به گزارش پایگاه خبری تحلیلی الفـبا، دومین شورای آموزش و پرورش خوزستان در سال 1398 در حالی برگزار شد که ابــر چالشی چون «تبیین وضعیت نیروی انسانی در آموزش و پرورش خوزستان برای آغاز سال تحصیلی جدید» از محورهای مهم و بحث انگیز در این نشست بود. حاشیه نگاری الفبا از این جلسه طولانی را بخوانید:

 

 • شورای آموزش و پرورش استان خوزستان در تیرماه سال 98 با حضور غلامرضا شریعتی استاندار خوزستان، علی حسین حسین زاده معاون سیاسی استانداری، مهدی رفیعی دهکردی سرپرست اداره کل آموزش و پرورش خوزستان، موسی شاعری شهردار اهواز، علی قربانی مدیرکل نوسازی ،توسعه و تجهیز مدارس خوزستان و با حضور حداکثری اعضا و نمایندگان رسانه ها از شلوغ ترین نشست های این شورا در طی ماه های اخیر بود.

 

 • مهدی رفیعی دهکردی، حضور در اولین شورای آموزش و پرورش خوزستان به عنوان دبیر شورا را در هشتمین روز از دوران سرپرستی اش بر دستگاه عظیم آموزش و پرورش تجربه کرد. وی زمانی پذیرای این مسئولیت شد که باید برای چالش های پیچیده ای چون کمبود بیش از 16 هزار و 700 نفر معــلم در آموزش و پرورش خوزستان، تعیین تکلیف معلمان حق التدریس و نیروهای پیش دبستانی و تصمیم به اجرا یا عدم اجرای طرح خرید خدمات آموزشی که تا مرحله اعلام رشته ها و منابع آزمون به پیش رفته است، چاره اندیشی کند. در عین حال معضلاتی نظیر ثبت نام، کنکور و نقل و انتقال فرهنگیان را نیز در پیش رو دارد.

 

 • دومین شورای آموزش و پرورش خوزستان پس از استعفای محمد تقی زاده در حالی برگزار شد که معاون سیاسی استاندار خوزستان که از غایبان اصلی این شورا در طی ماه های اخیر بود، صندلی خود را همانند همیشه خالــی رها نکرد و با حضور در این جلسه گفت: وقتی وارد سالن جلسات می شدم دوستی به من گفت که حسین زاده با شورای آموزش و پرورش آشتی کرده است.

 

 • حسین زاده در عین حال با ابراز نارضایتی از وضعیت آموزش و پرورش رتبه آموزش و پرورش خوزستان را در همه شاخص ها نگران کننده و عامل سرافکندگی توصیف کرد و افزود: من در این تابستان هفته ای دو ساعت برای آموزش و پرورش وقت می گذارم تا راه حلی برای ارتقا در آموزش و پرورش پیدا کنیم. وقتی از نیروهای فکری مثل چلداوی، معزی و … که همه در قامت یک مدیرکل هستند کمک فکری نمی خواهیم، چنین وضعیتی ایجاد می شود.

 

 • موسی شاعری، شهردار جوانی که فردا رسما با حضور معاون عمرانی وزیر کشور به عنوان شهردار اهواز معارفه می شود نیز امروز در شورای آموزش و پرورش خوزستان حاضر بود. وی برخلاف منصور کتانباف که همواره حاشیه میز سالن جلسات استاندار را برای نشستن بر می گزیند، در ردیـف بالا و شانه به شانه ی استاندار خوزستان نشست تا رسما بر فعالیت مقتدرانه خود در امور آموزشی و پرورشی صحه بگذارد.

 

 • «اعلام خـــطر می کنیم!» . حرج چلداوی، معاون پژوهش، برنامه ریزی و نیروی انسانی آموزش و پرورش خوزستان با بیان اینکه وضعیت نیروی انسانی در آموزش و پرورش خوزستان در شرایط خــطر قرار دارد ، گفت: از اول مهرماه کلاس های ما نیازمند تامین 342 هزار ساعت آموزشی معادل 14 هزار و 250 نیرو می باشند و علی رغم این کمبود شدید، آموزش و پرورش بر اساس قانون موظف است 5 نیرو را به صورت مامور در اختیار هر کدام از نمایندگان مجلس شورای اسلامی قرار دهد.

 

 • رئیس اداره طرح و برنامه آموزش و پرورش خوزستان با اعلام اینکه معلمان رسمی آموزش و پرورش به دلیل عدم دریافت به موقع مطالبات حاضر به برداشتن ساعات حق التدریس نیستند، گفت: برای مقابله با بحران نیروی انسانی و خالی نماندن کلاس های درس تا شهریورماه فرصت داریم که نمایندگان مجوز اختصاص نیروی حق التدریس آزاد در استان خوزستان را به صورت طرح دو فوریتی در مجلس به تصویب برسانند.

 

 

 • اجرای «طرح خرید خدمات آموزشی» که با جدیت از سوی محمد تقی زاده در طی سالهای اخیر مورد پیگیری قرار گرفته بود، حال پس از استعفای وی مخالفان سرسختی دارد و مخالفان این طرح در اولین شورای آموزش و پرورش استان خوزستان پس از حضور وی، به شدت به ابراز این مخالفت ها پرداختند.

