به گزارش پایگاه خبری تحلیلی الفبا، شب گذشته علیرضا سخایی راد، رتبه اول کنکور سراسری علوم ریـاضی و فنی و سیاوش کیانپور رتبه نــهم کنکور علوم تجربی به همراه خانواده هایشان در مهمانسرای استانداری خوزستان میهمان غلامرضا شریعتی، استاندار خوزستان بودند.  الــفبا از آنچه در حاشیه این مراسم اتفاق افتاد گزارش می دهد:

 

 • مراسم تجلیل از رتبه های برتر کنکور سراسری در ساعت 21 شنبه 26 مرداد 98 با حضور استاندار خوزستان، سرپرست اداره کل آموزش و پرورش خوزستان، رئیس دفتر نهاد نمایندگی مقام معظم رهبری در دانشگاه های خوزستان، مدیر کل امور اجتماعی و فرهنگی استانداری خوزستان، رئیس بنیاد ملی نخبگان، رئیس اداره استعداد های درخشان و دانش پژوهان جوان آموزش و پرورش خوزستان، مدیرکل روابط عمومی و امور بین الملل استانداری خوزستان، رئیس اداره اطلاع رسانی و روابط عمومی آموزش و پرورش خوزستان، مدیر مدرسه استعدادهای درخشان شهید بهشتی اهواز و جمعی از نمایندگان رسانه های استان خوزستان برگزار شد.

 

 • استاندار خوزستان که میزبان این مراسم بود، پس از صرف شام به مراسم تجلیل از رتبه های برتر کنکور خوزستان، آیین تجلیل از علیرضا سخایی راد و سیاوش کیانپور در مهمانسرای استانداری پیوست.

 

 • مدیر مدرسه استعدادهای درخشان شهید بهشتی اهواز که به دلیل سفر، از غایبان مراسم تجلیل قبلی این دانش آموزان افتخار آفرین در سالن تدبیر آموزش و پرورش خوزستان بود، شب گذشته و همزمان با عزیمت به اهواز در این نشست حاضر شد.

 

 • غلامرضا شریعتی در این جمع، با بیان اینکه هر خانواده ای به داشتن چنین فرزندانی افتخار می کند، گفت: بدون شک خانواده های سخایی راد و کیــانپور که زحمات زیادی برای موفقیت فرزندانشان متحمل شدند، وقتی به ثمر نشستن این تلاش ها را می بینند احساس رضایت و افتخار می کنند.

 

 • رئیس دفتر نهاد نمایندگی مقام معظم رهبری در دانشگاه های خوزستان نیز در این مراسم با اظهار اینکه نباید از رفتن دانش آموزان نخبه خوزستانی به استانهای دیگر برای کسب و علم و دانش نگران شویم، گفت: من هیچ دغدغه ای از مهاجرت این دو دانش آموز برای به دست آوردن علم و دانش در دیگر دانشگاه های کشور ندارم چرا که علم در غربت به دست می آید اما تاکید ما بر این است که این نخبگان پس از علم اندوزی برای ارائه آن، باری دیگر به استان خوزستان برگردند.

 

 • استاندار خوزستان نیز با تاکید بر لزوم تکریم علـم در جامعه گفت: بسترهای پیشرفت علم و تکنولوژی زمانی در جامعه هموار می شود که در آن جامعه علم و دانش مورد تکریم قرار بگیرد و اگر به تحقیق و پژوهش توجه نکنیم، زمینه رشد استعدادها فراهم نمی شود.

 

 • مهدی رفیعی، سرپرست اداره کل آموزش و پرورش خوزستان این استان را دارای دانش آموزان با استعداد زیادی دانست و تصریح کرد: موفقیتی که توسط علیرضا سخایی راد و سیاوش کیانپور در کسب رتبه های برتر کنکور سراسری در استان خوزستان حاصل شد، بخشی از موفقیت دانش آموزان خوزستانی است و دانش آموزان ما دارای قابلیت های زیادی در زمینه های علمی، فرهنگی، هنری و ورزشی هستند.

