به گزارش پایگاه خبری تحلیلی الفبا، در هفته ای که گذشت اخباری نظیر کنکور، ارجاع ۳۳۰۰ دانش آموز در طرح سنجش به مدارس استثنایی،  افزایش 50 درصدی پوشش تحصیلی دوره ابتدایی در کشور،  افتتاح شبکه ملی مدارس رشد 2  و کسب رتبه اول ارزیابی عملکرد دستگاه های اجرایی توسط آموزش و پرورش خوزستان در صدر اخبار رسانه ها قرار داشت.

 

 

 • رئیس موزه علوم و فناوری ایران گفت: با ورود پول و تجارت به آموزش صدمه زده‌ایم.‌ مافیای کنکور به آموزش‌وپرورش جهت می‌دهد و باید برای کنکور جایگزین مناسبی پیدا کنیم. وی افزود: هدف اصلی آموزش و پرورش کسب سواد است. سواد خواندن و نوشتن علم تنها بخشی از این آموزش است. این در حالی است که سواد توانایی شناسایی در تغییر، خلق، ارتباط و محاسبه است و باسواد کسی است که بتواند ایده جدید ارائه کند.

 

 •  رییس سازمان آموزش و پروش استثنایی اشاره به اجرای طرح سنجش تا پایان شهریور ماه 97 در کشور گفت: تا کنون یک میلیون نفر در طرح سنجش شرکت کرده اند و از این میان  ۳۳۰۰ نفر به مدارس استثنایی ارجاع شده اند. وی ادامه داد: در سازمان آموزش وپرورش  استثنایی تلاش می کنیم تا به سرعت وضعیت دانش آموزان تشخیص داده شود تا ساماندهی شوند ودر همین راستا  به دنبال آن هستیم که طرح سنجش را زودتر اجرا کنیم و نوآموزان را  قبل از دبستان  تحت سنجش سلامت  قرار دهیم.

 

 • رضوان حکیم زاده، معاون آموزش ابتدایی وزارت آموزش و پرورش از افزایش پوشش تحصیلی در پایه اول ابتدایی خبر داد. وی گفت: در مجموع تا کنون  بیش از 7 میلیون و 829 هزارو  300 نفر در دوره ابتدایی ثبت نام کرده اند و این آمار حاکی از افزایش 50 درصدی پوشش تحصیلی در این دوره است. البته بر اساس آمارها حدود ۱۸۰هزار نفر هنوز ثبت نام نکرده اند.

 

 • شبکه ملی مدارس رشد 2 در مهرماه 97 توسط سازمان پژوهش و برنامه‌ریزی آموزشی افتتاح می شود.شبکه ملی مدارس ایران با بیش از 15 میلیون مخاطب، دارای انواع محتوای آموزشی و پژوهشی برای دانش آموزان و معلمان است که با تلاش همکاران و کارشناسان سازمان، مهرماه 97 با رویکردی جدید افتتاح خواهد شد.

 

 • ۱۳هزار دانش‌آموز در ۱۱۰ مدرسه در ۶۰ کشور جهان تحصیل می‌کنند. کریمی، رئیس مرکز امور بین‌الملل و مدارس خارج از کشور گفت: امسال آزمون اعزام معلمان با حضور ۱۷۰۰۰داوطلب در فرآیند پیچیده علمی برگزار شد و با آزمون‌های تخصصی حرفه‌ای و شخصیتی شناخت صحیحی از افراد صورت گرفته است و تلاش می‌کنیم تا شنبه آینده نتایج نهایی پذیرفته‌شدگان آزمون اعزام به خارج از کشور معلمان اعلام شود.

 

 • دانشگاه فرهنگیان در حوزه‌های مختلف با محوریت دانشجو گسترش و توسعه کمی و کیفی پیدا می کند. تعداد قابل‌توجهی از دانشجویان ورودی به دانشگاه از بین پذیرفته‌شدگان کنکور سراسری با رتبه‌های تک‌رقمی و یا دورقمی می‌باشند که این نشان از توانایی دانشی و علمی این دانشجویان است.

 

 • محمد تقی زاده ،مدیرکل آموزش و پرورش خوزستان گفت: تعداد نیروی حق التدریس جذب شده در خوزستان از کل کشور بیشتر است. وی در نشست خبری با رسانه ها گفت: به واسطه دوره پیش‌دبستانی حدود 15 هزار نیروی پیش‌دبستانی و حق‌التدریس در آموزش و پرورش خوزستان جذب شد و در طول چهار سال اخیر در مجموع هفت هزار و 300 نیروی حق‌التدریس از طریق پیش‌دبستانی در این استان جذب شده‌اند.

 

 • دانش آموزان خوزستانی در شانزدهمین دوره مسابقات علوم آزمایشگاهی دانش آموزان دوره متوسطه دومکه از سوم تا پنجم شهریور ماه با حضور تیم های دانش آموزای سراسر کشور به میزبانی استان خراسان رضوی برگزار شد، مقام دوم را به دست آوردند.

 

 • رتبه اول ارزیابی عملکرد دستگاه های اجرایی به آموزش و پرورش خوزستان رسید. در این جشنواره ۷۵ دستگاه اجرایی استان از لحاظ شاخص های مختلفی در طول یک سال مورد بررسی و ارزیابی قرار می گیرند و پس از پردازش امتیازات دستگاه های برتر معرفی می شوند‌ آموزش و پرورش خوزستان توانست در مجموع در شاخص های عمومی و اختصاصی دستگاه های اجرایی رتبه اول را از آن خود کند.

 

 

 • آموزش زبان محلی پس از تسلط دانش آموزان به فارسی اشکالی ندارد. عضو کمیسیون آموزش مجلس شورای اسلامی گفت: پس از تسلط دانش آموزان به زبان فارسی و بر اساس مفاهیم قانون اساسی، پرداختن به زبان های محلی هیچ گونه ایراد و اشکالی ندارد.

 

 

 • معاون ابتدایی آموزش و پرورش خوزستان گفت: خوزستان برای دومین بار رتبه اول در آموزش پیش دبستانی را از آن خود کرد. وی افزود: در حوزه پیش دبستانی ابتدا کار خود را با 32 هزار نوآموز آغاز کردیم و امسال موفق شدیم برای دومین بار رتبه اول کشوری را در این حوزه کسب کنیم. برای سال تحصیلی آینده نیز همچنان توسعه کمی و کیفی پیش‌دبستانی در دستور کار ما قرار دارد.