت: با تلاش همکاران امسال در اول مهر دردوره ابتدایی کلاس بدون معلم نخواهیم داشت. رضوان حکیم زاده اضافه کرد:‌ در شهرهای کوچک، دو میلیون و 998 هزار و 636 دانش‌آموز دوره ابتدایی درس می‌خوانند که تراکم آن‌ها در کلاس‌ها زیر 25 نفر است و 189 هزار و 304 معلم به این دانش آموزان اختصاص داده‌ایم.

 

 • مدرسه خیرساز پگاه پریدار در اندیمشک با اعتباری بالغ بر ۱۴ میلیارد ریال برای دانش آموزان استثنایی در این شهرستان افتتاح شد. محمد تقی زاده،‌ مدیرکل آموزش و پرورش خوزستان در حاشیه افتتاح این مدرسه گفت: این واحد آموزشی در زمینی به مساحت ۲ هزار و ۵۰۰ متر مربع و در طول ۱۰ ماه ساخته شده است.

 

 • استودیوی “آوای مدرسه” در آموزش و پرورش خوزستان راه اندازی شد. ساخت برنامه برای رویدادهای مهمی مانند بازگشایی مدارس، سنجش دانش آموزان، مشاوره تحصیلی و انتخاب رشته کنکور سراسری با نظارت فنی تهیه کنندگان صدا و سیما از اهداف راه اندازی این استودیو است.

 

 • نوشت‌افزار ایرانی وارد بوفه های مدارس می شود. مشاور اقتصادی وزیر آموزش و پرورش گفت:‌ با تولیدکنندگان قرار گذاشته‌ایم که بعد از شروع مدرسه همه بوفه‌ها را دائما با نوشت‌افزار ایرانی تزریق کنند و نوشت‌افزار و اقلام موردنیاز بوفه‌ها را تامین کنند البته محصولات خوب و با کیفیت و قیمت مناسب تحویل دانش‌آموزان داده شود.