 

 • علیرضا مسرور، رئیس سازمان دانش آموزی استان از مخالفان جدی طرح خرید خدمات آموزشی بود. وی در این جلسه پا را از مخالفت با این طرح فراتر نهاد و جذب نیروهای حق التدریس را نیز به زیر سوال برد. مسرور در این باره گفت: بعضا مشاهده شده که نیروهای حق التدریس جذب شده از مهارت کافی برای تدریس در کلاس های درس برخوردار نیستند. از این رو باید اجازه دهیم جذب در آموزش و پرورش منحصرا از طریق کانال های رسمی و بر اساس آزمون های ورودی انجام شود.

 

 • عبدالرسول ممتازان، مشاور اقتصادی استاندار خوزستان در شورای آموزش وپرورش خوزستان اما با نظر مسرور موافق نبود. وی با بیان اینکه خرید خدمات آموزشی یکی از راه های قانونی موجود برای تامین نیروی آموزشی در مناطق عشایری است این راهکار را مفید دانست. وی جذب نیروهای حق التدریس را یکی از کارهای تحسین بر انگیز مدیرکل سابق آموزش و پرورش خوزستان ذکر کرد و گفت: ما باید برای رفع معضل کمبود نیرو در مناطق عشایری و محروم به دنبال اقدامی عملی باشیم.

 

 • «مطالبات معلمان را بدهند، مشکل نیروی انسانی حل می شود»، اسکندر آرامی، نماینده روسای آموزش و پرورش خوزستان در این جلسه با اظهار اینکه اگر حق الزحمه حق التدریس معلمان و دبیران پرداخت شود، آنان برای برداشتن ساعات حق التدریس مشکلی ندارند، گفت: در حال حاضر فرهنگیان نسبت به دریافت مطالبات خود بی اعتماد شده اند و ما حتی برای تصحیح اوراق امتحانات نهایی نیز باید به در منزل همکارانمان برویم و به آنان التماس کنیم.

 

 • حبیب الله کردونی ،رئیس کانون بازنشستگان خوزستان که در جلسات پیشین همواره تمامی طرح ها و برنامه های محمد تقی زاده را مورد حمایت خویش قرار می داد، در این نشست که با عدم حضور مدیرکل پیشین آموزش و پرورش خوزستان همراه بود، ترجیح داد در خصوص « طرح خرید خدمات آموزشی» سکوت کند و در سخنان خود فقط مقایسه ای بین تعداد نیروهای شاغل و بازنشسته در استان اصفهان و توانایی بالای نیروهای بازنشسته برای ادامه کار در آموزش و پرورش انجام داد.

 

 • معاون پژوهش، برنامه ریزی و نیروی انسانی آموزش و پرورش خوزستان تلاش مدیرکل سابق آموزش و پرورش خوزستان در جذب نیروهای حق التدریس را قابل تقدیر می داند. وی اما با اشاره به اینکه مجوز جذب 5 هزار نیروی خرید خدمات آموزشی صادر شده است، گفت: علی رغم اینکه این مجوز صادر شده اما ما نمی توانیم مدارسمان را به دست پیمانکاران بدهیم چون در این صورت پیمانکار مورد نظر مجاز به جذب هر نیرویی است و ممکن این مسئله در کیفیت آموزش تاثیر گذار باشد.

 

 • گرچه در این نشست بحث در خصوص طرح خرید خدمات آموزشی به درازا کشید، اما استاندار خوزستان در مقایسه با اعضای شورای آموزش و پرورش نظر متفاوتی نسبت به این طرح داشت. وی که در طی ماه های اخیر به همراه محمد تقی زاده بارها برای دریافت مجوز جذب 5 هزار نفری نیرو در خوزستان به تهران سفر کرده بود و اجرای این طرح را راهی برای حل بخشی از معضل اشتغال در استان نیز می دانست، گفت: تمام کارهای پیشرفته دنیا با خرید خدمات انجام می شود اما ما چون راهش را بلد نیستیم کل طرح را به زیر سوال می بریم. جوان های علاقمند و نخبه زیادی هستند که برای پیدا کردن شغل حاضرند ماه ها بدون حقوق در روستاهای دور افتاده تدریس کنند باید آنها را هم ببینید!

 

 • شریعتی البته این را هم گفت که«جذب نیرو یک کار تخصصی است و آموزش را نمی توان فدای اشتغال کرد» . استاندار خوزستان افزود: شورای آموزش و پرورش در خصوص جذب نیرو و برطرف شدن معضل کمبود معلم برای سال تحصیلی آینده به هر جمع بندی برسد، از تصمیم شورا حمایت می کنم.

 

 • اوقات فراغت از دیگر دستورکارهای اولین شورای آموزش و پرورش خوزستان به دبیری رفیعی، سرپرست جدید اداره کل آموزش و پرورش خوزستان بود. راه اندازی یک هزار پایگاه اوقات فراغت تابستانه برای دانش آموزان خوزستانی ، ایجاد 50 رشته هنری و مهارتی و 25 رشته ورزشی در این پایگاه ها و اختصاص سهمیه ای ویژه به دانش آموزان مناطق سیل زده را می توان از موارد دیگر مطرح شده در این نشست عنوان کرد.