 

 • محمد صادق کریمی کیا، مدیر کل امور اجتماعی و فرهنگی استانداری خوزستان در این مراسم برای این دانش آموزان نخبه آرزو کرد که روزی که استاندار خوزستان شوند. وی افزود: با تاکید استاندار خوزستان طی سه سال گذشته فعالیت آموزشی در استان خوزستان با یک برنامه ریزی مداوم و سازمان دهی شده، مورد پیگیری جدی قرار گرفت و باید قدردان تمامی زحماتی که در طول این سالها برای تعلیم و تربیت استان خوزستان کشیده شده است، باشیم.

 

 • علی حسین صابری، رئیس بنیاد ملی نخبگان استان خوزستان بالا بودن سطح علمی دانشگاه هایی مانند دانشگاه صنعتی شریف را به دلیل جذب نخبگانی مانند علیرضا سخایی راد و سیاوش کیانپور و دیگر رتبه های برتر دانشگاهی عنوان کرد و گفت: بنیاد نخبگان دارندگان رتبه های زیر۱۰۰ دانشگاهی را به عنوان یک فرد نخبه می شناسد و  اگر این افراد به استان افتخار می دادند و در دانشگاه های همین استان تحصیل می کردند، تسهیلات زیادی را از جمله  بورسیه ای به مبلغ ماهیانه ۱ میلیون تومان، اعتباری بالغ بر 3 میلیون تومان برای خرید کتاب، هدیه ازدواج، تسهیلات سربازی، امکان بهره مند شدن از فرصت های مطالعاتی در خارج از کشور و حضور در کارگاه های توانمند سازی را برای آنان فراهم می آورد.

 

 • علیرضا سخایی راد، رتبه اول کنکور علوم ریاضی و فنی در این مراسم خواستار بررسی موضوع « چــرایی عدم ماندگاری رتبه های برتر کنکور سراسری در استان خوزستان شد» و افزود: رتبه های برتر کنکور شیراز و مشهد ، برای ادامه تحصیل وارد دانشگاه های شیراز و مشهد می شوند اما رتبه های برتر کنکور سراسری در خوزستان برای ادامه تحصیل به پایتخت می روند که باید چرایی این موضوع را مورد بررسی قرار داد. به عقیده من دانشگاه هایی مثل دانشگاه شهید چمران اهواز از سطح عـلمی بالایی برخوردار هستند، اما حمایت های مالی کمی از آنها صورت می گیرد و از امکانات محدودی برخوردارند که این امر یکی از دلایل عمده مهاجرت دانش آموزان و دانشجویان نخبه از این استان است.

 

 • «پـزشکی دانشگاه تهران اولین انتخابم است، اما علاقه زیادی به استان خوزستان دارم» سیاوش کیانپور دانش آموز خوزستانی که موفق به کسب رتبه نــهم علوم تجربی در کنکور سراسری شد با بیان این جمله، افزود: گرچه تحمل زندگی در شهر بزرگی مثل پایتخت و دوری از شهری که به آن تعلق خاطر دارم سخت است اما برای بهره مندی از امکانات کمیاب و بی نظیر دانشگاه علوم پزشکی تهران باید این سختی ها را تحمل کرد و اگر دانشگاه جندی شاپور اهواز از شرایط و امکانات مشابه دانشگاه علوم پزشکی تهران یا شیراز برخوردار بود، برای تحصیل از این استان خارج نمی شدم.

 

 • منجزی، مدیر مدرسه استعدادهای درخشان شهید بهشتی اهواز نیز که سیــاوس و علیــرضا از دانش آموخته های مدرسه اش هستند، در این مراسم خواستار این شد که در جهت قدر دانی و زنده نگه داشتن یاد و نام «علیرضا و سیاوش» یک خیابان، مدرسه یا پژوهشسرا در شهر اهواز به نام این دو دانش آموز نخبه نامگذاری شود. او همچنین گفت: دانش آموزان دبیرستان استعدادهای درخشان شهید بهشتی از ظرفیت و قابلیت رشد در تمامی حوزه ها برخوردار هستند.

 

 • در پایان این مراسم از علیرضا سخایی راد و سیاوش کیانپور با اهدای لوح سپاس تجلیل شد و آنان تا ساعتی پس از پایان مراسم با استاندار و حاضرین عکس یادگاری گرفتند.